Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Cudzoziemcy w Norwegii: kto może wjechać, a kto musi opuścić terytorium kraju Aktualności
Maja Zych 17 marca 2020
11:44

Cudzoziemcy w Norwegii: kto może wjechać, a kto musi opuścić terytorium kraju

4
Skomentuj
Obywatele EOG mogą też przemieszczać się przez terytorium Norwegii, aby dostać się do kraju swojego zamieszkania. Adobe Stock / licencja standardowa / Lukassek
W związku z wybuchem epidemii koronawirusa nad fiordami, norweski rząd wprowadził obostrzenia, które mają ograniczyć przemieszczanie się mieszkańców zarówno na terenie kraju, jak i przez granice. Nowe ograniczenia mogą się dać we znaki przede wszystkim obcokrajowcom, którzy bez odpowiednich dokumentów mogą zostać wydaleni z terytorium Norwegii.
W artykule przedstawiamy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, które pojawiają się w związku z wprowadzonymi przez rząd środkami zapobiegawczymi oraz jakie kroki mogą zostać zastosowane wobec imigrantów przebywających w kraju fiordów.
Reklama

Kto może wjechać na teren Norwegii?

Podstawową zasadą, która obowiązuje obecnie w Norwegii jest ta, że na teren kraju – oprócz obywateli posługujących się norweskim paszportem – mogą wjechać też osoby posiadające pozwolenie na pobyt.  Wśród nich znajdują się także obywatele EOG – w tym Polski – oraz ich rodziny, którzy korzystają z prawa do wolnego przemieszczania się, jeśli mieszkają lub pracują w Norwegii. Nie ma dlatego możliwości przekroczenia granic kraju na krótki okres, np. w celach turystycznych lub żeby odwiedzić znajomych mieszkających w Norwegii.  

W drodze wyjątku od obecnych zasad, prawo do wjazdu na teren kraju fiordów mają również obywatele innych państw, których obecność jest potrzebna do zapewnienia niezbędnych funkcji państwa, np. służby zdrowia.  Na poruszanie się do i z Norwegii mają pozwolenie również osoby, które ze względu na charakter pracy, przemieszczając się między miejscem zatrudnienia a zamieszkania, przekraczają granice między Norwegią, Szwecją i Finlandią.  

Na teren kraju mogą wjechać również zagraniczni obywatele, którzy będą korzystać wyłącznie z transportu lotniczego podczas tranzytu przez Norwegię, przemieszczają się przez Norwegię aby dostać się do kraju zamieszkania, a także osoby ubiegające się o azyl.

W niektórych przypadkach wjazd do kraju zagranicznym obywatelom może zostać zabroniony, m.in. ze względu na poważne zagrożenie dla zdrowia społeczeństwa.

Kto może zostać wydalony z kraju? 

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem obywatele EOG niezwiązani z Norwegią mogą zostać wydaleni z kraju – dotyczy to też tych osób, które chcą ubiegać się o pracę w Norwegii, ale nie mają w kraju fiordów stałego stosunku pracy w momencie wejścia w życie przepisów. Te zasady nie obowiązują jednak zagranicznych obywateli, którzy do Norwegii wjechali legalnie przed wejściem w życie ograniczeń, tj. przed 16 marca.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 15-05-2020 00:22

Patry999 napisał:
Niby na granicach nie sprawdzają szczegółowo dokumentów , a jeżeli masz aktualny d-number powinno się tobie udać tu wjechać . Tylko zastanów się co dalej , czy znajdziesz pracę i będziesz miał za co żyć
Niby.
Czyli?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Patry999
Patry999 14-05-2020 16:30

Niby na granicach nie sprawdzają szczegółowo dokumentów , a jeżeli masz aktualny d-number powinno się tobie udać tu wjechać . Tylko zastanów się co dalej , czy znajdziesz pracę i będziesz miał za co żyć

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marioz
Marioz 26-03-2020 17:29

Halo, czy można wjechać z d. number?
Słyszę i czytam sprzeczne opinie.

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jacek lytaw
jacek lytaw 22-03-2020 12:23

I gdzie jestes kaczmarek dlaczego tu nic nie piszesz aaaa bo nå czarno pracujesz No No teraz to zrozumiale

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas