Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

D nummer z Nav - Norwegia

17 Postów
Agata Agata
(Agata121)
Wiking
Witam. Czy jeśli bym dostała D nummer w Nav, to czy np w ciągu 6 miesięcy nie znajdę pracy to czy muszę wracać do kraju?
Drugie pytanie : czy wraz z dostaniem w nav D nummer oni mogą pomóc mi w znalezieniu pracy?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
101 Postów
Monika Grzybowska
(MonikaGrzybowska)
Początkujący
Agata121 napisał:
Witam. Czy jeśli bym dostała D nummer w Nav, to czy np w ciągu 6 miesięcy nie znajdę pracy to czy muszę wracać do kraju?
Drugie pytanie : czy wraz z dostaniem w nav D nummer oni mogą pomóc mi w znalezieniu pracy?


Zacznijmy od tego ze NAV nie wydaje nr personalnych.. Tym zajmuje sie Skatteetaten.. A od 8 lutego 2019 roku wnioskowac o nr personalny mozna rowniez na policji przy rejestrowaniu pobytu.. Ale oni tez nie wydają a przekazują dokumenty do Skattu.. W gruncie rzeczy wiec do skatu bezposrednio zglaszamy sie tylko w celu otrzymania karty podatkowej..
Kiedys przy rejestracji jako poszukujący pracy ,mający pozwolenie na pobyt do 6 miesiecy wydanym na podstawie wlasnie rejestracji na policji jako poszukujący pracy NAV na prośbę wypełniał druk o d numer ktory przesylal do Skattu.. Nie znalazłam jednak obecnie na ich stronie jak to wygląda prawnie teraz.. Ale jak juz wspomnialam w chwili obecnej mozna wnioskowac o nr personalny przy rejestracji pobytu na policji
Po drugie.. Jesli nie znajdziesz pracy w ciagu 6 miesiecy musisz opuscic Norwegie.. Jednak nie ma zadnych przepisow regulujących na jak długo..zatem wystarczą np bilety samolotowe itp i wyjazd na 1 dzien.. Wracasz i od poczatku 3 miesiace bez rejestracji i 6 miesiecy z rejestracja
Po 3 majac d numer i wazna rejestracje pobytu rejestrujesz sie w NAV jako poszukujaca pracy i oni pomagają ci prace znaleźć..mogą sfinansowac tez np kurs norweskiego
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Agata121 napisał:
Witam. Czy jeśli bym dostała D nummer w Nav, to czy np w ciągu 6 miesięcy nie znajdę pracy to czy muszę wracać do kraju?
Drugie pytanie : czy wraz z dostaniem w nav D nummer oni mogą pomóc mi w znalezieniu pracy?
- NAV nie wydaje D-numeru.
Tylko UDI lub Skattekontoret, do spraw meldunkowych.
- W Norwegi Urząd pracy /NAV/, nie pomaga tak jak w Polsce w znalezieniu pracy.
Jako nowo zarejestrowana w Norweskim systemie, nie posiadasz żadnych praw socjalnych, poza samym zarejestrowaniem.
- W Norwegi można przebywać legalnie do 3-miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet i 6-miesięcy, bez posiadania D-numeru/pesel/.
W tym czasie, na spokojnie można pozałatwiać wszystkie sprawy pobytowe, od mieszkania po legalną pracę.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Wiking
Hej, a jak można zarejestrować się w NAV z dnummerem, komuś z Was to się udało?

Bo ja próbuję (korzystając z mojego BankID), ale mnie wywala (podobnie jak z apki banku DN. Wygląda tak, jakby nie można było się zarejestrować bez "pełnego numeru". A terminy w UID w Oslo na meldunek są takie, że zapisałam się w czerwcu - wizytę mam... 28/10. Więc chyba polecę do innego miasta, bo nie mogę kolejne pół roku nie mieć lekarza/normalnej karty bankomatowej/brak uprawnień do zapisania się w sumie gdziekolwiek...

Ale może czegoś nie wiem, pomóżcie dzięki!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Wiking
Hej, a jak można zarejestrować się w NAV z dnummerem, komuś z Was to się udało?

Bo ja próbuję (korzystając z mojego BankID), ale mnie wywala (podobnie jak z apki banku DN. Wygląda tak, jakby nie można było się zarejestrować bez "pełnego numeru". A terminy w UID w Oslo na meldunek są takie, że zapisałam się w czerwcu - wizytę mam... 28/10. Więc chyba polecę do innego miasta, bo nie mogę kolejne pół roku nie mieć lekarza/normalnej karty bankomatowej/brak uprawnień do zapisania się w sumie gdziekolwiek...

Ale może czegoś nie wiem, pomóżcie dzięki!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Wiking
Wyskakuje mi komunikat, że numer jest niepoprawny (no i nic dziwnego, bo to nie jest Fødselsnummer tylko D-nummer)
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Wiking
Wyskakuje mi komunikat, że numer jest niepoprawny (no i nic dziwnego, bo to nie jest Fødselsnummer tylko D-nummer)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
ju_nt napisał:
Wyskakuje mi komunikat, że numer jest niepoprawny (no i nic dziwnego, bo to nie jest Fødselsnummer tylko D-nummer)Jeżeli posiadasz -D- numer, to musisz iść OSOBIŚCIE do najbliższego biura NAV, z kompletem dokumentów i tam pracownik po weryfikacji, pomoże tobie na miejscu, przy pierwszej rejestracji w systemie NAV.
Inaczej nie ma możliwości zdalnej rejestracji.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
101 Postów
Monika Grzybowska
(MonikaGrzybowska)
Początkujący
Kompletna bzdura! Rejestruje moich klientow z dnumerem bez problemów. Ci którzy mają minID tylko nie mają dostępu do wszystkich opcji (składanie wniosków elektronicznych,zwolnień itp) a osoby z dnumerem posiadające buypass mogą załatwic z Nav sprawy praktycznie wszystkie.
Masz Dnumer i nie masz meldunku a dostałaś BankID? Dziwne...
Nie musisz iść do udi.. możesz do Sua lub do Skatteetaten.. polecałabym urząd skarbowy gdyż mają poniekąd najkrótsze terminy.. ściągnij sobie wniosek o przeniesienie do Norwegi i wypełnij co też zaoszczędzi ci czas..no i przygotuj niezbędne dokumenty bo jak czegoś zabraknie będziesz czekać na kolejną wizyte
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
napisał:
Kompletna bzdura! Rejestruje moich klientow z dnumerem bez problemów. Ci którzy mają minID tylko nie mają dostępu do wszystkich opcji (składanie wniosków elektronicznych,zwolnień itp) a osoby z dnumerem posiadające buypass mogą załatwic z Nav sprawy praktycznie wszystkie.
Masz Dnumer i nie masz meldunku a dostałaś BankID? Dziwne...
Nie musisz iść do udi.. możesz do Sua lub do Skatteetaten.. polecałabym urząd skarbowy gdyż mają poniekąd najkrótsze terminy.. ściągnij sobie wniosek o przeniesienie do Norwegi i wypełnij co też zaoszczędzi ci czas..no i przygotuj niezbędne dokumenty bo jak czegoś zabraknie będziesz czekać na kolejną wizyte
JAK NA OSOBĘ, PROWADZĄCĄ PODOBNO DORADZTWO W NORWEGI, TO MA pani CHAMSKIE ODZYWKI I ZWROTY, DO INNYCH, ODPOWIADAJĄCYCH NA ZADAWANE PYTANIA.
Niemniej.
PROSZĘ CZYTAĆ PISANY TEKST ZE ZROZUMIENIEM .
Ta osoba, chce się zarejestrować do NAV, a nie gdzie indziej i nic nadto.
Proszę nie mącić w "głowach" i naciągać na swoje wątpliwe usługi!.
Ja rozumiem, że jest upał i czas "ogórkowy" , dlatego proszę odstawić kompa w bok i korzystać z norweskich uroków lata, które tak krótko trwa nawet tu na południu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok