Życie w Norwegii

Wjazd do Norwegii: kto może przekroczyć granicę. Aktualne przepisy

Natalia Szitenhelm-Smeja

14 czerwca 2021 09:48

Udostępnij
na Facebooku
15

Norwegia nadal nie otworzyła się w pełni na zagraniczny ruch turystyczny. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/samott

W ostatnim czasie władze Norwegii wprowadziły kilka bardzo istotnych zmian dla podróżnych chcących przekroczyć granicę kraju fiordów. I choć Norwegia nadal nie otworzyła się w pełni na zagraniczny ruch turystyczny, istnieją wyjątki, które umożliwią podlegającym pod nie obcokrajowcom wjazd na teren państwa.
Reklama
Jak informuje resort sprawiedliwości, co do zasady mogą wjechać tylko te osoby, które mieszkają w Norwegii. Obcokrajowcy posiadający w Norwegii stałe miejsce zamieszkania nie podlegają więc ograniczeniom wjazdowym.

Obywatele norwescy zawsze mają prawo wjazdu na teren kraju fiordów.

Od 21 maja władze Norwegii zniosły obowiązek posiadania meldunku w norweskim Rejestrze Ludności (Folkeregisteret), by udowodnić fakt zamieszkania w kraju fiordów. Obecnie cudzoziemcy muszą udokumentować prawo do pobytu lub przedstawić pozwolenie na pobyt.

By tego dokonać, mogą przedstawić jeden z poniższych dokumentów: 
- wpis do ewidencji ludności

- dokument potwierdzający posiadanie lub wynajem mieszkania/domu w Norwegii

- osoby wynajmujące mieszkanie/dom muszą przedłożyć umowę wystawioną na nazwisko okaziciela, z której wynika, że podróżujący posiadał miejsce zamieszkania przed wyjazdem z Norwegii, a stan ten nie zmienił się po powrocie do kraju. Jeśli dana osoba nie posiada umowy najmu, musi przedstawić inne dokumenty potwierdzające fakt zamieszkania w Norwegii, np. aktualną umowę o pracę lub dokumenty poświadczające naukę w norweskiej szkole lub uczelni wyższej. 

- zaświadczenie o miejscu zamieszkania z Rejestru Ludności, tzw. Bostedsattest (nie jest to już jednak wymóg).

Osoby niezarejestrowane w ewidencji ludności muszą przedstawić fakt, że wracają do Norwegii po pobycie za granicą lub wyjeździe czasowym. W tym celu powinny przygotować np. zrealizowane bilety lotnicze.

Te osoby muszą poczekać

Norwegia nadal posiada bardzo surowe przepisy wjazdowe, zgodnie z którymi granicy kraju fiordów nie mogą obecnie przekroczyć:

- turyści (z kilkoma wyjątkami, o których poniżej)

- członkowie dalszej rodziny, np. dziadkowie chcący odwiedzić krewnych mieszkających w Norwegii

- chłopak/dziewczyna/narzeczony/narzeczona, chcąca/cy odwiedzić partnera/rkę w Norwegii (o wyjątku od tego przepisu piszemy w następnym akapicie)

- obcokrajowcy, którzy dopiero mają podjąć pracę w Norwegii lub rozpocząć studia, ale jeszcze nie mają w Norwegii miejsca zamieszkania - jak wyjaśnia Urząd ds. Cudzoziemców (UDI), dotyczy to np. pracowników sezonowych, au pair

- osoby podróżujące w interesach

- osoby, które posiadają obiekty rekreacyjne w Norwegii, ale nie mieszkają na terenie kraju fiordów.

Wyjątki od zakazu

Rząd ustanowił wyjątki od zakazu wjazdu dla cudzoziemców. Dotyczą one:
- obcokrajowców mieszkających w Norwegii

-cudzoziemców mieszkających państwie z obszaru strefy Schengen/EOG, które nie jest objęte kwarantanną wjazdową

- cudzoziemców, którzy otrzymali zgodę na imigrację rodzinną (familieinnvandringstillatelse) - mogą podróżować do Norwegii, jeśli otrzymali rodzinne pozwolenie na imigrację z obcokrajowcem mieszkającym w Norwegii lub z obywatelem norweskim

- cudzoziemców, którzy mają odwiedzić lub zamieszkać z bliskimi członkami rodziny - za bliskich członków rodziny uważa się następujące osoby:- małżonka/kę-partnera/kę, z którym dana osoba mieszkała co najmniej dwa lata, lub z którym spodziewa się lub ma wspólne dzieci

- dzieci lub pasierbów poniżej 18 roku życia

Przy przekraczaniu granicy należy posiadać dokumenty potwierdzające daną relację/pokrewieństwo, np. akt urodzenia, akt małżeństwa. W przypadku związków partnerskich trwających co najmniej dwa lata należy udokumentować fakt wspólnego zamieszkania (np. umową najmu), a także/lub posiadanie wspólnego potomstwa.

- cudzoziemców mających spędzić czas z dziećmi - w ramach ustalonej sądownie wizyty rodzinnej

- cudzoziemców mających szczególne powody, które wskazują, że dana osoba ma prawo wjazdu, takie jak szczególne obowiązki opieki nad osobą w Norwegii lub inne ważne względy socjalne

- osób ubiegających się o azyl i przesiedlenie uchodźców

- niektórych grup zawodowych: dziennikarzy, marynarzy i personelu lotniczego, kierowców zajmujących się transportem towarów i pasażerów, dyplomatów i personelu wojskowego, naukowców i członków załogi na rejsie badawczym morskim

- cudzoziemców zaproszonych przez władze norweskie oraz pracowników organizacji międzynarodowych

- cudzoziemców, którzy mają przesiadkę na lotnisku w Norwegii (zarówno w międzynarodowym tranzycie lotniskowym, jak i w strefie Schengen)

- cudzoziemców pełniących krytyczne funkcje społeczne*

*Lista krytycznych funkcji społecznych TUTAJ
- osób, które codziennie podróżują między krajami skandynawskimi, tzn.:
- dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym ze Szwecji i Finlandii
- personelu medycznego ze Szwecji Finlandii
- osób dojeżdżających w ciągu dnia ze Szwecji i Finlandii do pracy w Norwegii

- cudzoziemców, którzy otrzymali zgodę na wjazd wystawioną przez Norweski Urząd Morski (Sjøfartsdirektoratet), ponieważ wykonują pracę ściśle niezbędną dla funkcjonowania norweskiego przedsiębiorstwa

- cudzoziemców, którzy mają podjąć pracę sezonową i otrzymali pozwolenie na wjazd decyzją Norweskiego Urzędu Rolnictwa (Landbruksdirektoratet).

Rządowa infolinia informacyjna na temat testów, kwarantanny i przepisów wjazdowych:

z Norwegii: 815 55 015
z zagranicy: +47 21 89 80 42

Rejestracja pobytu

Każdy, kto podróżuje do Norwegii z krajów/obszarów objętych obowiązkiem kwarantanny, musi zarejestrować swój pobyt przed przekroczeniem granicy. Dotyczy to również obywateli Norwegii. Trzeba się zarejestrować przed przyjazdem do Norwegii, gdy do wyjazdu pozostało mniej niż 72 godziny.

Cyfrowy formularz rejestracji 

Po zakończonej rejestracji dana osoba otrzyma potwierdzenie, które należy okazać służbom na granicy.  

Można również dokonać rejestracji telefonicznie, a także uzyskać pomocy, jeśli wystąpiły problemy z rejestracją, dzwoniąc na infolinię: +47 33 41 28 70 lub wysyłając maila na adres support@entrynorway.no.

Infolinia czynna jest 24 godziny na dobę, a w godzinach 8-22 można porozmawiać z polskojęzycznym konsultantem.

Testy na covid-19

Jeśli dana osoba w ciągu ostatnich 14 dni przebywała w kraju objętym obowiązkiem kwarantanny, musi przystąpić do testu w kierunku covid-19. Dotyczy to również obywateli Norwegii, a od 19 kwietnia także dzieci poniżej 12 roku życia. 
Również osoby w pełni zaszczepione muszą poddać się testowi na granicy.

Również osoby w pełni zaszczepione muszą poddać się testowi na granicy. stock.adobe.com/standardowa

Osoby, które bez uzasadnionej przyczyny nie poddadzą się testowi, mogą opuścić kraj dobrowolnie lub zostać ukarane grzywną. Jeśli chodzi o dzieci, sytuacja wygląda inaczej - Urząd ds. Zdrowia (Helsedirektoratet) i Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) informują, że jeśli dziecko nie pozwala na pobranie sobie wymazu, należy odstąpić od przeprowadzenia testu.

Podróżni muszą również okazać negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 po przybyciu. Należy go wykonać w ciągu ostatnich 24 godzin przed wjazdem do Norwegii. Dotyczy to również obywateli norweskich i obcokrajowców mieszkających w Norwegii. W przypadku osób mających międzylądowanie w Norwegii, test należy wykonać w ciągu ostatnich 24 godzin przed planowaną godziną pierwszego lotu.

Osoby w pełni zaszczepione oraz te, które przeszły koronawirusa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, nie muszą przedstawiać zaświadczenia o ujemnym wyniku testu na covid-19 wykonanego 24 godziny przed przyjazdem do Norwegii, jednak muszą zostać przebadane na granicy.

Test należy wykonać metodą PCR lub jako szybki test antygenowy. Wymóg okazania testu nie dotyczy osób, które zatwierdzoną metodą laboratoryjną mogą udokumentować, że przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Po przybyciu do Norwegii podróżnych z Polski obowiązuje kwarantanna wjazdowa. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie trzeba już odbywać jej w hotelach kwarantanny.  Od 27 maja o konieczności izolacji w hotelu decyduje bowiem wskaźnik zakażeń państwa, w którym rozpoczęto podróż. 4 czerwca Instytut Zdrowia Publicznego zaktualizował listę państw, po pobycie w których można spędzić kwarantannę w domu. Na tej liście znajduje się również Polska. 

fhi

Osoby w pełni zaszczepione lub te, które w ciągu sześciu ostatnich miesięcy przechorowały covid-19, są zwolnione z kwarantanny wjazdowej. Należy jednak mieć na uwadze, że na razie można to udokumentować wyłącznie za pomocą norweskiego krajowego certyfikatu covidowego.

Szczegóły dotyczące kwarantanny, czasu jej trwania, wyjątków itp. przedstawimy w kolejnym artykule na temat aktualnych przepisów covidowych
źrodła: regjeringen, FHI, UDI, helsenorge
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jarek Bogdanowicz

14-07-2021 13:58

Witam mam pytanie ,dotyczące dziecka 13 latka czy musi posiadac badanie na covit-19,jak wyjezdza z Norwegii do Polski , wraca z osobą zaszczepiona- matką.

adam barca

11-07-2021 19:55

Te przepisy się zmieniają ale należy pamiętać że jeżeli jedziesz autem przez obszar czerwony uznawany przez Norwegię to masz kwarantannę mimo że wyjeżdżasz z kraju zielonego. Jeżeli lecisz samolotem z Polski to bez kwarantanny.

Piotr Kamenski

11-07-2021 18:04

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Lusia60

17-06-2021 18:30

Jutro 18.06 o godz 13 Konferencja Erny Sonberg nt otwarcia Norwegii

Lusia60

17-06-2021 07:41

A MSZ CZECH wpisalo Polske na zileoną liste o bardzo niskim ryzyku epidemicznym a Norwegia nadal nas na czerwono
MASAKRA

zolzafazi

15-06-2021 23:12

varjanka napisał:
Uważajcie z tym co piszą! Tydzień temu oglosili, ze po przyjezdzie z Polski nie ma kwarantanny hotelowej, tylko domowa. Niestety to nieprawda. Wróciliśmy wczoraj samochodem z Polski i otrzymaliśmy skierowanie do hotelu na 3 dni. Po przybyciu do hotelu dowiedzieliśmy się, ze musimy zapłacić za 5 dni, poniewaz w 3 dniu będzie test, ale czas oczekiwania na wynik (min.24h) musimy spedzic tez w hotelu. Wiec to co piszą na stronach rządowych oraz przekazują służby graniczne, to jedne wielkie kłamstwo i naciąganie ludzi. Na pokój czekaliśmy jakieś 4h w holu z innymi turystami. Caly hotelz to mieszanka kwarantannowcow z turystami, nikt niczego nie przestrzega, największe szanse na zarazenie sa tutaj. Jesli ktos chce wiecej sie dowiedziec i poruszyć ten temat w mediach, zapraszam do kontaktu.
Doslownie te hotele to dopiero wylegarnia chorob . Kolega po powrocie na Torp takze zostal skierowany do hotelu i co ..... ? Narobil zdjec bo okolica fajna , nazarl sie w okolicznym Mc donaldzie hamburgerow bo nie odpowiadalo mu jedzenie i tyle . Nikogo to nie interesuje a do tego wmawiaja ludziom ze sa zagrozeniem dla innych . Paranoja .

Mama_muminka88

15-06-2021 11:14

Dzien dobry. A gdzie udało się Panu znaleźć informacje, ze kolor zostanie zmieniony w ten czwartek? Sledze od kilku tygodni te wskaźniki i już w tym tyg. Mieliśmy poniżej 25 osob na 100 000. Zastanawiam się tylko jak długo te wskaźniki muszą się utrzymywać na właściwym poziomie zeby kolor został zmieniony. Dziekuje za informację

Wladyslaw Rutkowski

15-06-2021 11:06

Do varjanka
Nie jestem pewien ale powodem skierowania na hotelową kwarantannę mogła być podróż przez kraj o zwiększonym ryzyku np. przez Szwecję. Nie wierzę, że lecąc np. samolotem bezpośrednio z Polski ktokolwiek jeszcze zostaje skierowany na kwarantannę hotelową.

Pozdrawiam.

varjanka

14-06-2021 20:05

Uważajcie z tym co piszą! Tydzień temu oglosili, ze po przyjezdzie z Polski nie ma kwarantanny hotelowej, tylko domowa. Niestety to nieprawda. Wróciliśmy wczoraj samochodem z Polski i otrzymaliśmy skierowanie do hotelu na 3 dni. Po przybyciu do hotelu dowiedzieliśmy się, ze musimy zapłacić za 5 dni, poniewaz w 3 dniu będzie test, ale czas oczekiwania na wynik (min.24h) musimy spedzic tez w hotelu. Wiec to co piszą na stronach rządowych oraz przekazują służby graniczne, to jedne wielkie kłamstwo i naciąganie ludzi. Na pokój czekaliśmy jakieś 4h w holu z innymi turystami. Caly hotelz to mieszanka kwarantannowcow z turystami, nikt niczego nie przestrzega, największe szanse na zarazenie sa tutaj. Jesli ktos chce wiecej sie dowiedziec i poruszyć ten temat w mediach, zapraszam do kontaktu.

Wladyslaw Rutkowski

14-06-2021 16:03

Do martin82 xxxx

Jeżeli masz stały adres zamieszkania w Norwegii i możesz przez internet wydrukować bostedsattest lub chociaż przedstawić umowę najmu na ten barak to możesz.
Jeżeli masz zamiar wjechać po 21 czerwca. To 21 czerwca sprawdź tutaj:
www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/rei...andomraader-i-europa
Jeśli na mapie Polska będzie na żółto to możesz nawet bez stałego meldunku.

Pozdrawiam.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram