Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Życie w Norwegii

Zaświadczenie o miejscu zamieszkania: kto może je uzyskać, by przekroczyć granicę Norwegii

Natalia Szitenhelm

17 lutego 2021 09:13

Udostępnij
na Facebooku
9

Obecnie do Norwegii mogą podróżować osoby tam zamieszkałe./ zdjęcie ilustracyjne adobestock/licencja standardowa/theartofpics

Od 29 stycznia w Norwegii obowiązują surowe przepisy wjazdowe mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Norweską granicę mogą obecnie przekroczyć przede wszystkim osoby mieszkające w Norwegii. Ten fakt można stwierdzić dzięki Bostedsattest - zaświadczeniu o miejscu zamieszkania.
Reklama
Pod koniec stycznia Norwegia, mając na względzie ochronę zdrowia publicznego, zamknęła granice, wprowadzając tym samym najbardziej surowe przepisy wjazdowe od początku pandemii koronawirusa, czyli od marca 2020. Obecnie obowiązujące zasady oznaczają w praktyce, że osoby, które nie posiadają w kraju fiordów miejsca zamieszkania, nie mogą przekroczyć norweskiej granicy. Dotyczy to m.in. turystów, obcokrajowców spoza EOG czy rodziny osób mieszkających w Norwegii, niebędącej ‘rodziną najbliższą’.

Obcokrajowcy mieszkający w Norwegii

Granicę kraju fiordów mogą przekroczyć cudzoziemcy, którzy w Norwegii posiadają stałe miejsce zamieszkania. Jak informuje Urząd ds. Cudzoziemców (UDI), w udokumentowaniu zamieszkania w Norwegii pomoże Bostedsattest. Zaświadczenie o miejscu zamieszkania można zamówić w Krajowym Rejestrze Ludności (Folkeregisteret). Dokument potwierdza adres zamieszkania, a także informuje tym, od kiedy mieszka się w danym miejscu.

Osoby z d-nummer nie mogą wystąpić o Bostedsattest. Zaświadczenie wystawia się tylko osobom mającym stały numer personalny (fødselsnummer). ~Skatteetaten

Tutaj, po zalogowaniu, można wnioskować o Bostedsattest.

Te zasady wciąż obowiązują

Osoby uprawnione do wjazdu na terytorium Norwegii wciąż muszą (o ile nie są objęte wyjątkami, o których tutaj) przestrzegać następujących zasad:

1. Przed przyjazdem muszą wypełnić formularz rejestracyjny podróży (nie wcześniej niż na 72 godziny przed wjazdem).
2. Muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin przed przyjazdem.
3. Po przybyciu na terytorium Norwegii, muszą poddać się testowi na obecność covid-19.
4. Muszą odbyć kwarantannę wjazdową.

Ostateczna decyzja o zezwoleniu na wjazd do Norwegii zawsze należy do norweskich służb.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Trelim

17-02-2021 21:24

Mam D numer, stala prace, choć pracuje z Polski na home office, jestem zarejestrowany w UDI pod konkretnym adresem w Norwegii, wynajmuje mieszkanie samemu, czy wg tego jestem uprawniony do wjazdu?

MiroMaro

17-02-2021 19:54

śmieszy mnie to bardzo i śmieszą mnie takie osły co w to jeszcze wierzą

Piotr De

17-02-2021 14:57

A MN jak zwykle sieje zamęt albo wykazuje się niewiedzą.
Pisząc, że mieszkańcy Norwegii i tak muszą przedstawić negatywny test przy wjeździe. Otóż nie. Wystarczy wejść na stronę Fhi i przeczytać po norwesku bądź angielsku. Natomiast używając translatora Google w języku polskim wychodzi odwrotnie. I tu jest pies pogrzebany.

www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/rei...navirus-coronavirus/

A teraz wyciągnijcie z pokoju bez klamek Bożenkę i jej 15 kont, niech trzepie minusy....

boj fra oszlo

17-02-2021 13:41

MiroMaro napisał:
kiedy wydaje ci się że nie są już w stanie wymyślić nic głupszego, wchodzisz na kantynę i widzisz antycovidową firanę odgradzającą połowę stolików tak żeby wirus się nie przedostał na ludzi z drugiej
zmiany......dlaczego cie to smieszy?...gdybym prowadził taka kantyne i bal sie jej zamkniecia to nawet kosztem strat sceptykom pandemicznych kazałbym podawać czarną polewke...

MiroMaro

17-02-2021 12:59

kiedy wydaje ci się że nie są już w stanie wymyślić nic głupszego, wchodzisz na kantynę i widzisz antycovidową firanę odgradzającą połowę stolików tak żeby wirus się nie przedostał na ludzi z drugiej zmiany...

boj fra oszlo

17-02-2021 12:45

Don! napisał:
Urzędniczo -biurokratyczny \"raj\". Nieuzasadniona medycznie dyskryminacja ozdrowieńców.Dlaczego nie wypowiadają się lekarze specjaliści chorób zakaźnych ,epidemiologii i immunologii tylko ciągle urzędnicy z nadania politycznego ?


...plecierz bzdury jak wielu
...pewnie nie możesz wjechać?
...zanim jakiś polityk lub sama premierowa sie wypowie to zasiega opinii z wielu stron...lekarzy,policji,wirusologów!itd...

Onty_Ja_Gabriel_3.

17-02-2021 12:45

PC89 napisał:
Tak tak już to widzę. 70% z nas ma śmieszny d numer na 5 lat, a żeby teraz starać się o personalny życzę powodzenia.

Czy ty rozumiesz to co sam napisałeś, oraz masz chociaż blade pojęcie w temacie peselów?
Przecież -D- numer to też jest numer personalny tyle, że tymczasowy tak jak -F- numer tyle, że stały.
Jeszcze RAZ jeden i drugi to NUMERY PERSONALNE z polskiego pesely w polandi też są numery stałe i tymczasowe.
Żadna nowość a tym bardziej \"kosmos\".

Don!

17-02-2021 11:15

Urzędniczo -biurokratyczny "raj". Nieuzasadniona medycznie dyskryminacja ozdrowieńców.Dlaczego nie wypowiadają się lekarze specjaliści chorób zakaźnych ,epidemiologii i immunologii tylko ciągle urzędnicy z nadania politycznego ?

PC89

17-02-2021 11:01

Tak tak już to widzę. 70% z nas ma śmieszny d numer na 5 lat, a żeby teraz starać się o personalny życzę powodzenia.
To ci kontrakt na mieszkanie nie wystarczy? Przecież to to samo

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram