kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Życie w Norwegii

Nowe restrykcje dla całego kraju. Zmiana zasad kwarantanny dla pracowników zagranicznych

Natalia Szitenhelm

26 października 2020 17:02

Udostępnij
na Facebooku
3

- Aby zadbać o życie i zdrowie oraz nie dopuścić, aby Norwegia znalazła się w takiej samej sytuacji, jak wiele krajów europejskich, rząd wprowadza nowe obostrzenia na ograniczony czas - powiedziała dziś premier Norwegii. flickr.com/Statsministerens kontor/ Eirin Larsen, SMK/ CC BY-NC 2.0

26 października po południu, zgodnie z zapowiedziami z zeszłego tygodnia, rząd - wobec wzrastającej liczby zakażeń covid-19 - przedstawił nowe obostrzenia dla całego kraju. Zmiany dotyczą m.in. maksymalnej liczby osób podczas prywatnych spotkań towarzyskich, ale także zasad kwarantanny wjazdowej dla pracowników zagranicznych.
Reklama
- Mamy do czynienia z najpoważniejszą sytuacją od marca, jeśli chodzi o wzrost zakażeń. Jeśli podejmiemy działania teraz, zwiększa się szansa, że ​​będziemy mogli normalnie obchodzić Boże Narodzenie z dalszą rodziną - tymi słowami premier Erna Solberg powitała dziennikarzy na konferencji prasowej. Dodała też, że obecnie w Norwegii jest największa liczba osób hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem od maja.

Czas na nowe restrykcje

Solberg poinformowała, że wobec wzrostu zakażeń jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie bardziej surowych obostrzeń. 

Krajowe restrykcje, obowiązujące od północy 28 października do początku grudnia. 

- W prywatnych domach, ogrodach, hyttach nie może spotkać się więcej niż 5 osób (nie licząc domowników/ osób zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe). 

- Maksymalna liczba 5 osób nie dotyczy grup przedszkolnych i szkolnych (podstawówki). Dzieci, które przebywają w tej samej grupie w szkole lub przedszkolu, są zwolnione z wymogu zachowania dystansu między sobą podczas spotkań.

- Zaleca się, by spotykać się w ciągu tygodnia z mniejszą liczbą osób, a także skracać czas tych spotkań. 

- Prywatne imprezy/wydarzenia organizowane w miejscu publicznym/ wynajętym lokalu mogą liczyć maksymalnie 50 uczestników/gości.

- Limit maksymalnej liczby 600 osób biorących udział w imprezach/wydarzeniach plenerowych może zostać zachowany, tylko jeśli organizator zapewni wszystkim uczestnikom miejsca siedzące.
Rząd proponuje też wzmocnienie kompetencji gmin w zakresie kontrolowania przestrzegania obostrzeń podczas imprez/spotkań czy w restauracjach.

Rządowy komunikat: TUTAJ

Koniec ze zwolnieniem z kwarantanny wjazdowej

W ostatnim czasie Instytut Zdrowia Publicznego (FHI), wraz z norweskimi mediami, podnosił alarm, że ponad połowa nowych ognisk koronawirusa pojawia się wśród zagranicznych pracowników, którzy przybyli do Norwegii z tzw. czerwonych krajów. Tu jako przykład wymieniano m.in. Polaków i Litwinów, zatrudnionych w norweskim przemyśle. FHI apelował do rządu o zmianę przepisów dotyczących kwarantanny wjazdowej dla pracowników zagranicznych.
Dziś rząd przychylił się do prośby Instytutu.
Zaostrzenie przepisów dotyczących kwarantanny wjazdowej dla pracowników zagranicznych.

Pracownicy z tzw. czerwonych krajów wg definicji UE (kraje ze wskaźnikiem zakażeń powyżej 150 na 100 000 mieszkańców w ciągu 14 dni) nie będą zwolnieni z kwarantanny wjazdowej. Jeśli liczba osób poddanych testom w danym kraju UE, których wynik będzie pozytywny, przekroczy 4 proc. w skali całego kraju, wskaźnik zakażeń dla danego państwa będzie wynosić 50 na 100 000 zakażeń w ciągu 14 dni. Pracownicy nie będą więc mogli rozpocząć pracy przed zakończeniem 10-dniowej kwarantanny.

 - Pracownicy z krajów, takich jak Polska, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania, będą musieli przejść 10-dniową kwarantannę w Norwegii, zanim będą mogli rozpocząć pracę - ogłosił rząd.

Zmiany dot. kwarantanny wjazdowej wchodzą w życie o północy 31 października. Zmiany nie obowiązują wstecz.

Zaostrzenie przepisów dotyczących tzw. kwarantanny w czasie wolnym. 

Dotyczy pracowników z tych państw, które nie są oznaczone jako czerwone wg definicji UE.

Pracownicy, którzy mogą chodzić do pracy w trakcie kwarantanny, a poddają się jej w czasie wolnym, tzw. fritidskarantene, muszą co 3 dni poddawać się testom na obecność koronawirusa. Muszą być także zakwaterowani w jednoosobowych pokojach przez pierwsze 10 dni pobytu w kraju fiordów. Pracodawca musi ułatwiać pracownikom zachowywanie dystansu społecznego podczas odbywania kwarantanny w czasie poza pracą. 

Zmiana dotycząca fritidskarantene wchodzi w życie o północy 28 października. Zmiana nie obowiązuje wstecz. 

FHI, a także Urząd ds. Zdrowa (Helsedirektoratet) w najbliższym czasie ocenią, czy nie potrzeba dalszych zmian w powyższych zasadach.

W sierpniu mieliśmy 300 zakażonych tygodniowo. We wrześniu mieliśmy 700 zakażeń tygodniowo. W październiku mamy 900 nowych infekcji tygodniowo. W ostatnim tygodniu liczba infekcji stale rośnie.
~Erna Solberg

Poniżej: Na konferencji obecni byli dziś także m.in. szefowa resortu edukacji Guri Melby, a także minister ds. dzieci i rodzin Kjell Ingolf Ropstad.

flickr.com/Statsministerens kontor/ Eirin Larsen, SMK/ CC BY-NC 2.0

Gminy mają zaostrzyć obostrzenia

Rząd daje także gminom, gdzie wskaźnik zakażeń covid-19 jest wysoki, prawo do lokalnego zaostrzania restrykcji. 

Propozycje zaostrzonych środków, które gminy mogą wprowadzić:

- Liczba kontaktów w ciągu tygodnia nie powinna przekraczać 10 osób w kontekstach społecznych (oprócz członków gospodarstwa domowego oraz grup przedszkolnych i szkolnych - podstawówki).

- Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w komunikacji zbiorowej, sklepach i centrach handlowych, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu 1 metra,.

- Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w restauracjach dla wszystkich pracowników i gości. Goście mogą zdjąć maseczki dopiero, gdy usiądą przy stole. 

- Zamknięcie klubów i pubów po 22.

- Maksymalna liczba uczestników imprez zamkniętych to 20 osób. 

- Praca zdalna dla pracowników, kiedy nie jest wymagana ich fizyczna obecność w miejscu pracy. 

- Zalecanie uczniom nauki zdalnej, jeśli taka forma edukacji jest możliwa do zrealizowania przez daną placówkę.

Oslo już zaostrza środki kontroli

Zaostrzone restrykcje wprowadziły dziś już władze stolicy. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od najbliższego czwartku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kris ***

27-10-2020 08:39

SZWEDÓW już w tej statystyce nie ma rasizm rasizm

Piotr De

27-10-2020 05:55

Jak zwykle kręcą. Przecież od dawna nie można było pracować po przyjeździe z Polski. Oczywiście poza małymi wyjątkami. A teraz się okazuje, że jednak można było ale już nie będzie. Czasami to aż ręce opadają jak się posłucha ich wywodów.
PS apropo tych zarażających Polaków i Litwinów. Na ok 270 osób z pozytywnym wynikiem było ok 110 z Polski i Litwy. I co tu w tym dziwnego?2 największe grupy emigrantów zarobkowych, to i najwięcej trafień. Pytanie natomiast co robiło pozostałe 160 osób zapewne Norwegów. Włóczyli się pewnie po Tajlandii w poszukiwaniu przygód...

lenuś

26-10-2020 18:17

a jak się ma ta kwarantanna do kierowców zawodowych ???

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram