Aktualności

„Nie mam umowy, ale chcę wyjechać do Norwegii”: pobyt cudzoziemców w kraju fiordów

Redakcja

23 kwietnia 2020 07:34

Udostępnij
na Facebooku
7

Nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Norwegii pojawiły się w połowie marca. flickr.com / Anders Bruun Nørring / https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa wymusił zmianę regulacji, które dotyczą pobytu cudzoziemców w Norwegii. Od połowy marca nie wszyscy mogą swobodnie wybrać się do kraju fiordów, by poszukać na miejscu pracy. Co zrobić, by nie zostać zawróconym na granicy?
Norweski rząd dostosowuje obecne przepisy do sytuacji związanej z zakażeniami. Wraz ze spadkiem liczby chorych na COVID-19, odmrażane będą kolejne gałęzie gospodarki oraz liberalizowane przepisy dotyczące pracowników z zagranicy. Obecne restrykcje oraz ewentualne zmiany publikowane są na stronie Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI).
Norweski rząd wprowadził restrykcje 15 marca.
Norweski rząd wprowadził restrykcje 15 marca. Źródło: fotolia.com

Chciałbym pracować w Norwegii. Jakie dokumenty muszę przedstawić, bym mógł przekroczyć granicę?

Podczas podróży możesz być poproszony o przedstawienie jednego z poniższych dokumentów:
 1. Umowa o pracę z norweskim pracodawcą
 2. Umowa o pracę z firmą z innego kraju UE/EOG (np. z Polski), która zaświadcza, że pracodawca powierzył ci pracę na terytorium Norwegii
 3. Jeśli posiadasz własną firmę, możesz przedstawić umowę świadczącą o wykonywaniu zlecenia na terytorium Norwegii

Nie mam obywatelstwa norweskiego, ale pracuję i mieszkam w Norwegii. Obecnie przebywam w Polsce, ale chciałbym wrócić. Czy przepuszczą mnie na granicy?

Obywatele UE oraz członkowie ich rodzin (pod warunkiem pracy/mieszkania/nauki w Norwegii) mogą nadal podróżować do Norwegii. Podczas podróży mogą zostać poproszeni o przedstawienie następujących dokumentów:
 1. Umowa najmu mieszkania w Norwegii
 2. Umowa o pracę, która potwierdza wykonywanie obowiązków zawodowych w Norwegii
 3. Potwierdzenie od pracodawcy
 4. Identyfikator pracowniczy
 5. Kartę typową dla wykonywanego zawodu (np. HMS-kort)
 6. Inny dokument, o ile poświadcza, że mieszkasz na terytorium Norwegii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaznacza, że decyzja zezwolenia na wjazd do Norwegii każdorazowo należy do norweskich służb granicznych.

Poniżej: Komunikat norweskiej Rady Ministrów, dotyczący ogłoszenia specjalnego rozporządzenia w okresie epidemii. Dotyczy m.in. wydalania cudzoziemców bez pozwolenia na pobyt.

Mój mąż/partner/żona/członek rodziny mieszka w Norwegii. Chciałbym do niego dołączyć. Czy w obecnej sytuacji jest to możliwe?

Według informacji zawartych w UDI nie możesz podróżować do Norwegii. Dotyczy to nawet osób, których współmałżonek przebywa na terytorium Norwegii. Od zasady obowiązują wyjątki. Możesz wjechać do Norwegii jeśli:
 1. Masz dziecko z osobą przebywającą w Norwegii i chcesz z nimi wspólnie zamieszkać
 2. Przyjedziesz do Norwegii wraz ze współmałżonkiem/partnerem, posiadającym norweskie obywatelstwo oraz dziećmi
 3. Chcesz odbyć wcześniej zorganizowane i uzgodnione spotkanie i dziećmi mieszkającymi w Norwegii. Oprócz dzieci mieszkających w Norwegii, chodzi również o niepełnoletnich posiadających norweskie obywatelstwo. UDI nie precyzuje, między jakimi stronami powinno dojść do uzgodnienia wizyty.
 4. Możesz podróżować do Norwegii, jeśli zamierzasz odwiedzić członka bliskiej rodziny, który poważnie zachorował lub zmarł. Przez „bliskiego członka rodziny” rozumiemy małżonka, konkubenta, dzieci, wnuki, prawnuki, rodziców, dziadków lub pradziadków. W tej sytuacji musisz posiadać odpowiednią dokumentację medyczną, która poświadczy, że twoja wizyta jest niezbędna.

Czego dotyczą zmiany dla pracowników sezonowych. Czy każdy może przyjechać do pracy na parę miesięcy?

Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Sprawiedliwości z 30 marca osoby, które miałyby podjąć pracę sezonową w Norwegii, otrzymają pozwolenie na pobyt w kraju fiordów. Te wyjątki od zakazu przemieszczania się przez norweskie granice dotyczą zatrudnionych w branżach, w których panuje ogromne zapotrzebowanie na siłę roboczą, czyli w rolnictwie, leśnictwie, ogrodnictwie/sadownictwie i branży spożywczej.

Chciałbym podjąć pracę na platformie wiertniczej. W momencie wybuchu kryzysu nie mogłem dostać się do Norwegii. Czy sytuacja zmieniła się?

Osoby pracujące w przemyśle naftowym mogą udać się do Norwegii. Norweski rząd uznał, że pracownicy branży są niezbędni do prawidłowego funkcjonowania gospodarki.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia, do Norwegii mogą przyjechać obywatele EOG, którzy mają zamiar rozpocząć stosunek pracy w branży, w której istnieje krytyczna potrzeba pracy.

Przez „przemysł, w którym istnieje krytyczna potrzeba siły roboczej”, rozumie się rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, przemysł rybny, przemysł spożywczy, przemysł naftowy, rozwój energetyki wodnej i wiatrowej oraz sieci energetycznych.
Rząd uznał, że w przemyśle naftowym występuje krytyczne zapotrzebowanie na pracowników zza granicy.
Rząd uznał, że w przemyśle naftowym występuje krytyczne zapotrzebowanie na pracowników zza granicy. Źródło: wikimedia.com/ fot. Brataffe/ CC BY-SA 4.0

Przez kryzys mój pracodawca zwolnił mnie i straciłem dokumenty świadczące, że wykonuję pracę w Norwegii. Czy to oznacza, że nie będę miał możliwości przebywania na terytorium Norwegii?

Utrzymasz swój status, jeśli udokumentujesz zwolnienie i zarejestrujesz się w NAV jako osoba poszukująca pracy.

W wyniku kryzysu zostałem zwolniony. Chciałbym zarejestrować się w NAV, ale system prosi o kopię dokumentu potwierdzającego rejestrację pobytu w Norwegii. Czy mogę otrzymać kopię tego dokumentu?

Według informacji zawartych na UDI, otrzymanie kopii nie jest możliwe. Urząd zaznacza jednak, że przedstawienie tego dokumentu nie jest konieczne. Jeśli zostaniesz poproszony o przesłanie kopii w formularzu NAV, nie musisz tego robić.
Zarówno polskie oraz norweskie służby zaznaczają, że od obowiązujących regulacji mogą obowiązywać drobne, niezawarte w przepisach wyjątki. Wszystko dlatego, że za każdym razem decyzja o zezwoleniu na wjazd do Norwegii zawsze należy do norweskich służb celnych. 

Należy pamiętać, że po przyjeździe do Norwegii zostaniemy skierowani na 14-dniową kwarantannę. Informacje dotyczące izolacji znajdziesz na naszej stronie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Robertio

05-05-2020 06:01

czy moge jechac do pracy do Norwegii na farme w rolnictwie mam taka prace zapewniona czy musze pokazac na granicy umowe o prace od farmera mam zamiar jechac pod koniec maja okolo 21 maja prosze o pomoc .

Gosc c

01-05-2020 14:11

Witam, czy mogę wyjechać z Norwegii? W lutym pojechałem do znajomego pomagać mu w remoncie czyli wizyta towarzyska... Nie mam tu pracy , mieszkania co za tym idzie brak dokumentów na pobyt w Norwegii. Kupiony mam bilet na prom na 16 maja i zastanawia mnie to czy bez problemu wrócę do kraju ? Karlskrona - Gdynia. Dzięki za pomoc

czeslawwisniewski

27-04-2020 09:16

Czy mogę przekroczyć granice z kolegą w aucie.

55555555 55555555

23-04-2020 20:16

Wzrosną ...wzrosną, w rolnictwie do 133 nok... i będziesz miał roboty w brud...za paznokciami hehehe

boj fra oszlo

23-04-2020 19:46

Sebastian napisał:
Jak w \"kaczystanie\" będzie 20% bezrobocia to wywalą większość Ukraińców....i nie będzie bezrobocia. Ja bym się jednak tym nie martwił bo za jakiś czas i tak będzie tzw. UBI( Unconditional Basic Income) po \"naszemu\" Bezwarunkowy Dochód Podstawowy... a wtedy Polonorki takie jak ja i ty ...zostaną z niczym , nie będą już częścią wybrańców i będzie dup.... zbita


...gruszki na wierzbie prędzej wyrosną niż dożyjecie tego
...Hiszpania,Portugalia od początku są w Unii a bida nie wiele mniejsza niż W Polandzie
...miarą dobrobytu w każdym kraju jest wysoki socjal,zasiłek dla bezrobotnych,mocna płaca minimalna...oj długo by tłumaczyć
...Ps. wracajcie jak najszybciej to tutaj wzrosną stawki

55555555 55555555

23-04-2020 18:48

Jak w "kaczystanie" będzie 20% bezrobocia to wywalą większość Ukraińców....i nie będzie bezrobocia. Ja bym się jednak tym nie martwił bo za jakiś czas i tak będzie tzw. UBI( Unconditional Basic Income) po "naszemu" Bezwarunkowy Dochód Podstawowy... a wtedy Polonorki takie jak ja i ty ...zostaną z niczym , nie będą już częścią wybrańców i będzie dup.... zbita

55555555 55555555

23-04-2020 17:43

I znowu propaganda?... kto o zdrowych zmysłach ruszałby się z własnego kraju ażeby zostać parobkiem u Norweskiego "chłopa" za 132 nok....BRUTTO! minus podatek, minus wikt i opierunek, minus podroż itp. itd. i tysiąc innych bzdetów o których człowiek nie myśli.... a na koniec sezonu ta 1 korona może będzie warta 0,25gr hahahahaha....nie ludzie, zostańcie w domu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram