Winni, poszkodowani i ubezpieczyciele. O tym pamiętaj przy odszkodowaniu powypadkowym

Wbrew utartym przekonaniom, prawo do odszkodowania często ma także winny wypadkowi. Fotolia/Royalty free
Według Zarzadu Dróg i Transportu (Statens vegvesen) najwięcej wypadków w Norwegii odnotowuje się w miesiącach wakacyjnych. Tylko w lipcu tego roku na norweskich drogach zginęło aż 11 osób. W ciągu roku najwięcej wypadków zdarzyło się na drodze E6 w Osloi Nordland, E39 w Hordaland i Rogaland oraz E18 w Akershus. Korzystając z tych tras, warto zachowac szczególną ostrożnosć.
Pamiętaj, że odszkodowanie może dostać każdy
Wizja winnego wypadkowi jako „wielkiego przegranego” to mit funkcjonujący u kierowców poruszających się po norweskich drogach. – Osoba, która spowodowała wypadek z reguły także powinna dostać odszkodowanie. Może ono jednak zostać zredukowane. Wszystko zależy od stopnia winy – mówi Unneland.
Pamiętaj o dokumentacji strat
Unneland wyjaśnia jednak, że wnioski o pokrycie strat związanych z uszczerbkiem na zdrowiu to także sprawy wymagające dokumentacji. Ten rodzaj oszkodowania przyznaje się zwykle, w przypadku gdy szkoda doprowadzi do stałego inwalidztwa w wysokości miniumum 15 proc. Podobnie wygląda to, jeśli wskutek wypadku ucierpieliśmy i musimy poddać się leczeniu: generują się kolejne straty ekonomiczne, takie jak rehabilitacja, koszty leków, dojazdów. To także wydatki, za które w niektórych przypadkach możemy otrzymać odszkodowanie na podstawie dokładnych „dowodów”: zaświadczeń lekarskich, a nawet paragonów za leki.
Oprócz tego często mówi sie o tzw. stracie dochodu, którą może udokumentować nam pracodawca. Mowa tu o braku możliwości wypracowania nadgodzin, braku dodatków podczas chorobowego, strat związanych z dochodami w przyszłości, ze składkami emerytalnymi, a nawet z codziennym funkcjonowaniem, które potwierdzi lekarz.
–Rodzajów strat jest sporo, dlatego zawsze trzeba zadbać o dokładną dokumentację – mówi Unneland.
Pamiętaj, kto płaci za adwokata
Unneland podkreśla, że warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji dla osób winnych lub poszkodowanych w wypadkach drogowych. – Nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę gwarantuje im odszkodowanie. Dlatego ja zawsze w ramach przypomnienia podkreślam najpierw informacje o podstawowych prawach – o tym, na co trzeba uważać, a także o tym, jak będą wyglądały sprawy związane z NAV-em – tłumaczy Norweg. – Taka wiedza przygotowuje na dalszy bieg wydarzeń i uspokaja samego zainteresowanego – dodaje adwokat.
Ekspert podkreśla, że obawa o skontaktowanie się z adwokatem spowodowana jest głównie strachem o ogromne koszty. Warto wiedzieć, że w przypadku dalszych świadczeń adwokata to ubezpieczyciel musi pokryć niezbędne, rozsądne koszty pomocy prawnej. – Z reguły oznacza to, że ubezpieczyciel pokrywa całość honorarium, a my nie powinnniśmy się tym martwić – mówi Unneland.
Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie działa w sprawie poszkodowanego
To może Cię zainteresować
29-06-2020 21:26
0
0
Zgłoś
01-08-2018 13:22
3
0
Zgłoś