Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Polska uszczelnia granice i wprowadza zakaz lotów. „Alertowy pakiet obostrzeń”

Natalia Szitenhelm-Smeja

29 listopada 2021 14:57

Udostępnij
na Facebooku
1
Polska uszczelnia granice i wprowadza zakaz lotów. „Alertowy pakiet obostrzeń”

Szef resortu oznajmił, że rząd wprowadza dwa pakiety obostrzeń. /zdjęcie ilustracyjne flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0/ot: Krystian Maj/KPRM

Polski rząd wprowadza tzw. alertowy pakiet obostrzeń. Na konferencji zwołanej 29 listopada szef resortu zdrowia poinformował, że władze uszczelniają granice, zakazując lotów do siedmiu państw, zmieniają także zasady kwarantanny dla niektórych przyjezdnych. Oprócz tego w przestrzeni publicznej, np. w lokalach, powrócą limity osób.
Reklama
Minister zdrowia Adam Niedzielski, w związku z pojawieniem się już w Europie nowej, bardzo zaraźliwej mutacji koronawirusa o nazwie omikron, zwołał konferencję prasową, na której poinformował o decyzji władz co do środków walki z pandemią.

Alertowy pakiet

Szef resortu oznajmił, że rząd wprowadza dwa pakiety obostrzeń. - Ten pakiet ma dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacji ECDC, wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka - powiedział Adam Niedzielski. - Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny - dodał.

Kraje objęte zakazem lotów: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe.
Zmienią się także zasady dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. - Wydłużamy kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział szef resortu.

Ograniczenia krajowe

Władze zdecydowały też o wprowadzeniu obostrzeń w kraju - powrócą limity osób w przestrzeni publicznej. Restrykcje te nie będą jednak dotyczyć osób zaszczepionych. - Zmniejszamy limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach - przekazał Adam Niedzielski. - Zmniejszamy limit ze 150 do 100 osób dla imprez typu wesela. W imprezach sportowych z 500 do 250. Ostatnia ważna zmiana: do tej pory w punktach typu siłownia, strefa fitness, podnosimy limit do 1 os. na 15 m kw. Te obostrzenia będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia. Dajemy sobie więc dwa tygodnie - dodał.

Nowe obostrzenia obowiązują od 1 do 17 grudnia.

Paszporty covidowe?

Na konferencji obecny był również Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. Poinformował, że obowiązek spełnienia limitów będzie należeć do organizatorów danych wydarzeń czy właścicieli sklepów i lokali, inspektorat będzie to kontrolować. Władze poinformowały też, że pracują nad tym, by “do ustawy dokleić możliwość weryfikowania paszportów covidowych”. - Przedsiębiorcy mogą takie środki wykorzystywać podczas organizowania imprez. Zostanie zwiększona liczba kontroli w kierunku przedsiębiorców. Jeśli limity nie będą przestrzegane, będzie to podstawa do ukarania - powiedział minister zdrowia. 

Władze i organy ds. zdrowia zalecają także szczepienie przeciwko koronawirusowi. - To jedyny sposób walki z pandemią - powiedział Saczka.

Gamechanger

29 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski był także gościem w porannej audycji Radia Plus. – Będziemy chcieli kwarantannować osoby wracające z krajów, w których wykryto wariant Omikron, również europejskich. Pracujemy nad listą - zakomunikował na antenie szef resortu zdrowia. Dodał również: - Nasze nastawienie się zmienia. To jest game changer, jeśli potwierdzą się te negatywne informacje – zaznaczył Niedzielski. 

Omikron (B.1.1.529) wykryto w listopadzie w Republice Południowej Afryki. 26 listopada Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła nową mutację koronawirusa jako "wysoce zaraźliwą". Trzy dni później WHO ogłosiła, że Omikron “stwarza bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Poniżej: WHO informuje, że im dłużej utrzymuje się nierówność między zaszczepioną a niezaszczepioną częścią populacji, tym większe możliwości ma wirus do rozprzestrzeniania się i ewoluowania w sposób, którego nie można przewidzieć ani mu zapobiec.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafał Bayer

28-12-2021 11:11

To rzad hipokrytów i kłamców. Zrobią wszystko by ludzie nie mogli ich zdjąć ze stanowisk.

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram