Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Aktualności

Nowe zasady kwarantanny: niektórym wystarczą testy i obserwacja zdrowia

Monika Pianowska

10 czerwca 2020 12:18

Udostępnij
na Facebooku
12

Jeśli wynik okazał się negatywny, test należy powtórzyć za kolejne 2-3 dni. adobe stock/ licencja standardowa

Z początkiem bieżącego miesiąca zmieniły się nieco zasady kwarantanny w Norwegii. Co prawda dla osób, które zapadły na covid-19, wciąż ma ona trwać 10 dni i wymaga izolacji, jednak obecnie inaczej interpretuje się „bliski kontakt” z nimi i co innego zaleca poszczególnym grupom ludzi narażonych na zakażenie. W komunikacie prasowym z 5 czerwca kwestię wyjaśnia Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet, FHI).

Współlokatorzy i najbliżsi współpracownicy

Obowiązek 10-dniowej kwarantanny przechodzi na domowników i blisko powiązane z zakażonym osoby. Mogą to więc być zarówno członkowie rodziny i współlokatorzy, jak i siedzący obok koledzy z biura czy klasa w podstawówce lub grupa w przedszkolu, a  także osoby, które opiekowały się chorym z powodu koronawirusa bez odpowiedniego zabezpieczenia. Uznaje się je za wystawione na duże ryzyko zarażenia się.
W czasie kwarantanny nie mogą one chodzić do pracy ani szkoły, korzystać z transportu publicznego, powinny także unikać odwiedzin. W ich przypadku dozwolone są spacery z zachowaniem około metrowego dystansu oraz wizyty w sklepie lub aptece po niezbędne produkty. Takie same zasady zachowania i kwarantanna obowiązują też osoby, które przyjechały lub przyleciały do Norwegii z zagranicy, w tym z Polski, oraz ich „bliskie kontakty”.
Jak wygląda kwarantanna w Norwegii?
Jak wygląda kwarantanna w Norwegii? MojaNorwegia

Wystarczy obserwacja i ostrożność

Jako „inne bliskie kontakty” interpretuje się osoby, które miały styczność z chorym na covid-19 w ciągu 48 godzin, zanim trafił do izolacji. Kontakt ten nie był jednak tak długi i intensywny jak w przypadku np. członków jego rodziny. Może chodzić zatem o osoby, które przebywały w pomieszczeniu dłużej niż 15 minut w odległości mniejszej niż 2 metry od zakażonego. Takie osoby nie muszą od razu zostać poddane kwarantannie – na początek wystarczy test na koronawirusa przeprowadzony najlepiej trzeciego dnia od sytuacji, w której mogło dojść do zarażenia.
Jeśli wynik okazał się negatywny, test należy powtórzyć za kolejne 2-3 dni. Takim osobom zalecane jest monitorowanie własnego zdrowia codziennie rano i wieczorem, a w razie wystąpienia objawów przypominających przeziębienie lub problemów z oddychaniem, izolacja i jak najszybszy kontakt ze służbą medyczną na badanie. Grupa „innych bliskich kontaktów” może chodzić do pracy lub szkoły, lecz powinna ograniczyć spotkania z innymi ludźmi. Osoby wpisujące się w tę kategorię, a pracujące w służbie zdrowia i mające styczność z pacjentami, powinny o tym poinformować pracodawcę.
Dzięki mapowaniu infekcji osoby narażone na zachorowanie zostaną poinformowane, w której grupie ryzyka znajdują się jako „bliski kontakt” i jakich zasad mają przestrzegać.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tolll Bra

25-06-2020 13:52

Chyba za dużo pølse się najadłeš.

Tolll Bra

25-06-2020 13:50

kfasek11 - Bra jaa ja Brra.
Dobrze wyżdżżysz

kwasek11

23-06-2020 21:30

za dni spędzone na kwaranntannie płaci pracodawca ,na własnym przykładzie mam sprawdzone, po powrocie do No zgłosić się do lekarza i finał

Granulak

18-06-2020 13:08

hej. a moge prosic o zrodlo artykulu? chodzi mi o aspekt kwarantanny dla domownikow ludzi wracajacych zza granicy do Norwegii

Ptompl

18-06-2020 10:35

Michal99 napisał:
RadoBogstad napisał:
Czyli to pracodawca decyduje czy mam isc na kawaranntane czy ona jest z automatu po powrocie z Polski?
Z automatu, moze po 22.06 sie cos zmieni.Witam. Mozesz napisac cos wiecej odnosnie daty 22.06 ? Dlaczego wtedy moze sie cos zmienic ? Bede wdzieczny. Pozdrawiam.

Michal99

17-06-2020 21:14

RadoBogstad napisał:
Czyli to pracodawca decyduje czy mam isc na kawaranntane czy ona jest z automatu po powrocie z Polski?

Z automatu, moze po 22.06 sie cos zmieni.

io500

15-06-2020 17:25

Robek10........rozumiem, po tym pytaniu ze masz 10 lat tak?

Rado Bogstad

15-06-2020 16:01

Czyli to pracodawca decyduje czy mam isc na kawaranntane czy ona jest z automatu po powrocie z Polski?

jan kaczmarek

11-06-2020 20:27

Może Covid-19 ci zapłaci?

King Julian

11-06-2020 13:03

Nie podoba się, to nie wracaj. Łatwiej tego nie można wytłumaczyć

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram