Aktualności

Mija 9 lat od dramatycznych wydarzeń na Utøya. Tym razem obchody rocznicowe odbędą się bez publiczności

Agnieszka Wiśniewska

22 lipca 2020 10:14

Udostępnij
na Facebooku
3

Pomnik składający się z żelaznych róż symbolizuje ofiary Andersa Breivika. adobe stock / licencja standardowa autor: roundex

22 lipca przypada dziewiąta rocznica ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez Andersa Breivika w Oslo i na wyspie Utøya. Ze względu na wciąż panującą epidemię wirusa COVID-19 obchody upamiętniające ofiary odbędą się wyłącznie w obecności wyznaczonych delegatur.
Tegoroczna rocznica tragicznych wydarzeń z 22 lipca 2011 roku, zostanie upamiętniona inaczej niż dotychczas. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa norweskie władze zdecydowały się na przeprowadzenie obchodów w ściśle ograniczonym gronie. Obecni będą przedstawiciele rządu, Krajowej Grupy Wsparcia i młodzieżowej organizacji Partii Pracy, AUF.

– Musimy zrobić, co w naszej mocy, aby historia się nie powtórzyła. Musimy rozmawiać. Musimy debatować, bo demokracja nie wygra bez naszej walki o nią. – mówiła premier Erna Solberg, podczas tegorocznych obchodów rocznicy 22 lipca w Oslo.
Zarówno obchody w Regjeringskvartalet, kwartale rządowym - części w centrum Oslo, w której po ataku Breivika ma powstać zespół obiektów rządowych, jak i na wyspie Utøya będą transmitowane na żywo przez nett-tv, NRK i TV2.

Szczegółowy plan obchodów można znaleźć tutaj.

Norwegia zamarła

Ten dzień wstrząsnął Norwegią. Dziewięć lat temu, 22 lipca, około godziny 15 w dzielnicy rządowej Regjeringskvartalet wybuchła bomba, która zabiła sześć osób. Niecałe dwie godziny później niedaleko Oslo, na obozie dla młodzieży zorganizowanym na wyspie Utøya przez młodzieżówkę Partii Pracy (AUF), przebrany w mundur policjanta Anders Breivik z zimną krwią zastrzelił 69 uczestników obozu. W sumie zginęło 77 osób, a 300 zostało rannych.
Panorama Oslo około 30 minut po wybuchu bomby podłożonej przez Breivika przed siedzibą premiera Norwegii.
Panorama Oslo około 30 minut po wybuchu bomby podłożonej przez Breivika przed siedzibą premiera Norwegii. wikipedia.org / CCO / autor: User:N.Andersen

Najwyższy wymiar kary

16 kwietnia 2012 roku rozpoczął się proces największego zbrodniarza w historii współczesnej Norwegii. Decyzją sądu rozprawa toczyła się przy otwartych drzwiach. Z tej okazji jedno z pięter Sądu Rejonowego w Oslo zostało przebudowane w największą w kraju fiordów salę sądową mieszczącą 204 słuchaczy.
24 sierpnia 2012 roku zapadł jednomyślny wyrok - 21 lat pozbawienia wolności dla Andersa Breivika. To najwyższy wymiar kary w Norwegii.

9 czerwca 2017 roku, Breivik przyjął nowe imię i nazwisko - Fjotolf Hansen. Informację potwierdził adwokat terrorysty, Oeystein Storrvik. Hansen to jedno z popularniejszych norweskich nazwisk, ale powody zmiany nie są znane.

Rana, która się nie goi

Wydarzenia z 22 lipca 2011 roku wciąż są żywe w świadomości norweskiego społeczeństwa. Choć lata płyną, pamięć o ofiarach nie blaknie. Pod koniec września 2019 roku przed katedrą w Oslo odsłonięto pomnik upamiętniający wydarzenia sprzed 9 lat. Na betonowym kole umieszczono tysiące żelaznych róż ku czci ofiar Breivika. Kwiaty zostały wykonane między innymi przez osoby, które przeżyły atak terrorysty.
Pomnik nosi nazwę „Jernrosene”, a jego pomysłodawcami są Tobbe Malma i Tone Morka Karlsruda.
Wyświetl ten post na Instagramie.

#jernrosene

Post udostępniony przez Støttegruppen 22. juli (@stottegruppen22juli)

Kością niezgody okazał się pomysł na umiejscowienie drugiego pomnika upamiętniającego dramatyczne wydarzenie. Przez kilka lat toczyła się debata dotycząca tego, gdzie powinien powstać monument. Plan zakładał budowę w Utøykaia, czemu sprzeciwiali się mieszkańcy. 14 maja 2020 roku gmina Hole podjęła ostateczną decyzję o wybudowaniu pomnika w planowanym miejscu. Monument będzie się składał między innymi z 77 kolumn symbolizujących ofiary ataku.
Widok na wyspę Utøya.
Widok na wyspę Utøya. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa autor: compuinfoto

7 lat po tragedii  

Wydarzenia, które wstrząsnęły krajem fiordów, doczekały się między innymi dwóch ekranizacji. W 2018 roku powstały dwa filmy skupiające się na tragedii, do której doszło na obozie młodzieżowym na Utøya.19 września 2018 światową premierę w kinach miał film Erika Poppe - UTOYA, 22 LIPCA. Obraz skupia się na przedstawieniu dramatycznych wydarzeń z punktu widzenia uczestniczki obozu. Nie dorabia do tego ideologii, nie tłumaczy zachowań bohaterów, próbuje odtworzyć doświadczenia ofiar, podając widzowi jedno zdanie do refleksji: “Nigdy tego nie zrozumiecie”.
Utoya, 22 lipca zwiastun PL youtube.com
Nieco później, 5 września 2018 roku na platformę Netflix trafia film nominowanego do Oscara Paula Greengrassa - 22 LIPCA. Tu również widz może zobaczyć przebieg wydarzeń na Utøya, ale film opowiada także historię bohatera, któremu udaje się przeżyć i musi zmierzyć się z życiem po dramatycznych wydarzeniach.

To nie może się powtórzyć

Bez wątpienia wydarzenia sprzed 9 lat wstrząsnęły nie tylko Norwegią, ale i światem. Mimo że większość społeczeństwa widzi w Breiviku bezwzględnego mordercę, znaleźli się też tacy, którzy zobaczyli w nim wzór do naśladowania.
10 sierpnia 2019 roku Norweg Philip Manshaus zabił swoją przyrodnią siostrę i udał się do meczetu Al Noor Mosque w Bærum, aby zabić muzułmanów. Uzbrojony napastnik został obezwładniony i aresztowany. Przyznał, że wzorował się na Brentonie Terrancie (terrorysta odpowiedzialny za atak w Nowej Zelandii z 15 marca 2019 roku), który z kolei inspirował się poczynaniami Breivika. 

Proces Manshausa trwał od 7 do 21 maja 2020 roku, zakończył się werdyktem skazującym Norwega na 21 lat więzienia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
io500

26-07-2020 23:37

no coz,kazdy cos upamietnil....Panstwo ofiary Brevika a Breivik ofiary systemu Panstwowego. Jedno i drugie jest zle i wymaga leczenia. Breivik dostal pudlo jako lekarstwo a co z Panstwowym systemem ktory do dzisiaj podchodzi do tematu w sposob ktory niektorzy postrzegaja jako rasistowski? Nie zamierzam temu zaprzeczac ani o tym dyskutowac, to wllasnie rola Panstwa.Nie jest tajemnica jednakze, iz uchodzcy maja wieksze ,,fory,,(i mnostwo, mnostwo ulg i przywilejow) niz ,,rdzenni,, mieszkancy Norwegii czy Europy? Nie istotne.....Kazdy cos upamietnil!

EWA J

24-07-2020 18:42

jestem tu 11 lat i musze powiedziec ,ze nasza norwegia to ,,,,gowno. nie portal..ten gosc od newsow ok ale redakcja to ..nie chce uzywac wulgaryzmow,,szmata i dziewczyna z lasu na podryw..jesli dla was skalanie pamieci 22 lipca przez faceta co pisze,ze to nie szkoda szkoda ,bo to tylko muslimy.i za to mnie fejsbuk blokuje to ja juz nie wiem co jest warte zycia .napisalam,ze to cham i cpun jak tak pisze do rodzicow co stracili tam dzieci..nie wiem czy mnie zblokoano za zdjecie 77 dzieci z wyspy czy za chama czy cpuna)

EWA J

24-07-2020 16:48

napisalm komentarz w odpowiedzi na stwierdzenie,ze nie zal muslimow co zgineli na wyspie ,ze tam zginely nasze wspolne dzieci i dodalam ogolnie dostepne zdjecie dzieci ktore tam zginely,plus zeby ten ktos nie pisal na cpaniu....zablokowano mnie na 24 godziny.Ja juz nie wiem,co wazne i co mozna.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram