Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Akt urodzenia już tylko w formie cyfrowej: papierowe dokumenty odchodzą do lamusa Życie w Norwegii
Monika Pianowska 08 maja 2019
12:57

Akt urodzenia już tylko w formie cyfrowej: papierowe dokumenty odchodzą do lamusa

2
Skomentuj
Zmiana formatu aktu urodzenia to część projektu modernizacji Folkeregisteret. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Ważna wiadomość dla przyszłych rodziców dzieci narodzonych w Norwegii: od teraz nie będą już oni otrzymywać aktu urodzenia dziecka w formie tradycyjnego, papierowego dokumentu. Zamiast tego cyfrowa informacja o jego narodzinach trafi do nich w systemie Altinn. O zmianie w komunikacie prasowym poinformował 4 maja Norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten).
W praktyce obydwa akty różnią się jedynie odręcznym podpisem i pieczątką, bo zawierają dokładnie te same dane: potwierdzenie narodzin i imienia dziecka w Norweskim Rejestrze Ludności (Folkeregisteret) oraz jego numer identyfikacyjny. Zainteresowani wersję papierową będą mogli w razie potrzeby zamówić online.
Jak tłumaczą przedstawiciele Skatteetaten, w norweskim społeczeństwie coraz większą rolę odgrywa digitalizacja i analogicznie coraz mniejszą – np. tradycyjna korespondencja czy dokumenty w wersji papierowej. W przypadku aktu urodzenia informacja przekazana w formie cyfrowej ma raczej ułatwić życie rodzicom. Gdyby potrzebowali go przykładowo przy zapisywaniu dziecka do przedszkola, wystarczy im jego ID czekające w skrzynce odbiorczej w systemie Altinn. Zmiana formatu aktu urodzenia to część projektu modernizacji Folkeregisteret i uproszczenia dialogu między urzędami a interesantami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
kris ***
kris *** 09-05-2019 12:28

Przygotowanie do globalnej inwigilacji tzn powolne wdrażanie chipów podskórnych nadchodzi małymi kroczkami, już bliżej niż dalej

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
J M
J M 08-05-2019 17:53

i jeszcze tylko czipowanie jak bydlo aby mogl sobie drzwi do obozu pracy reka otwieracac buahahahaha i kolejny niewolnik systemu gotowy do rozbienia za biologicznego robota

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas