Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
grzyby są dosłownie wszędzie, wiec ruszaj - powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
37 Postów
Magda Ma
(Maaggddaa)
Nowicjusz
Masz racje są... Nawet na środku ścieżki. Mały spacerek do lasku są domem i obiad gotowy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
128 Postów

(Serena)
Stały Bywalec
No widzisz , tak trzymaj, a wiele pysznych obiadków przed Tobą
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Dominik Myćka
(doniu86)
Wiking
Koledzy dzisiaj z przypadku wpadlo mi do glowy ze pojde na grzyby. Wzialem ze soba narzeczoną i po chwili raklamowka pelna kozakow. Wrocilismy do domu oprawilismy je i ruszylem w las na prawdziwki. I tu mozna powiedziec ze porazka bo druga reklamowka kozakow wpadla a ani jednego prawdziwka. Gdzie tu w Norwegii rosna prawdziwki??? W jakich miejscach je spotykacie? Pozdrowienia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Dalibor Domagoj
(Juras88)
Nowicjusz
doniu86 napisał:
Koledzy dzisiaj z przypadku wpadlo mi do glowy ze pojde na grzyby. Wzialem ze soba narzeczoną i po chwili raklamowka pelna kozakow. Wrocilismy do domu oprawilismy je i ruszylem w las na prawdziwki. I tu mozna powiedziec ze porazka bo druga reklamowka kozakow wpadla a ani jednego prawdziwka. Gdzie tu w Norwegii rosna prawdziwki??? W jakich miejscach je spotykacie? Pozdrowienia

a ja dzisiaj z ojcem nałupiłem cała dużą siatę prawdziwków . kozaków pół siatki, ale zbieraliśmy tylko małe, te z pomarańczową czapą, bo te z jasno bronzową to psiochy są i rosną wszędzie. Zbieramy są z Oslo.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Prawdziwki mogą rosnąć wszędzie i nie ma reguł. Trzeba tropić i wydeptywać ścieżki do dobrych stanowisk. W kolejnym sezonie będzie łatwiej, bo drogę będzie się znało na pamięć. Ja swoich magicznych miejsc szukałam przez kilka lat i wypracowałam sobie tzw. pewniaki.

Borowiki sosnowe

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
Jaymz Thrasher
(Krzych_MetFuk)
Wiking
Dzisiaj zaliczyłem Arboret i okolice Friheim w Stavanger. 10 sznurków już się suszy.
Dwa grzyby nie dają mi spokoju. Widać je na zdjęciach, ten intensywnie żółty to wydaje mi się borowik sosnowy.
Ten większy poszedł już do kosza bo nie byłem pewny. Można prosić o poradę?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
Jaymz Thrasher
(Krzych_MetFuk)
Wiking
I ten drugi:
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Oba grzyby bezpieczne Można zbierać ! Pierwszy to przerośnięty okaz podgrzybka aksamitnego lub podgrzybka brunatnego. Drugi to podgrzybek brunatny. Jeden i drugi w obrębie podgrzybków. Wśród grzybów borowikowatych ( grzybów z rurkami) nie ma grzybów śmiertelnie trujących. Borowik szatański ( Boletus satanas ) w Norwegii nie występuje, zresztą on nie zabija . Grzyby niejadalne w tej grupie mogą spowodować jedynie zatrucia gastryczne. Przy braku dostatecznej wiedzy bać się należy grzybów blaszkowych ( Muchomor sromotnikowy i jadowity)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Sezon w pełni i duży wysyp grzybów , już notowane są pierwsze zatrucia grzybami. W szpitalu uniwersyteckim w Oslo / Ulleval czterech pacjentów znajduje się na oddziale intensywnej terapii i oczekuje na przeszczep wątroby. Główny konsultant informuje , że odnotowano duży wzrost zatruć - już na początku sezonu wzrost o 15%. To duża ilość jak na początek sezonu. Przyjęto ogółem 400 zgłoszeń o zatruciach grzybami.

portal nrk.no: www.nrk.no/norge/flere-innlagt-med-soppforgiftning-1.11906958

Uwaga, rutyna zabija ! Grzybiarze bądźcie ostrożni ! .







Dla przypomnienia artykuł o zatruciach: Śmiertelnie ważne różnice / www.fotogrzybiarze.pl

Artykuł: fotogrzybiarze.pl/index.php/9-artykuly-n...telnie-wazne-roznice

Film edukacyjny muchomor jadowity kontra pieczarki :

Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok