Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zbliża się dziewiąta rocznica zamachu z 22 lipca. Wiadomo już, jak będą przebiegały obchody

Agnieszka Wiśniewska

14 czerwca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Zbliża się dziewiąta rocznica zamachu z 22 lipca. Wiadomo już, jak będą przebiegały obchody

Oddalona o 40 km od Oslo wyspa Utøya z miejsca wypoczynku dla młodzieży stała się śmiertelną pułapką. wikipedia / licencja CC BY-SA 3.0 autor: Paalso; Paal Sørensen 2011

8 czerwca ogłoszono program obchodów dziewiątej już rocznicy największego zamachu terrorystycznego we współczesnej Norwegii. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa tragiczne wydarzenia z 22 lipca 2011 roku upamiętnione zostaną tylko przez specjalne delegacje w kwartale rządowym (Regjeringskvartalet) i na wyspie Utøya. Dla pozostałych osób, które będą chciały wziąć udział w obchodach, zostanie przygotowana transmisja w sieci.
Na cyfrowe obchody zapraszają organizatorzy: Krajowa Grupa Wsparcia (Den nasjonale støttegruppen) i młodzieżowej organizacji Partii Pracy (Arbeidernes ungdomsfylking, AUF).

Fizyczny udział w obchodach zarówno w Oslo, jak i na wyspie Utøya wezmą: premier Erna Solberg, liderka AUF – Ina Rangønes Libak, liderka Krajowej Grupy Wsparcia – Lisbeth Kristine Røyneland, a na wyspie dołączy do nich reprezentant rządu – Jonas Gahr Støre. W obu miejscach upamiętniających atak Andersa Breivika (od 2017 roku Fjotolfa Hansena) przed złożeniem wieńców zostaną odczytane nazwiska wszystkich 77 ofiar.

Akt terroru

22 lipca 2011 roku 32-letni wówczas Anders Breivik między 17:22 a 18:34 rozpoczął strzelaninę na obozie dla młodzieży zorganizowany przez AUF na wyspie Utøya. W efekcie zamordował 69 osób, a ponad 100 ranił. Niecałe dwie godziny wcześniej w centrum Oslo wybuchła podłożona przez niego bomba, która zabiła 8 osób i raniła ponad 200. Za dokonanie obu aktów terroru Breivik został skazany na 21 lat więzienia z możliwością przedłużenia wyroku.

Kłopotliwy pomnik

Debata dotycząca miejsca, w którym powstanie pomnik upamiętniający wydarzenia z 22 lipca 2011 roku, toczyła się od kilku lat. W 2017 roku rząd zdecydował, że miejsce pamięci narodowej powinno powstać w Utøykaia. To wzbudziło sprzeciw mieszkańców, którzy nie chcieli mieć w swojej okolicy monumentu przypominającego im o tragedii.
Aby pomnik mógł powstać, potrzebna była większość w radzie gminy Hole, która zdecyduje o zagospodarowaniu przestrzennym. Taka większość została uzyskana, bo jeszcze przed spotkaniem cztery partie zapowiedziały poparcie planu.

Ostateczna decyzja dotycząca miejsca stworzenia pomnika upamiętniającego ofiary z 22 lipca została podjęta 14 maja 2020. Pomnik powstanie w Utøykaia i będzie się składał między innymi z 77 kolumn, które odpowiadają liczbie ofiar. Miejsce ma również symbolizować łącznik pomiędzy Utøyą a kwartałem rządowym, gdzie rozpoczął się atak terrorystyczny.

Jak dotąd na zaplanowanie pomnika, wykupienie gruntów i inne związane z budową regulacje wydano około 59 milionów NOK.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok