Wypadek przy pracy i samochodowy: masz prawo do odszkodowania Artykuł sponsorowany
Advokatfirmaet Unneland AS 10 września 2019
08:00

Wypadek przy pracy i samochodowy: masz prawo do odszkodowania

Skomentuj
Wbrew utartym przekonaniom, prawo do odszkodowania często ma także winny wypadkowi. fotolia.pl/royalty free
Każdemu, kto doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy lub na drodze, przysługuje odszkodowanie. Choć proces ubiegania się za granicą o odszkodowanie może niektórym wydać się skomplikowany, należy dochodzić swoich praw. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowej pomocy prawników.

Wypadek przy pracy

Każdemu pracownikowi, który w trakcie pracy u norweskiego pracodawcy doznał uszczerbku na zdrowiu, przysługuje prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Zgodnie ze statystykami SSB upadek z wysokości to najczęstsza przyczyna wypadków podczas pracy – powoduje on największą liczbę obrażeń. Zgodnie z danymi pracownicy, którzy są najbardziej narażeni na kontuzje, to: elektrycy, budowlańcy, rolnicy, leśnicy, osoby pracujące w transporcie i przemyśle. Jak pokazują dane SSB, do 6. na 1000 wypadków dochodzi właśnie w tych branżach.

Jeśli dojdzie do wypadku, należy działać szybko – im później Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) zostanie poinformowany o wypadku, tym dłużej poszkodowany czekać będzie na odszkodowanie. 

O tym, co w pierwszej kolejności należy zrobić, gdy pracownik ulegnie wypadkowi – a także, jak postępować, gdy pracodawca nie zgłosił wypadku do NAV, pisaliśmy w tym artykule:  
Gdy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, powinien znaleźć pomoc medyczną i zadbać o wpis w karcie pacjenta, który będzie stanowił dowód, że wypadek miał miejsce. Ponadto, skoro wypadek wydarzył się w Norwegii, to w tym właśnie kraju należy się leczyć – nie należy uciekać do Polski.

Więcej o tym pisaliśmy tutaj:
Jeśli doszło do wypadku, a co za tym idzie – uszczerbku na zdrowiu, warto skonsultować się z kancelarią prawną, gdzie analiza sprawy jest bezpłatna, a specjalista będzie w stanie określić szanse na wygraną. Warto też mieć na uwadze, że zarówno w sprawach dotyczących wypadków przy pracy, jak i drogowych osoba poszkodowana może liczyć na pokrycie kosztów pomocy prawnej przez ubezpieczyciela.

Wypadek samochodowy

Zgodnie z danymi Centralnego Biura Statystycznego (SSB) w ciągu roku na drogach w Norwegii dochodzi do wypadków, w których ok. 6 tys. osób doznaje uszczerbku na zdrowiu. Chodzi tutaj o kolizje (czołowe lub tylne z innymi samochodami), karambole, zderzenia z rowerzystami, pieszymi i zwierzętami, np. łosiem. Okresem szczególnie obfitującym w wypadki drogowe są wakacje – według Zarządu Dróg i Autostrad (Staten vegvesen) do największej liczby wypadków dochodzi właśnie w miesiącach wakacyjnych. 

Uczestnikami takich zdarzeń są także Polacy na co dzień mieszkający i pracujący w kraju fiordów. Każdy poszkodowany decyduje, czy chce na własną rękę ubiegać się o odszkodowanie, czy też woli skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii prawnej. Jednak należy mieć świadomość, że samodzielna próba uzyskania odszkodowania może okazać się trudniejsza ze względu na chociażby na niedostateczną znajomość języka norweskiego czy praw, które obowiązują w Norwegii. 

Od czego zacząć, jak ubiegać się o odszkodowanie i na co można liczyć, pisaliśmy w tym artykule:
Warto także mieć na uwadze, że osoba, która spowodowała wypadek, także może ubiegać się o odszkodowanie – kwestia wysokości takiej rekompensaty zależy od stopnia winy sprawcy.

Ponadto, w sprawach dotyczących odszkodowania należy pamiętać o zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji. Nie tylko, jeśli chodzi o opis przebiegu wypadku czy zdjęcia uszkodzonego samochodu. Bardzo istotna jest także dokumentacja dotycząca uszczerbku na zdrowiu, który ktoś poniósł w wyniku zdarzenia drogowego. Warto gromadzić m.in.: zaświadczenia lekarskie czy paragony za leki.

Kto płaci za adwokata, o najczęstszych problemach osób ubiegających się o odszkodowanie, a także – jak sprawca wypadku ma porozumieć się z ubezpieczycielem, wyjaśnialiśmy w tym artykule: 
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas