Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

5 powodów, dla których warto uczyć dzieci języka polskiego - Norwegia

Czytali temat:
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski jan paweł Jan Maryjan Zbigniew Karpinski Kasia K boj fra oszlo Magdalena Magda ja ja super_Jonasz Stash Qu Łukasz Ch no wear (702 niezalogowanych)
3 Posty
Magdalena Magda
(magdalenaMagda)
Wiking
Pozdrawiam rodziców polskich mówiących do swoich pociech w języku norweskim. Słyszałam kilka razy a jedna Pani mi powiedziała, że jej synowi nie chce się mówić w języku polskim bo jest trudny i mówią do niego po norwesku. Głupota ludzka nie zna granic.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 43  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Redaktor
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu 5 powodów, dla których warto uczyć dzieci języka polskiego
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
super_Jonasz
(super_Jonasz)
Redaktor
Fajnie jest uczyć dzieci obydwu języków, na pewno nie wyjdzie im to na złe, a wręcz przeciwnie, może zaowocować. Poza tym dzieci najlepiej przyswajają języki, więc jest to najlepszy okres, żeby mówić do nich w dwóch językach.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 17  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
1 Post
Stash Qu
(stashqo)
Redaktor
@John Coffe
Piszesz jakbyś był mocno zakompleksiony i sfrustrowany, obawiam się, że to nie problemy z rodakami są tego przyczyną a raczej Ty i Twoje życie. Może pomyśl o jakiejś pomocy psychologicznej, musi Ci być strasznie trudno żyć w takim urojonym wstydzie.

Co do artykułu to jest jeszcze jedna zaleta i to być może najważniejsza. Chodzi o wychowywanie dzieci. Dzieci chłoną język jak gąbka i są w stanie już po paru latach mówić dużo lepiej po norwesku od rodziców, którzy spędzili tu dekadę i więcej. W dyskusji z dzieckiem, szczególnie kiedy testuje ono granice wyznaczane przez rodzica, nasz język nie może nas ograniczać ani stawiać w pozycji podrzędnej do dziecka. Kłócenie się w języku, który nie jest naszym ojczystym pozbawia nas części rodzicielskiego autorytetu. W Norwegii poznałem kilka kilka par np. pol-esp czy pol-ger wychowujących tu dzieci i każdy z rodziców mówi do dziecka w swoim języku, szczególnie gdy te nie zachowują się jak należy.
Zaletą multijęzykowości jest też z pewnością to, że już jako nastolatek dziecko włada językiem rodziców, a do tego norweskim i angielskim, taka osoba dużo łatwiej przyswaja kolejne języki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 16  
Odpowiedz   Cytuj
277 Postów
John C przychodzi tu po ochrzan. Dziwolagow na świecie nie brakuje..

Ale nie dajmy sobie w kasze dmuchac i trzymajmy sie tematu:
Z tego co zaobserwowalem wsrod polskich znajomych majacych dzieci ze soba za granica, nie zauwazylem zadnych minusow nauki polskiego oprocz miejscowego. Wprost przeciwnie, dziecko z latwoscia moze perfekcyjnie poslugiwac sie dwoma jezykami. Widze mlodziez, ktora czuje sie calkowicie swobodnie wsrod norweskich rowiesnikow ale jednoczesnie moze studiowac np w Krakowie, czytac ksiazki niepublikowane w Norwegii, ogladac filmy nieznane w tym kraju. Znam tez takich, ktorzy bedac oboje imigrantami z polskim wyzszym wyksztaleniem w USA rozmawiali z dziecmi w domu tylko po angielsku. Zapewne chcieli zapewnic pociechom latwiejsza integracje, ale na studia chlopaki nie poszly. Moze wlasnie takiego szczescia rodzice dla nich chcieli :bytu starych singli z 15mm tulejami w uszach. Tego nie wiem.
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
280 Postów
55555555 55555555
(Sebastian)
Stały Bywalec
Moje dzieciaki mówią po Polsku od zawsze tak było i wiele razy mi się za to oberwało , nie wyobrażam sobie bym mówił do nich po Norwesku....to po prostu chore.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok