Skandynawskie służby oceniają przestępczość transgraniczną jako „poważną i nadzwyczajną”.
pxhere.com - CC0 Public Domain
Aby zwalczać przestępczość gangów, Norwegia poczyni ustalenia dotyczące wspólnych patroli ze szwedzkimi funkcjonariuszami, mówi minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl. Ponadto norweska policja zdecydowała się oddelegować ludzi z Kripos do krajowego oddziału operacyjnego w Szwecji. Zapewni to szybką wymianę informacji ponad granicami.
21 sierpnia ministrowie sprawiedliwości Norwegii, Szwecji i Danii spotkali się w Kopenhadze. Obradowali tam na temat zwiększenia współpracy. Stało się tak po fali przestępstw, która spowodowała, że w Danii zapaliły się czerwone światła ostrzegawcze.
Według ministra Petera Hummelgaarda od kwietnia miało miejsce 25 przypadków, w których duńscy przestępcy zatrudniali szwedzkich nastolatków do popełniania kolejnych aktów łamania prawa. Duńczycy już wprowadzili kilka środków, w tym zaostrzenie kontroli granicznej w kierunku Szwecji i dwie strefy wizyt w Kopenhadze.
Norwegia żyznym gruntem
Skandynawskie służby oceniają przestępczość transgraniczną jako „poważną i nadzwyczajną”, chociaż pomiędzy poszczególnymi krajami statystyki kryminalne różnią się, jeśli chodzi o natężenie łamania prawa. Sytuacja jednak różni się od tej, z którą policja krajowa powinna sobie poradzić samodzielnie.
W policyjnej ocenie zagrożeń na rok 2024 Kripos jasno stwierdza, że zagrożenie ze strony zorganizowanych siatek przestępczych jest znaczące i rośnie. Jednocześnie zarejestrowano obecność szwedzkich siatek i podmiotów przestępczych we wszystkich okręgach policyjnych w Norwegii.
„Szwedzcy i norwescy przestępcy współpracują ponad granicą, a działalność szwedzkich przestępców z gangów na norweskiej ziemi stała się bardziej widoczna, zarówno ze względu na to, że przebywają oni w różnych częściach kraju, jak i dlatego, że są zaangażowani w przestępczość narkotykową i przestępstwa z użyciem przemocy oraz przyczyniają się do nich w Norwegii” – pisze Urząd ds. Norweskiej Policji (POD) w liście wysłanym do Ministerstwa Sprawiedliwości i Gotowości na wypadek Sytuacji Kryzysowych 26 czerwca.
Kokaina to obecnie drugi po marihuanie najczęściej zażywany narkotyk w Europie.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa
Wskazuje się tam, że Norwegia jest atrakcyjnym gruntem dla szwedzkich podmiotów, ponieważ ma wyższe ceny zbytu narkotyków niż Szwecja – i spokojniejszy rynek. W piśmie POD podano również, że wspólny patrol będzie musiał odbywać się głównie w Szwecji, a to dlatego, że szwedzka policja nie może uczestniczyć bez broni w misjach w Norwegii.
Z użyciem broni
POD widzi jednak szansę na przyjazd szwedzkiej policji również do Norwegii:
„Zakładamy, że norweska policja może zwrócić się do policji szwedzkiej o pomoc w zakresie wspólnych patroli w Norwegii w okresach tymczasowego zbrojenia, mimo że będzie ono prawdopodobnie uzasadnione zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym, a nie walką z przestępczością”.
To policja w Innlandet i Trøndelag podjęła inicjatywę rozpoczęcia wspólnych patroli z policją szwedzką.
28-08-2024 08:17
12
0
Zgłoś
28-08-2024 01:57
13
0
Zgłoś
28-08-2024 00:24
19
0
Zgłoś
27-08-2024 20:14
23
0
Zgłoś