Życie w Norwegii

Dokumenty i formalności po porodzie w Norwegii. O tym trzeba pamiętać przy rejestracji dziecka

Maja Zych

17 lipca 2019 14:39

Udostępnij
na Facebooku
3

Dziecko polskich rodziców automatycznie otrzymuje polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, w jakim kraju się urodzi. Fotolia.com / Royalty Free

Polacy są największą grupą imigrantów w Norwegii, dlatego też coraz więcej Polek decyduje się na poród w szpitalach nad fiordami. Oprócz dużego stresu związanego z przyjściem na świat dziecka wielu osobom sen z powiek spędza także kwestia spraw urzędowych, które trzeba załatwić zarówno po polskiej, jak i norweskiej stronie.
W artykule przedstawiamy, jak wygląda proces rejestracji dziecka oraz o jakich kwestiach trzeba pamiętać po porodzie w Norwegii.
Reklama

Narodziny zgłasza szpital

Rodzice dziecka z reguły nie muszą przejmować się kwestią zgłaszania narodzin do odpowiedniej instytucji. Kiedy dziecko urodzi się w Norwegii, taka informacja automatycznie przesyłana jest przez szpital do Urzędu Podatkowego (Skatteetaten), który dalej zajmuje się formalnościami. Obowiązek osobistego poinformowania urzędu spoczywa na matce dziecka tylko w sytuacji, kiedy poród odbywa się bez udziału personelu medycznego, np. w domu.

Potwierdzenie ojcostwa

Kolejną kwestią, która będzie ważna po narodzinach, jest potwierdzenie, kim jest ojciec dziecka. Sytuacja jest bezproblemowa, jeśli rodzice są małżeństwem – wówczas mąż automatycznie uznawany jest za ojca dziecka, a oboje z rodziców otrzymują wspólne prawa do opieki.

Jeśli natomiast rodzice nie są w związku małżeńskim lub są w separacji, mężczyzna będzie zobowiązany do uznania ojcostwa. Można tego dokonać jeszcze podczas ciąży lub po porodzie w oddziale Skatteetaten, NAV, podczas wizyty kontrolnej u położnej lub w szpitalu przy porodzie. Jeśli mężczyzna, który zgłosi swoje ojcostwo, nie będzie wpisany jako ojciec dziecka w formularzu wypełnionym przez matkę, Skatteetaten zwróci się do niej z prośbą o potwierdzenie zgłoszonych danych mężczyzny.

Czas na wybór imienia

Kiedy pełne dokumenty zostaną dostarczone do Urzędu Podatkowego, dziecko otrzyma jedenastocyfrowy numer personalny (fødselsnummer), który w Norwegii służy do identyfikacji osób, podobnie jak polski numer PESEL.

Po nadaniu numeru personalnego rodzice otrzymają od Skatteetaten prośbę o wybranie imienia dla dziecka. Wypełniony formularz należy odesłać do Urzędu Podatkowego, który prześle potwierdzenie rejestracji imienia dziecka oraz numeru personalnego za pomocą systemu Altinn – dziecko automatycznie zostanie też zameldowane pod tym samym adresem, pod którym zameldowana jest jego matka.

Potrzebne pozwolenie na pobyt

Dzieci, których rodzice to obcokrajowcy, będą potrzebowały również pozwolenia na pobyt (oppholdstillatelse). Jak tylko rodzice otrzymają norweski akt urodzenia (fødselsattest), mają obowiązek złożyć w UDI (Urząd Imigracyjny) wniosek o wydanie stosownego pozwolenia – czas na dopełnienie formalności w takim przypadku upływa wraz ze skończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.

Obywatelstwo – polskie czy norweskie?

Wszystkie dzieci urodzone poza granicami polski, których ojciec lub matka to Polacy, automatycznie otrzymują polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, w jakim kraju przyszły na świat. Tak samo działa to w przypadku norweskiego obywatelstwa – dziecko otrzymuje je automatycznie, jeżeli choć jedno z rodziców jest Norwegiem. Dlatego jeśli mowa jest o polsko-norweskiej parze rodziców, dziecko może otrzymać podwójne obywatelstwo, mimo że norweskie prawo z reguły nie dopuszcza takiej możliwości.

Dzieci, których oboje rodziców to Polacy, nie otrzymują norweskiego obywatelstwa, nawet jeśli urodzą się w Norwegii.

Rejestracja w polskim urzędzie

Po dopełnieniu formalności po stronie norweskiej rodzice powinni też zarejestrować dziecko w polskim urzędzie. Najłatwiej będzie złożyć odpowiednie dokumenty za pośrednictwem polskiego konsula za granicą lub – jeśli przebywa się w Polsce – bezpośrednio do kierownika wybranego urzędu. Kiedy dziecko urodziło się za granicą, potrzebne będą tłumaczenia przysięgłe zagranicznego aktu urodzenia – w przypadku Norwegii fødselsattest. Warto też wyrobić dziecku paszport, który będzie dokumentem upoważniającym do podróżowania po całym świecie – lub jeśli rodzice zamierzają przemieszczać się tylko w rejonie strefy Schengen –  dowód osobisty.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Solomun .

18-07-2019 09:14

Nikt tak niestety nie miał.

Marta G

18-07-2019 08:25

Miał już ktoś tak??

Marta G

18-07-2019 08:25

Jeśli ktoś pracuje w Norwegii a urodzi w Polsce to jak to wtedy ogarnąć ??

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram