Nadchodzą wielkie zakupy?

Jeszcze zdążysz z kredytem

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Zdrowie

Status norweskich paszportów covidowych: to skomplikowane. Praca nad systemem się wydłuża

Monika Pianowska

25 listopada 2021 09:00

Udostępnij
na Facebooku

Przed weekendem rząd przyjął przepisy, które umożliwiają wykorzystanie tzw. lokalnych paszportów covidowych w gminach o wysokim odsetku zakażeń zamiast wprowadzania restrykcyjnych środków kontroli emisji koronawirusa. stock.adobe.com/ fot. Wirestock/ tylko do użytku redakcyjnego

Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) nadal pracuje nad wprowadzeniem rozwiązań technicznych dla certyfikatu szczepień, który ma obowiązywać w Norwegii. Chociaż system miał być gotowy już w ubiegłym tygodniu, a po konferencji prasowej 19 listopada rząd zapowiedział rychłą publikację dokładnych zasad jego działania, norweskie gminy muszą uzbroić się w cierpliwość.
Reklama
Okazuje się bowiem, że może minąć do dwóch tygodni, zanim program będzie można oficjalnie uruchomić w całym kraju, informuje Gun Peggy Knudsen z FHI na łamach Norweskiej Agencji Prasowej (NTB).
Przed weekendem rząd przyjął przepisy, które umożliwiają wykorzystanie tzw. lokalnych paszportów covidowych w gminach o wysokim odsetku zakażeń zamiast wprowadzania restrykcyjnych środków kontroli emisji koronawirusa. Chętne do wprowadzenia certyfikatów jest m.in. Tromsø, ale czeka na ogłoszenie rozwiązań technicznych. Władze ds. zdrowia chcą wykorzystać aplikację zaakceptowaną przez UE/EOG, która służy do kontroli statusu osoby zaszczepionej lub ozdrowieńca podczas podróży zagranicznych.
Osoby w pełni zaszczepione będą mogły bez ograniczeń pójść na imprezę czy do kina.

Osoby w pełni zaszczepione będą mogły bez ograniczeń pójść na imprezę czy do kina.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Będą jak lokalne przepustki

– Pracujemy zarówno nad rozwiązaniem krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Jest kilka rzeczy, które należy zaktualizować po zeszłotygodniowych decyzjach dotyczących paszportów koronawirusowych. Przede wszystkim zmiany kryteriów tego, co powinien dawać ważny certyfikat, uniemożliwiają nam bezpośrednie ponowne wykorzystanie aktualnej aplikacji, która weryfikuje kod QR – pisze Knudsen w e-mailu do NTB.
W wielu częściach Europy lokalne paszporty covidowe pomogły uniknąć powtórki z początku pandemii, czyli lockdownu, stając się swego rodzaju przepustkami np. do kawiarni, kin i na imprezy.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram