Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Norwegia nie chce lockdownu. Szczepionka główną bronią w walce z pandemią

Natalia Szitenhelm-Smeja

30 listopada 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegia nie chce lockdownu. Szczepionka główną bronią w walce z pandemią

- Rząd wdroży bardziej rygorystyczne działania, jeśli te obecne nie przyniosą efektu lub pojawi się nowa mutacja wymagająca szybkiego działania - zaznaczył także premier./zdjęcie ilustracyjne Foto: Peter Mydske/Stortinget/CC BY-NC-ND 2.0/flickr.com

W ubiegłym roku podczas zimowego szczytu zakażeń koronawirusem Norwegia wprowadziła jedne z najsurowszych środków kontroli w Europie. W 2021 kraj fiordów zmienia strategię o 180 stopni - lockdownu nie będzie, władze mają inny pomysł, by trzymać epidemię w ryzach. - Musimy dostosować nasze codzienne życie do rozwoju pandemii, zapewnić wydolność służbie zdrowia oraz zadbać o nasze finanse i miejsca pracy - zapowiedział premier.
30 listopada premier Jonas Gahr Støre przedstawił w Stortingu rządową strategię i “plan awaryjny” na wypadek pogorszenia sytuacji epidemicznej w Norwegii. Szef rządu stwierdził, że nie chce wprowadzać lockdownu, jednak władze muszą zachować pełną kontrolę nad epidemią, by nie zagroziła ona wydolności służby zdrowia. - Pandemia się nie skończyła. Wkroczyła w nową fazę. Rozpoczynamy zimę, która będzie wymagała od nas trzymania ręki na pulsie - stwierdził.

Szczepionka = złoty środek

Po tym, jak w piątek weszły w życie zaostrzone przepisy wjazdowe, spekulowano, że mogło być to tylko preludium do dzisiejszych decyzji. Nic podobnego. Szef rządu stwierdził, że trzeba znaleźć rozwiązanie, które uchroni służbę zdrowia przed załamaniem wydolności, ale też pozwoli uniknąć lockdownu. - Musimy unikać nowego zamknięcia z poważnymi konsekwencjami społecznymi i gospodarczymi, które już znamy - powiedział. 

Støre przyznał, że jego gabinet wyciągnął wnioski z prawie dwuletnich zmagań poprzedników z pandemią. - Najważniejszą rzeczą, której się nauczyliśmy, jest to, że dzięki szczepieniom jesteśmy znacznie lepiej chronieni niż wcześniej - zaznaczył. -  W tej fazie pandemii najważniejszy środek można podsumować jednym słowem: szczepionka - podkreślił szef rządu.

Liczba zakażeń rośnie, pojawią się krajowe środki

W Norwegii pogarsza się sytuacja epidemiczna. W ostatnim tygodniu zarejestrowano około 18 tys. nowych infekcji. To o ok. sześć razy więcej niż na początku października. - Odnotowano również wzrost liczby przyjęć do szpitala. Warto jednak zauważyć, że wzrost ten nie jest tak silny, jak wzrost wskaźników infekcji. Głównym wyjaśnieniem jest to, że szczepionka chroni przed poważnym przebiegiem zakażenia - powiedział premier. Dodał jednak, że aby chronić wydolność służby zdrowia, rząd wprowadza dwa nowe środki krajowe.
Obecnie w norweskich szpitalach przebywa około 250 pacjentów z COVID-19. 58 z nich znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.  Nieszczepieni stanowią 40 procent pacjentów hospitalizowanych, mimo że stanowią tylko 10 procent dorosłej populacji, informuje rząd.

Obecnie w norweskich szpitalach przebywa około 250 pacjentów z COVID-19. 58 z nich znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. Nieszczepieni stanowią 40 procent pacjentów hospitalizowanych, mimo że stanowią tylko 10 procent dorosłej populacji, informuje rząd. Źródło: Sergey Kamshylin - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Nowe środki krajowe:

- jeśli mieszka się z kimś, kto jest zarażony, trzeba pozostać w domu i poddać się kwarantannie, dopóki nie uzyska się negatywnego wyniku testu na covid-19. Dotyczy to osób dorosłych, zarówno zaszczepionych, jak i nieszczepionych. Aby uniknąć kwarantanny, zaszczepione osoby muszą ponownie poddać się testowi, nie później niż po siedmiu dniach. Osoby nieszczepione muszą być testowane codziennie przez siedem dni szybkim testem antygenowym lub co drugi dzień testem PCR. Dla dzieci nie jest to obowiązek, ale zalecenie.

- jeśli ktoś jest zarażony covid-19, musi poddać się izolacji przez pięć dni. Obowiązuje to niezależnie od tego, czy jest się zaszczepionym, czy nie. Do dziś wymóg ten wynosił 2 dni dla osób zaszczepionych bez objawów. Ponadto dana osoba 24 godziny przed zakończeniem izolacji nie może wykazywać objawów, takich jak gorączka.

Środki krajowe obowiązują od 1 grudnia do odwołania.

Oprócz nowych krajowych przepisów, władze już od dziś wprowadzają też zalecenia.

Krajowe zalecenia: 

- noszenie masek ochronnych zasłaniających usta i nos w kontakcie ze służbą zdrowia, w środkach transportu publicznego, taksówkach, sklepach i centrach handlowych, gdzie nie można zachować dystansu społecznego

- regularne testy na covid-19 dla uczniów w obszarach o rosnącym rozprzestrzenianiu się infekcji i dużym obciążeniu służby zdrowia

- gminy o rosnącej infekcji i dużym obciążeniu służby zdrowia mają rekomendować pracodawcom na ich obszarze wdrażanie pracy zdalnej. 

MInister zdrowia Ingrid Kjerkoll dodała jednak, że gminy z rosnącym wskaźnikiem infekcji powinny również rozważyć potrzebę własnych i bardziej rygorystycznych środków lokalnych.

Nadać tempo szczepieniom

Władze zwracają się także do gmin, by te ustaliły tempo szczepień, oferując mieszkańcom szczepienia w formie ‘drop-in’, czyli kiedy nie trzeba umawiać się wcześnie na wizytę. 

Rząd chce też, by gminy oferowały tzw. dawkę przypominającą szczepionki każdemu, kto ma od 45 lat. Tak samo jak każdemu pracownikowi służby zdrowia i opieki. 

- Najważniejszym środkiem w obecnej sytuacji jest to, aby każda osoba powyżej 65 roku życia jak najszybciej otrzymała dawkę przypominającą. To znacznie zmniejszy potrzebę bardziej inwazyjnych środków. Szczepionka jest wyjściem z pandemii - podkreśliła szefowa resortu zdrowia.
Władze informują, że planują zaszczepienie całej dorosłej populacji trzecią dawką jeszcze przed Wielkanocą. Oznacza to, że gminy muszą zaplanować podawanie 400 tys. dawek tygodniowo.

Paszporty covidowe w gminach od dziś

Na konferencji prasowej, która odbyła się po posiedzeniu Stortingu minister zdrowia poinformowała, że od dziś od godz. 14 ruszy także system paszportów covidowych dla gmin, które zechcą skorzystać z tego rozwiązania. Przypomnijmy, rząd postanowił, że gminy będą mogły lokalnie wprowadzać przepis okazania certyfikatu covidowgo, by dana osoba, która go posiada, np. nie wliczała się w masymalny limit gości w restauracjach.

Plan awaryjny

W ubiegłym tygodniu kilku burmistrzów z zachodniej Norwegii wysłało list do Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet) z prośbą o doprecyzowanie, a także dopasowanie strategii ds. walki z covid-19 do aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Minister zdrowia przyznała im rację, stwierdzając, że tzw. strategia ponownego otwarcia po lockdownie, którą ogłosił jeszcze rząd Erny Solberg, wobec rosnącej liczby zakażeń, jest już nieodpowiednia.

Rząd zrewidował strategię i dziś przedstawił nową. - To strategia, która zapewnia stałe dobre przygotowanie i miejsce na szybkie zaostrzenie środków kontroli, aby utrzymać kontrolę nad pandemią. Oznacza to, że musimy dostosować nasze codzienne życie do rozwoju pandemii, zapewnić wydolność służbie zdrowia oraz zadbać o nasze finanse i miejsca pracy – podsumował premier Jonas Gahr Støre
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

05-12-2021 21:41

moze mi ktos wytlumaczy jedna rzecz......Rozumiem oczywiscie sens szczepien i jestem rowniez po dwoch dawkach....ale jak to sie ma do zarazania skoro szczepiony czy nie dalej bede poprostu.... zarazal. Jaki ma to sens podstawowy oczywiscie wiem ,,lzejsze przechorowanie, co ma wplyw na wydolnosc S.Zdrowia,, ale...zostawmy szczepienia na boku i zajmijmy sie zarazaniem. Nie jest logiczne stosowanie szybkich testow ktore sa prowadzone np na lotniskach czy granicach drogowych i tym samym zapobieglyby dalszej transmisji wirusa? Wystarczy zrobic test przed spotkaniem np Julebord, czy 2 razy czy przed praca.Bez wzgledu na ilosc osob bo to chyba najwieksza bzdura! Jesli wirus rozprzestrzenia sie 500 razy szybciej niz corona to co ma do rzeczy ile osob bedzie w pomieszczeniu albo jaki dystans zostanie zachowany-zerowy, 1 czy 3 metrowy!!! Nie neguje sensu szczepien a zwracam uwage na rozprzestrzenianie samego wirusa! I to jest chyba sensowne na rowni z samymi szczepieniami prawda? Na razie zgonow nie ma tyle co w Polsce czy Brazylii ale kiedy nastapi wzrost nagle okaze sie, ze zamiast reagowac juz na sama transmisje jak napisalem wprowadza kolejny lockdown i znowu z takim opoznieniem ktore nie przyniesie ani zadnej korzysci pacjentom ani gospodarce bo pacjent znowu pozostanie w domu czekajac na pogorszenie a wlasciwie krytyczne pogorszenie-bo tylko wtedy moze liczyc na przyjecie do szpitala- a gospodarka siadzie na calej linii bo nie slyszalem o zadnym zrywie Narodowym zmuszajacym socjalow do pracy wiec jak mysle, tylko producenci gier i konsol wymienia bryki na lepsze.

Mariusz 1901

01-12-2021 07:20

Możecie coś sensownego napisa a nie cały czas pandemi, pandemi i szczepionki.Debile chyba na tej mojej norwegii piszę

Eldur Sevarsson

30-11-2021 13:46

Wydaje się to rozsądne. Żaden kraj, nawet najbogatszy nie da rady się zamykać co pol roku.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok