Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Życie w Norwegii

Akt urodzenia już tylko w formie cyfrowej: papierowe dokumenty odchodzą do lamusa

Monika Pianowska

08 maja 2019 12:57

Udostępnij
na Facebooku
2

Zmiana formatu aktu urodzenia to część projektu modernizacji Folkeregisteret. pixabay.com/ CC0 Creative Commons

Ważna wiadomość dla przyszłych rodziców dzieci narodzonych w Norwegii: od teraz nie będą już oni otrzymywać aktu urodzenia dziecka w formie tradycyjnego, papierowego dokumentu. Zamiast tego cyfrowa informacja o jego narodzinach trafi do nich w systemie Altinn. O zmianie w komunikacie prasowym poinformował 4 maja Norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten).
W praktyce obydwa akty różnią się jedynie odręcznym podpisem i pieczątką, bo zawierają dokładnie te same dane: potwierdzenie narodzin i imienia dziecka w Norweskim Rejestrze Ludności (Folkeregisteret) oraz jego numer identyfikacyjny. Zainteresowani wersję papierową będą mogli w razie potrzeby zamówić online.
Jak tłumaczą przedstawiciele Skatteetaten, w norweskim społeczeństwie coraz większą rolę odgrywa digitalizacja i analogicznie coraz mniejszą – np. tradycyjna korespondencja czy dokumenty w wersji papierowej. W przypadku aktu urodzenia informacja przekazana w formie cyfrowej ma raczej ułatwić życie rodzicom. Gdyby potrzebowali go przykładowo przy zapisywaniu dziecka do przedszkola, wystarczy im jego ID czekające w skrzynce odbiorczej w systemie Altinn. Zmiana formatu aktu urodzenia to część projektu modernizacji Folkeregisteret i uproszczenia dialogu między urzędami a interesantami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
kris ***

09-05-2019 12:28

Przygotowanie do globalnej inwigilacji tzn powolne wdrażanie chipów podskórnych nadchodzi małymi kroczkami, już bliżej niż dalej

J M

08-05-2019 17:53

i jeszcze tylko czipowanie jak bydlo aby mogl sobie drzwi do obozu pracy reka otwieracac buahahahaha i kolejny niewolnik systemu gotowy do rozbienia za biologicznego robota

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram