Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Życie w Norwegii

Uznanie ojcostwa bez wychodzenia z domu? Rząd planuje zmiany w ustawie

Agnieszka Wiśniewska

05 maja 2020 14:30

Udostępnij
na Facebooku

Planowane zmiany w projekcie ustawy o dzieciach mają ułatwić deklarację ojcostwa mężczyznom, którzy nie są w związkach małżeńskich. Fot.fotolia

29 kwietnia rząd przesłał do Parlamentu (Storting) propozycje zmian w ustawie o dzieciach dotyczącą zasad ustalania ojcostwa. Do tej pory po narodzinach mężczyźni będący z partnerkami w niezalegalizowanych związkach zgłaszali się do Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV), Urzędu Podatkowego (Skatteetaten) lub osobiście u położnej albo lekarza, podpisując przy narodzinach dziecka odpowiednie oświadczenie. Zmiana w ustawie ma umożliwić złożenie deklaracji cyfrowo.
Projekt przewiduje wprowadzenie cyfrowej deklaracji ojcostwa bez obecnych teraz wymagań dotyczących osobistej obecności w urzędzie, ale dotyczy to tylko uznania ojcostwa dzieci urodzonych w Norwegii.
To cyfrowe rozwiązanie do wdrażania deklaracji ojcostwa nie zostało jeszcze opracowane, ale w dłuższej perspektywie ma na celu między innymi usprawnienie pracy służby zdrowia i administracji podatkowej.
Ojcowie będący w związku małżeńskim z automatu uznawani są za rodzica z pełnymi prawami.
Ojcowie będący w związku małżeńskim z automatu uznawani są za rodzica z pełnymi prawami. Photo by César Abner Martínez Aguilar on Unsplash
Zarówno polskie jak i norweskie władze wychodzą naprzeciw potrzebom rodaków i mieszkańców. Na urzędowych stronach, zarówno polskich, jak i norweskich, można znaleźć informacje o tym, jakie są możliwości ustalenia ojcostwa, jakie dokumenty są do tego potrzebne lub jakie obowiązują terminy realizacji. Godny uwagi jest także zapis obowiązujący od 1 stycznia 2020 roku, mówiący o tym, że rodzice dzieci urodzonych z początkiem bieżącego roku ponoszą wspólną odpowiedzialność rodzicielską, nawet jeśli nie są małżeństwem lub jeśli ze sobą nie mieszkają.
Cyfrowa deklaracja ojcostwa to kolejny krok Norwegów w kierunku zdigitalizowania społeczeństwa. W zeszłym roku wprowadzono już cyfrowe prawo jazdy i akt urodzenia dziecka. Od marca tego roku norweski rejestr ludności (Folkeregisteret) wystawia także w formie cyfrowej akty małżeństwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram