Artykuł sponsorowany

5 powodów, dla których warto uczyć dzieci języka polskiego

Udostępnij
na Facebooku
6
5 powodów, dla których warto uczyć dzieci języka polskiego

Skuteczna nauka języka często bywa ściśle powiązana z poznawaniem kultury i kraju, z którymi związana jest dana mowa. Polonijka/materiały partnera

Nauka języków przychodzi dzieciom zdecydowanie łatwiej niż dorosłym, bo opanowują one języki szybko i sprawnie, jeżeli tylko mają ku temu sprzyjające warunki.
Poniżej opisujemy pięć powodów, dla których rodzice powinni uczyć swoje dzieci języka polskiego.

1. Dwujęzyczność

Dwujęzyczność to zdolność porozumiewania się w dwóch językach.

Badacze zajmujący się tą dziedziną stwierdzają, że dzieci stają się dwujęzyczne w sposób naturalny, gdy od wczesnych lat życia mają kontakt z dwoma językami.

Przeprowadzone badania wykazują, że dzieci dwujęzyczne rozwijają się znacznie szybciej niż te posługujące się jednym językiem. Poznanie dwóch różnych systemów językowych rozwija twórcze myślenie, poprawia pamięć, komunikatywność i zdolność koncentracji, zwiększa umiejętność planowania i rozwiązywania problemów oraz poprawia i pozytywnie wpływa na wyniki osiągane w nauce.

2. Kontakt z polską rodziną

Polacy wychowujący swoje dzieci za granicą, często spotykają na swojej drodze wiele trudności. Pociechy dorastające w dwóch różnych środowiskach językowych, często mają problem z mieszaniem słów z dwóch różnych języków w swoich wypowiedziach.

Początkowa niepewność w posługiwaniu się językiem ojczystym, który z konieczności schodzi na drugi plan, bywa przyczyną wielu frustracji. Dzieci często wstydzą się pomyłek i wpadek językowych, co może powodować u nich blokadę i utrudniać swobodne porozumiewanie się z bliskimi osobami, które nie znają drugiego języka, np. z dziadkami.


POLSKA EDUKACJA ZA GRANICĄ

3. Możliwość powrotu do ojczystego kraju

Wiele osób mieszkających za granicą planuje lub rozważa swój powrót do ojczyzny. Powracające z zagranicy dzieci muszą być przygotowane na różnice programowe, jak i również te związane ze szkolnymi zasadami wychowawczymi czy różnice w kontakcie z rówieśnikami. Dobrym przykładem jest przypadek pewnej dziewczyny, która po powrocie do Polski nie potrafiła zrozumieć przekazywanej na lekcji historii wiedzy, nie znając słowa „powstanie”, z którym nigdy dotąd się nie spotkała.

Dwujęzyczne wychowanie oraz dodatkowa nauka w języku polskim pozwalają uniknąć stresu związanego ze zmianą środowiska oraz przygotować dziecko do nauki w polskiej szkole lub studiowania na polskiej uczelni w przyszłości.

4. Poszerzanie wiedzy o świecie

Skuteczna nauka języka często bywa ściśle powiązana z poznawaniem kultury i kraju, z którymi związana jest dana mowa. Wiąże się z tym pewna wiedza geograficzna, historyczna czy kulturowa. Wiele sformułowań, powiedzeń lub zwrotów często ma swoje źródło w kulturze czy tradycji danej społeczności – aby prawidłowo z nich korzystać, należy je po prostu poznać i zrozumieć.

Poznawanie obcych kultur, tradycji i obyczajów ubogaca człowieka. Poszerza jego wiedzę o świecie, rozwija oraz inspiruje do działania.

5. Kultywowanie rodzimych tradycji

Utrzymanie, a tym bardziej przekazanie polskości i polskich tradycji dzieciom wychowującym się poza granicami kraju to nie taka prosta sprawa. Pociechy dorastające w dwóch różnych środowiskach i kulturach, często mają problem z określeniem swojej tożsamości i przynależności. Emocje, zachowania czy obyczaje, które są oczywiste dla rówieśników mieszkających w Polsce, dla polonijnych dzieci często bywają trudne do zrozumienia. Ich wcześniejsze poznanie pozwala uniknąć zaskoczenia, a także pomaga na ich zrozumienie.

Zadbaj o to, aby zapewnić dziecku dostęp do polskiej edukacji!

Przekaż mu historię, tradycję i język.

Zapisz się i podaruj dziecku jeden z najpiękniejszych prezentów – język polski!
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


55555555 55555555

21-03-2018 15:25

Moje dzieciaki mówią po Polsku od zawsze tak było i wiele razy mi się za to oberwało , nie wyobrażam sobie bym mówił do nich po Norwesku....to po prostu chore.

John C przychodzi tu po ochrzan. Dziwolagow na świecie nie brakuje..

Ale nie dajmy sobie w kasze dmuchac i trzymajmy sie tematu:
Z tego co zaobserwowalem wsrod polskich znajomych majacych dzieci ze soba za granica, nie zauwazylem zadnych minusow nauki polskiego oprocz miejscowego. Wprost przeciwnie, dziecko z latwoscia moze perfekcyjnie poslugiwac sie dwoma jezykami. Widze mlodziez, ktora czuje sie calkowicie swobodnie wsrod norweskich rowiesnikow ale jednoczesnie moze studiowac np w Krakowie, czytac ksiazki niepublikowane w Norwegii, ogladac filmy nieznane w tym kraju. Znam tez takich, ktorzy bedac oboje imigrantami z polskim wyzszym wyksztaleniem w USA rozmawiali z dziecmi w domu tylko po angielsku. Zapewne chcieli zapewnic pociechom latwiejsza integracje, ale na studia chlopaki nie poszly. Moze wlasnie takiego szczescia rodzice dla nich chcieli :bytu starych singli z 15mm tulejami w uszach. Tego nie wiem.
Pozdrawiam

Stash Qu

21-03-2018 05:32

@John Coffe
Piszesz jakbyś był mocno zakompleksiony i sfrustrowany, obawiam się, że to nie problemy z rodakami są tego przyczyną a raczej Ty i Twoje życie. Może pomyśl o jakiejś pomocy psychologicznej, musi Ci być strasznie trudno żyć w takim urojonym wstydzie.

Co do artykułu to jest jeszcze jedna zaleta i to być może najważniejsza. Chodzi o wychowywanie dzieci. Dzieci chłoną język jak gąbka i są w stanie już po paru latach mówić dużo lepiej po norwesku od rodziców, którzy spędzili tu dekadę i więcej. W dyskusji z dzieckiem, szczególnie kiedy testuje ono granice wyznaczane przez rodzica, nasz język nie może nas ograniczać ani stawiać w pozycji podrzędnej do dziecka. Kłócenie się w języku, który nie jest naszym ojczystym pozbawia nas części rodzicielskiego autorytetu. W Norwegii poznałem kilka kilka par np. pol-esp czy pol-ger wychowujących tu dzieci i każdy z rodziców mówi do dziecka w swoim języku, szczególnie gdy te nie zachowują się jak należy.
Zaletą multijęzykowości jest też z pewnością to, że już jako nastolatek dziecko włada językiem rodziców, a do tego norweskim i angielskim, taka osoba dużo łatwiej przyswaja kolejne języki.

John Coffe

20-03-2018 22:31

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
super_Jonasz

20-03-2018 13:36

Fajnie jest uczyć dzieci obydwu języków, na pewno nie wyjdzie im to na złe, a wręcz przeciwnie, może zaowocować. Poza tym dzieci najlepiej przyswajają języki, więc jest to najlepszy okres, żeby mówić do nich w dwóch językach.

Magdalena Magda

20-03-2018 10:14

Pozdrawiam rodziców polskich mówiących do swoich pociech w języku norweskim. Słyszałam kilka razy a jedna Pani mi powiedziała, że jej synowi nie chce się mówić w języku polskim bo jest trudny i mówią do niego po norwesku. Głupota ludzka nie zna granic.

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok