Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
Agata Dymna przemo d Izabela Paula Siemińska krzysztof kowal do misie Konstancja MojaNorwegia adam r Magdalena9105 iga.mojanorwegia (4024 niezalogowanych)
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Owszem, Norwegowie to jadaja. W okolicach Bozego Narodzenia wiekszosc Norwegow przygotowuje lutefisk, co wcale nie znaczy, ze wszyscy. Tak samo, jak nie wszyscy Polacy lubia karpia.

W ubieglym tygodniu, na julebord u przyjaciol jadlam pierwszy raz lutefisk. Nie powiem, zeby zachwycil mnie smakiem, ale nie zauwazylam w smaku nic odrzucajacego. Wiem, jak smakuje, wiem, ze nie smierdzi. No liste moich ulubionych nie trafi, tak jak trafily watrobki z dorsza i sei, ktore jadlam na polnocy, albo zupa z renifera, cos na wzor polskiej czerniny.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
Grazyna xxx
(grazynafinn)
Wiking
A na ktorym miejscu sa nasze polskie flaki ? Norwedzy tez nimi pluja tak jak Polacy lutefisk czy pinnekjøt .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Jak dane potrawy , są sporządzone zgodnie z danym tradycyjnym przepisem , to są całkiem , całkiem jadalne .
---
Przecież to są dzisiaj Tylko dania Świąteczne ,Ku Pamięci Minionych Dziejów .
---
Kiedyś , Norg i Szwed i to nie całkiem Biedny , wsuwali te dania cały boży Rok .
---
Ja nie widzę w tych daniach żadnej odrazy , a wcinałem tu , już sporo regionalnych dań .
---
Najbardziej smakował Mi , Dorsz z Beczki , która leżała w wodzie 10lat ...
---
ACH i och ... Za oknem Święta i znowu parę tradycyjnych dań spróbuję .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
grazynafinn napisał:
A na ktorym miejscu sa nasze polskie flaki ? Norwedzy tez nimi pluja tak jak Polacy lutefisk czy pinnekjøt .
hmm
pinnekjøt też plują?
ja to widziałem jak cały gar zjedli, w czym sam ze smakiem pomogłem
nie wierzę
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Małgorzata K
(goska837)
Wiking
heheheh no pierwszy raz tak się uśmiałam czytając artykuł na MN!
i do tego jeszcze ten przepis na "paciaję z groszku".. jak dla mnie lutefisk to zbeszczeszczenie ryb, no ale o gustach się nie dyskutuje, a paciaja z groszku może być.
Wg mnie norweskie dania świąteczne nie mają startu do polskich pyszności..bogactwo przypraw i smaku...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
goska837 napisał:Wg mnie norweskie dania świąteczne nie mają startu do polskich pyszności..bogactwo przypraw i smaku...
I to jest niestety prawda Oczywista , z prostej przyczyny ... .
---
Położenie geograficzne , ukształtowanie terenu i Kultura Rolnictwa .
Gdyby Polacy Mieszkali na tych terenach od pradziejów Ich kuchnia Niczym by się nie różniła od tej Norweskiej ...
---
Żadne mecyje ...
Ach i Och ... a za oknem i tak pukają Święta ... .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
315 Postów
stefan stefanski
(Taki Ktos)
Stały Bywalec
gabriel napisał:

Ach i Och ... a za oknem i tak pukają Święta ... .[/color][/quote]

mógłbys rozwinąc to zdanie ?
Jak to za oknem pukają swieta ? znaczy sie pukają z np: mikołajem, czy zorzą twoją upojoną ?

jak nie wiesz co to mecyje, to nie uzywaj tego słowa, bo sie gubisz kapke sląski dziadku : )
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
Grazyna xxx
(grazynafinn)
Wiking
jasta102 napisał:
grazynafinn napisał:
A na ktorym miejscu sa nasze polskie flaki ? Norwedzy tez nimi pluja tak jak Polacy lutefisk czy pinnekjøt .
hmm
pinnekjøt też plują?
ja to widziałem jak cały gar zjedli, w czym sam ze smakiem pomogłem
nie wierzę
Ja tez bardzo lubie pinnekjøt i sama je robie na wigilje,ale jak rozmawialam z wieloma polakami to bylo tylko esjjjjjjjjjjjj
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
zołza zołza
(zołza)
Wiking
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
86 Postów
Marek Z
(MarekZ)
Początkujący
Autorka artykułu Norwegię widziała chyba tylko na mapie. Żenada.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok