Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Totalna rewolucja cenowa w MultiNOR od teraz nowe, NIŻSZE ceny!

Reklama

Życie w Norwegii

Norwegia doczekała się portu kosmicznego. Jako pierwsza w Europie wyśle rakiety na orbitę

Monika Pianowska

11 listopada 2023 18:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia doczekała się portu kosmicznego. Jako pierwsza w Europie wyśle rakiety na orbitę

Port kosmiczny Andøya ma długą historię w zapewnianiu infrastruktury na potrzeby startów suborbitalnych. flickr.com/Jason Ahrns/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

2 listopada Norwegia zainaugurowała działalność północnego portu kosmicznego w Nordmela na wyspie Andøya. Według centrum Andøya Space stanie się on pierwszym operacyjnym orbitalnym portem kosmicznym w Europie kontynentalnej. W ceremonii otwarcia uczestniczył książę koronny Haakon.
Planuje się, że norweski port będzie gospodarzem jako platforma startowa i da początek wielu wystrzeleniom satelitów z europejskiego terytorium m.in. przez komercyjną firmę kosmiczną Isar Aerospace. Wcześniejsze umowy sugerują start rakiety Spectrum z Andøya w 2025 roku.

Pierwszy start zaplanowany

W pełni ukończony kosmodrom będzie wyposażony w kilka platform. Isar Aerospace ma wyłączny dostęp do pierwszego miejsca startu, obejmującego także urządzenia do integracji ładunku i centrum kontroli misji. Taka konfiguracja gwarantuje największą elastyczność i bezpieczeństwo planowania w zakresie umieszczania w przestrzeni kosmicznej małych i średnich satelitów. Miejsce startu będzie obsługiwać dwustopniową rakietę nośną Spectrum.
– Razem z portem kosmicznym Andøya nasz zespół stworzył doskonałe dzieło inżynieryjne, pierwsze miejsce orbitalnego startu w Europie kontynentalnej, które zapewni dostęp do przestrzeni kosmicznej z Norwegii i z powrotem do Europy – mówi Daniel Metzler, dyrektor generalny i współzałożyciel Isar Aerospace.
Port kosmiczny Andøya ma długą historię w zapewnianiu infrastruktury na potrzeby startów suborbitalnych. Od 1962 r. na wyspie miało miejsce około 1200 wystrzeleń sond i balonów. Dzięki temu, że Isar Aerospace wykona lot testowy rakiety Spectrum, norweski port stanie się pierwszym operacyjnym orbitalnym portem kosmicznym w kontynentalnej Europie. Biorąc pod uwagę położenie daleko na północ, centrum Andøya może oferować starty przy bardzo wstecznym nachyleniu orbity, na które rynek ma duże zapotrzebowanie.
Dzięki portowi kosmicznemu Norwegia staje się jednym z niewielu krajów zdolnych do wystrzeliwania satelitów z własnego terytorium.

Inne loty były suborbitalne

Isar Aerospace znajduje się w końcowej fazie przygotowań do pierwszego lotu testowego Spectrum. Stopnie rakiety będą musiały przejść testy akceptacyjne, które pozwolą sprawdzić, czy systemy spełniają wszystkie wymagania niezbędne do lotu. Rakieta Spectrum będzie wyposażona w zupełnie nowe paliwo, który znacznie obniży emisję w porównaniu do klasycznych rakiet.
Na początku tego roku Szwecja zainaugurowała swój port kosmiczny Esrange. Jest już gospodarzem startów suborbitalnych i obiektów do testowania silników dla Isar Aerospace i Rocket Factory Augsburg (RFA). Porty kosmiczne SaxaVord i Sutherland w Szkocji w Wielkiej Brytanii również chcą przyciągnąć partnerów.
– Chociaż Andøya, Kiruna i inne porty kosmiczne w Europie kontynentalnej mogą stanowić ważny krok w ogólnej transformacji europejskiego krajobrazu startówrakiet, sukces tych portów kosmicznych w dłuższej perspektywie będzie zależał od kilku czynników – powiedział Matija Renčelj, kierownik ds. badań w Europejskim Instytucie Polityki Kosmicznej (ESPI).
Należą do nich dostępność wyrzutni, niezawodność i popyt na usługi, a także poziom konkurencji wewnątrzeuropejskiej, który można utrzymać w dłuższej perspektywie.
Źródła: andoyaspace.no, globalconstructionreview.com, spacenews.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


sum

11-11-2023 22:47

Dorzucimy się do lotu ,tylko zabierzcie kilku kosmitów z gwiazdozbioru Tuska ....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok