Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

401 Postów

(gama28)
Wyjadacz
1. Polacy płacą pełną kwote za kursy jezykowe, chyba że są w związku małżeńskim z obywatelem Norwegii, wtedy jest gratis.
2. Od stycznia 2013 nie bedzie już 2 klasy podatkowej.
3. Posiadając nr pres. można sie zarejestrowac jako bezrobotny w Nav jest szansa na kurs szukania pracy połączony z praktyką za co dostaje sie ok 6 tys mies, ale to jest zobowiazanie czasowe bo na taki kurs czy praktyke trzeba chodzic 5 razy w tyg i do tego zazwyczaj mówic po norwesku.
4. Studnia- bergen test jest niezbedny plus certyfikaty z angielskiego. (Byc może jest możliwośc studiowania tylko po angielsku, ale tego nie wiem).
5. Studenci borą pożyczke studencką, o socjalu nie słyszałam, kiedyś o te kwestie pytałam kobiete ok. 30, która studiowała i była do tego samotną matką. Powiedziała, że tylko pożyczke bierze, a reszte sobie musi zarobic.
6. Socjal jako taki nie przysługuje osobom bez nr pers., a nawet te, zeby na niego zasłużyc muszą go sobie wypracowac. Inne formy pomocy dopiero po 3 latach bycia w Norwegii.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
670 Postów
Dorota K..
(Jasna)
Wyjadacz
breemason napisał:
anatol napisał:


tu wszyscy siedzą na socjalu i zaczyna go brakować więc sory ,musisz przyjechać i pracować
albo codziennie stać w kolejce po socjal z miską po zupę i kromala ,ale ostrzegam zimno tak stać.
Tak w ogóle jak lądujesz w norge to tak jak byś od razu do raju trafiła.



Chyba masz jakieś trefne informacje, bo w Norwegii większość Polaków pracuje, a na "socjalu" siedzą tylko Ci, którym się należy (czytaj: żony, dzieci, osoby uczące się - takie jak ja) - to są "dodatki" do osób ciężko za***dalających na stoczni tak jak mój facet.
Skoro Ty uważasz, że w Norwegii tylko siedzi się na socjalach to może znasz samych nierobów, którym sam jesteś.
Od wielu lat bardzo dobrze się uczę i dostaję stypendium naukowe, więc stać mnie na ciepłe ciuchy i spokojnie mogę stać w kolejce po miskę zupy, mimo, że jest zimno. Ale mam nadzieję, że po przyjeździe do Norwegii nie będę musiała stać w kolejce, bo jako mój Rodak z miłości do Ojczyzny zajmiesz mi miejsce, a ja będę mogła ugotować cieplutką zupkę mojemu facetowi, który będzie pracował ciężko i płacił podatki norweskie, po to aby tacy jak Ty i ja i mogli "stać i czekać na miskę zupy"

Jeśli chodzi o "brakujące socjale" to po Twoim poście nie dziwię się, że jest ich coraz mniej skoro tacy rozgarnięci ludzie wyruszyli do N. i budują ten kraj.


Dziękuję za pomoc Biało-Czerwony Rodaku!

Czy ktoś rozgarnięty i kompetentny pomoże mi?


Sugerowałabym mniej w książki zaglądać, a więcej z ludźmi przebywać.. może się wtedy nauczysz rozróżniać kiedy ktoś pisze serio, a kiedy żartuje. Pojęcia ironia i satyra chyba są Ci znane
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Maria B-G
(mery83)
Wiking
Witam Wszystkich Serdecznie
Mam do Was małe pytanie, mianowicie mój mąż od tego miesiąca będzie pracował w Norwegii, a ja będę chciała do niego dojechać. Moje pytanie jest następujące mam tytuł mgr, a obecnie kończę doktorat oraz podyplomówkę plus języki czy jak będę wybierać się do Norwegii to najpierw muszę potwierdzić swoje kwalifikacje w Polsce w Ministerstwie, następnie po ich uzyskaniu udać się do NOKUT w Norwegii w celu uzyskania kwalifikacji norweskich, a na samym końcu zrobić nostryfikację dyplomów na uczelni norweskiej, która w swojej ofercie edukacyjnej ma kierunki, które ja ukończyłam?. Oczywiście cała dokumentacja przetłumaczona na angielski lub norweski. Mam nadzieję, że nie pomyliłam niczego. Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(sih87)
Maniak
mery83 napisał:
Witam Wszystkich Serdecznie
Mam do Was małe pytanie, mianowicie mój mąż od tego miesiąca będzie pracował w Norwegii, a ja będę chciała do niego dojechać. Moje pytanie jest następujące mam tytuł mgr, a obecnie kończę doktorat oraz podyplomówkę plus języki czy jak będę wybierać się do Norwegii to najpierw muszę potwierdzić swoje kwalifikacje w Polsce w Ministerstwie, następnie po ich uzyskaniu udać się do NOKUT w Norwegii w celu uzyskania kwalifikacji norweskich, a na samym końcu zrobić nostryfikację dyplomów na uczelni norweskiej, która w swojej ofercie edukacyjnej ma kierunki, które ja ukończyłam?. Oczywiście cała dokumentacja przetłumaczona na angielski lub norweski. Mam nadzieję, że nie pomyliłam niczego. Pozdrawiam


Wystarczy tylko NOKUT. wysłać kopie oryginałów i kopie tłumaczenia przysięgłe. razem z formularzem proszącym o uznanie kwalifikacji do Nokutu. Ja tak zrobiłem, fakt długo im to zajęło (ok. siedmiu miesięcy), ale było warto.

link:
www.nokut.no/en/Norwegian-education/ warto poczytać

Dodatkowo tak jak napisałem wcześniej pytać się u źródła tj. Ambasada Królestwa Norwegii i Konsulaty.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Maria B-G
(mery83)
Wiking
Dziękuję ślicznie i pozdrawiam z deszczowego Lublina Miłego dnia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
582 Posty
Karol Pitek
(karol3)
Wyjadacz
potwierdzam. u mnie tylko pół roku, ale ja jestem po licencjacie.
nad takim doktoratem to się dopiero zejść może
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Maria B-G
(mery83)
Wiking
no tak wszystko ma swoje prawa a napisanie takiego doktoratu to też troszkę schodzi więc cierpliwość wskazana w obu przypadkach
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(sih87)
Maniak
mery83 napisał:
no tak wszystko ma swoje prawa a napisanie takiego doktoratu to też troszkę schodzi więc cierpliwość wskazana w obu przypadkach

JA właśnie zacząłem w Norwegii
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(sih87)
Maniak
karol3 napisał:
potwierdzam. u mnie tylko pół roku, ale ja jestem po licencjacie.
nad takim doktoratem to się dopiero zejść może


Ja czekałem długo, bo zatwierdziwszy kopie jako oryginały konsultantka w
NAVie podpisała się swoim numerem, a nie imiennie. wiec dosyłałem zatwierdzone kopie z podpisami. Dużo zależy od uczelni, akurat moja odpowiedziała na pytania NOKUTu bardzo szybko. (Uniwersytet Jagielloński). Znajoma skończyła licencjat w WSZ i NOKUT dalej czeka na odpowiedź od nich...
Z drugiej strony, przedszkolanki mają weryfikację w czasie ok. dwóch miesięcy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Maria B-G
(mery83)
Wiking
no też troszeczkę czasu na to musisz poświęcić tak mi się wydaje chyba, że w Norwegi jest troszkę łatwiej ja jestem na 2 stopniowym doktoracie czyli najpierw muszę obronić licencjat na 2 roku dr a potem zdać język i wybrany przedmiot a na końcu rozprawa dr. Jak dobrze pójdzie to informacji do mojego dr będę szukać także w Norwegii. Jeśli mogę zapytać to z czego będziesz robił swój dr, a swój robię z edukacji medialnej a dokładniej z Pablic Relations
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok