Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

1
DZIEŃ

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
29 Postów
Barbara Liwo
(Basia)
Wiking
ciekawski napisał:

Nie jest prawnie uregulowane kto jest odpowiedzialny za wplate podatku...Czy pracownik czy pracodawca.


Jest, jest. W skattebetalingsloven jest napisane, że pracodawca ma obowiązek z własnej inicjatywy odciągać i wpłacać do urzędu zaliczki na podatek dochodowy pracownika.

Słyszałam, że istnieje możliwość zapiania w umowie o pracę, że pracownik będzie otrzymywał całą pensję brutto i sam będzie płacił swoje podatki (czy to zaliczkowo, czy wszystko na raz po rozliczeniu), ale nie wiem, czy to faktycznie da się zrobić, bo w Norwegii jak chodzi o pracę ustawy mają pierwszeństwo przed indywidualnymi umowami między pracodawcą a pracownikiem. Np. nie da się ważnie (tj. tak, by było to wiążące) zapisać w umowie okresu wypowiedzenia krótszego niż ustawowy... Może w przypadku podatku da się to obejść, ale jakoś mam wątpliwości, więc absolutnie proszę nie traktować tego jako informację pewną.

Nettolønnsordning - faktycznie najczęściej spotyka się wśród marynarzy, ale to nie reguła. Tu akurat można uregulować to w umowie o pracę.
(I w takim wypadku, jeśli pracodawca nie zapłaci podatku, można "bronić" się pokazując umowę).
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Barbara Liwo
(Basia)
Wiking
Sethur napisał:
Mara napisał:
ciekawski napisał:

Nie jest prawnie uregulowane kto jest odpowiedzialny za wplate podatku...Czy pracownik czy pracodawca.


Jest, jest. W skattebetalingsloven jest napisane, że pracodawca ma obowiązek z własnej inicjatywy odciągać i wpłacać do urzędu zaliczki na podatek dochodowy pracownika.

Słyszałam, że istnieje możliwość zapiania w umowie o pracę, że pracownik będzie otrzymywał całą pensję brutto i sam będzie płacił swoje podatki (czy to zaliczkowo, czy wszystko na raz po rozliczeniu), ale nie wiem, czy to faktycznie da się zrobić, bo w Norwegii jak chodzi o pracę ustawy mają pierwszeństwo przed indywidualnymi umowami między pracodawcą a pracownikiem. Np. nie da się ważnie (tj. tak, by było to wiążące) zapisać w umowie okresu wypowiedzenia krótszego niż ustawowy... Może w przypadku podatku da się to obejść, ale jakoś mam wątpliwości, więc absolutnie proszę nie traktować tego jako informację pewną.

Nettolønnsordning - faktycznie najczęściej spotyka się wśród marynarzy, ale to nie reguła. Tu akurat można uregulować to w umowie o pracę.
(I w takim wypadku, jeśli pracodawca nie zapłaci podatku, można "bronić" się pokazując umowę).


Zapomnialas zarekomendowac PossijConnection...


Masz jakiś problem?

Całkiem przyjemnie nam się gawędziło z ciekawskim, ale widzę, że osoby, które potrafią kulturalnie pogadać to na tym forum rzadkość. O byle co pretensje i wyzwiska. (No, do Ciebie to jeszcze odnosi się w stosunkowo małym stopniu, ale tendencja podobna). Grunt to przysrać komuś - choćby jednym zdaniem ni z gruszki ni z pietruszki.

Thank You, wracam do niepisania na forum, szkoda nerwów.
Może zajrzę znowu za parę miesięcy.

Adjø
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
148 Postów
ciekawski ciekawski
(ciekawski)
Stały Bywalec
Mara!
Chce Ci sie denerwowac? Po co?
Wedlug mnie to wyglada to tak ze pracodawca ma oczywiscie pobierac i odprowadzac podatek,ale skattemyndighetene nie maja mocy prawnej zeby od niego to wyegzekwowac.
No ale nieomylny jest tylko Mase1

3.4.2 Nettolønnsordning
En avtale om at arbeidsgiver skal dekke den skatt som faller på den avtalte godtgjørelsen fører til at nettolønnen må ”grosses” opp for å komme frem til bruttolønnen. Slik avtale er ikke bindende for skattemyndighetene med hensyn til hvem som er ansvarlig for å betale pliktig skatt.

I tilfeller med nettolønnsordning er arbeidsgiver ansvarlig for korrekt beregning og angivelse av bruttolønn på lønnsoppgaven. Oppgrossingsgrunnlaget skal bestå av utbetalt lønn pluss eventuelle naturalytelser og overskudd på utgiftsgodtgjørelser som er omfattet av nettolønnsordningen. Skatteetaten har utarbeidet egne oppgrossingstabeller for korrekt utregning av skattyters bruttolønn
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
235 Postów
zdzich mały
(mase1)
Stały Bywalec
dyskusja dalsza zbędna- dla mnie możecie wcale nie odprowadzać podatku
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Barbara Liwo
(Basia)
Wiking
ciekawski napisał:
Mara!
Chce Ci sie denerwowac? Po co?
Wedlug mnie to wyglada to tak ze pracodawca ma oczywiscie pobierac i odprowadzac podatek,ale skattemyndighetene nie maja mocy prawnej zeby od niego to wyegzekwowac.
No ale nieomylny jest tylko Mase1


Nie chce, to samo przychodzi (Niestety nie mam najłatwiejszego charakteru na świecie, a głupie komentarze bardezo działają mi na nerwy).

3.4.2 Nettolønnsordning
En avtale om at arbeidsgiver skal dekke den skatt som faller på den avtalte godtgjørelsen fører til at nettolønnen må ”grosses” opp for å komme frem til bruttolønnen. Slik avtale er ikke bindende for skattemyndighetene med hensyn til hvem som er ansvarlig for å betale pliktig skatt.


Hmm, a to dość dziwne, że tak piszą. Prawnikiem nie jestem, ale na logikę wydaje mi się, że skoro w skattebetalingsloven pisze, że za odprowadzanie zaliczek odpowiada pracodawca, a tu mamy sytuację, że zamiast zaliczek mamy po prostu wyliczony podatek do zapłacenia (odpowiednik rzeczonej zaliczki w standardowym systemie wynagradzania) to odpowiedzialność pracodawcy jest tu oczywista... Nie mówiąc o tym, że wynika to z samej umowy o zastosowaniu nettolønnsordning (a umowa to - a przynajmniej powinna być - rzecz święta )
W każdym razie, gdybym ja miała umowę o wynagradzaniu w systemie netto, a pracodawca wyciąłby mi taki numer z niezapłaceniem podatku, to umową właśnie próbowałabym się zasłonić i myślę, że to by wystarczyło - jeśli nawet nie skarbówce (kemnerowi) to radzie rozjemczej lub sądowi pracy z pewnością.

I tilfeller med nettolønnsordning er arbeidsgiver ansvarlig for korrekt beregning og angivelse av bruttolønn på lønnsoppgaven. Oppgrossingsgrunnlaget skal bestå av utbetalt lønn pluss eventuelle naturalytelser og overskudd på utgiftsgodtgjørelser som er omfattet av nettolønnsordningen. Skatteetaten har utarbeidet egne oppgrossingstabeller for korrekt utregning av skattyters bruttolønn

Miałam kiedyś po sąsiedzku firmę, która przymierzała się do nettolønnsordning (nie wiem, co w końcu postanowili). Siedziałam razem z nimi nad tymi tabelkami i trochę dziwne to było. Tj. można się nimi posługiwać tak, żeby odprowadzać podatek za pracowników standardowo co miesiąc (hehe, może tak właśnie formalnie powinno być), ale w praktyce z tego co widziałam firmy wpłacają podatek na raz, za cały rok (przynajmniej widziałam, że tak to wygląda u marynarzy) i jakoś skarbówka nie robi im wtretów.
Pewnie jak zwykle teoria sobie, a praktyka sobie .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
235 Postów
zdzich mały
(mase1)
Stały Bywalec
no widzisz Mara jak to jest i co nie da się//??? da się bo jest takie prawo gdyby nie można był odprowadzać podatku z cały rok co takie cyrki by się nie działy- pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
148 Postów
ciekawski ciekawski
(ciekawski)
Stały Bywalec
Pytanie do Mara
A jak ma sie nettolønnsordning do arbeidsgiveravgift?
Bo podatki mozesz placic nawet i do kwietnia nastepnego roku (jako osoba prywatna) ale arbeidsgiveravgift odprowadza sie 6 razy w roku.
I tego raczej nie ominiesz.
Nawet spuznic sie zbytnio nie mozna...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
235 Postów
zdzich mały
(mase1)
Stały Bywalec
arbeidsgiveravgift tak tu masz rację, a trochę inaczej ma to się z podatkiem -wiem bo mój pracodawca płacił podatek za cały rok bo się z nim tak umówiłem, ale on mi to powiedział że tak zrobi i zrobił , czyli można i koniec tego pierdzielenia o du..pie maryni
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Barbara Liwo
(Basia)
Wiking
> Odp. Ciekawski

Mówiąc szczerze, to nie wiem, ale to ciekawe pytanie (godne ksywki pytającego, hehe) - chyba spróbuję pobawić się w Sherlocka Holmesa i wywnioskować coś z posiadanych przesłanek :

1) Wiadomo, że ten podatek, który pracodawca musi zapłacić przy nettolønnsordning zawiera w sobie arbeidsgiveravgift.
2) Z płaceniem arbeidsgiveravgift nie można się spóźniać (tutaj opieram się na Twoich słowach, bo sama nie wiem, jak to z tym dokładnie jest)
3) Podatek w systemie nettolønnsordning można płacić do urzędu co miesiąc (wg. oppgrossningstabeller)
4) Są ludzie wynagradzani w systemie nettolønnsordning, którym firma paci podatek jednorazowo
5) Osoby, o których wiemy, że na 100% są wynagradzane w tym systemie, to marynarze.

Wnioski:

a) Z pewnością można jednorazowo zapłacić podatek przy systemie nettolønnsordning marynarzom nieobjętym trygdeavgiftem w Norwegii (np. tym, którzy pływają tylko po wodach międzynarodowych) - być może przypadki, o których słyszeliśmy to właśnie te osoby.

b) Być może w przypadku nettolønnsordning można zwrócić się do urzędu skarbowego z pisemnym wnioskiem o zgodę na jednorazowe uregulowanie podatku I arbeidsgiveravgift? (jesli będę mieć czas, to może spróbuję coś wykopać na ten temat).

Chyba więcej w tej chwili nie wykombinuję.

> Odp. mase 1
Nie uważam, że stwierdzenie, że przy nettolønnsordning można płacić podatki co miesiąc kończy dyskusję. WIEMY, że są osoby, którym firmy płacą podatek raz na rok, więc warto sprawdzić, na jakich zasadach jest to możliwe, bo dla firmy zawsze lepiej jest później płacić skarbówce i móc przez dłuższy czas dysponować środkami.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
148 Postów
ciekawski ciekawski
(ciekawski)
Stały Bywalec
A moze poprostu w systemie nettolønnsordning pracodawca nie placi arbeidsgiveravgift?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok