Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Droższy przewóz alkoholu i papierosów do Norwegii. Próba zniechęcenia do zakupów za granicą? Życie w Norwegii
Monika Pianowska 09 stycznia 2020
10:36

Droższy przewóz alkoholu i papierosów do Norwegii. Próba zniechęcenia do zakupów za granicą?

4
Skomentuj
Uproszczone zasady odprawy celnej nie dotyczą alkoholu i wyrobów tytoniowych zakupionych w sklepie bezcłowym na lotnisku. MN
Wraz z początkiem 2020 roku w życie weszły wyższe stawki podatku akcyzowego w ramach uproszczonej procedury celnej. Dotyczą one osób prywatnych przewożących wyroby alkoholowe i tytoniowe na teren Norwegii, przypomina Urząd Celny (Tolletaten).
Zgodnie z decyzją władz i projektem przegłosowanym w listopadzie 2018 roku w ciągu najbliższych miesięcy ma również zniknąć możliwość wymiany limitu zakupionego w sklepie bezcłowym na lotnisku piwa czy wina na papierosy lub snus.
Reklama

Zniknie możliwość wymiany papierosów na alkohol

Według informacji Tolletaten dziś dorosła osoba może wwieźć do Norwegii bez płacenia akcyzy i cła:
 • 1 litr alkoholu wysokoprocentowego 22–60 proc. (tylko osoby w wieku 20 lat lub więcej);
 • 1,5 litra wina o zawartości alkoholu do 22 proc.;
 • 2 litry piwa lub cydru o zawartości alkoholu do 4,7 proc.
Mocniejsze alkohole można też wymienić na słabsze: limit na napoje spirytusowe może zostać wymieniony na 1,5 litra wina lub piwa/cydru, a limit na wino na piwo/drinki/cydr w przeliczeniu litr za litr. Pamiętajmy jednak, że wino oraz piwo/drinki/cydr nie mogą zostać wymienione na mocniejsze alkohole.
W przypadku wyrobów tytoniowych limit bez opłat celnych wynosi 200 sztuk papierosów lub 250 g innych produktów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych. Limit alkoholowy zmniejsza się na rzecz wyrobów tytoniowych, jednak limit na wyroby tytoniowe da się wymienić na 1,5 litra wina lub piwa/drinków/cydru. Dotyczy to wymiany całego limitu wyrobów tytoniowych na alkohol, ponadto nie można dokonać odwrotnej wymiany: limitu alkoholu na tytoń.
Zgodnie z zapowiedzianymi na 2020 rok restrykcjami podróżni, którzy planują zakupy na lotnisku w sklepie bezcłowym, muszą się liczyć ze zniknięciem możliwości rezygnacji z wyrobów tytoniowych na napoje procentowe. Oznacza to, że przykładowo będą mogli przetransportować bez opłacania cła i akcyzy maksymalnie cztery butelki wina. Od 2014 obowiązujący jeszcze limit da się rozszerzyć do sześciu butelek, jeśli nie kupiło się papierosów.

Wciąż taniej niż na miejscu w Norwegii

Poza rzeczami zwolnionymi z podatku i cła przed przekroczeniem norweskiej granicy można zadeklarować do 27 litrów piwa bądź wina, czterech litrów mocnego alkoholu, 400 sztuk papierosów i 500 gramów tytoniu lub snusu. W razie importu większych ilości podanych towarów trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami za litr i gram według nowych stawek podatku akcyzowego. Wyższe opłaty weszły w życie 1 stycznia 2020, informuje Toll.

Stawki z 2020 roku za importowany do Norwegii alkohol i papierosy:

 • Piwo o zawartości alkoholu powyżej 2,5 proc. oraz inne napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 2,5 a 4,7 proc.: 22 korony za litr lub 8 koron za 0,33 l;
 • Napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 4,7 a 15 proc. (np. wino): 66 koron za litr lub 50 koron za 0,7 litra;
 • Napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 15 a 22 proc. (np. wino likierowe): 127 koron za litr lub 94 korony za 0,7 litra
 • Napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 22 a 60 proc. (np. napoje spirytusowe): 367 koron za litr lub 253 korony za 0,7 litra;
 • Tytoń do palenia: 319 koron za 100 g
 • Snus i tytoń do żucia: 132 korony za 100 g
 • Cygara i cygaretki: 319 koron za 100 g
 • Papierosy: 319 koron za 100 sztuk
 • Bibułki i filtry papierosowe: 6 koron za 100 bibułek/filtrów.
Na zadeklarowanie przewożonych produktów podlegających opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń pozwalają maszyny do odprawy celnej i aplikacja KvoteAppen, można to również zrobić u celników po przekroczeniu czerwonej bramki na lotnisku.

Uproszczone zasady odprawy celnej nie dotyczą jednak alkoholu i wyrobów tytoniowych zakupionych w sklepie bezcłowym na lotnisku. Bez specjalnej licencji nie można wwieźć do Norwegii również napojów o zawartości powyżej 60 proc.
Nawet po dodaniu opłat celnych według nowego przelicznika, niektóre piwa i mocniejsze alkohole okażą się tańsze, kiedy przetransportuje się je do kraju fiordów np. ze Szwecji, na granicy z którą kwitnie handel.
Nawet po dodaniu opłat celnych według nowego przelicznika, niektóre piwa i mocniejsze alkohole okażą się tańsze, kiedy przetransportuje się je do kraju fiordów np. ze Szwecji, na granicy z którą kwitnie handel. stock.adobe.com/fot. Aliaksei Smalenski/ licencja standardowa

Automaty do deklarowania towarów znajdują się w następujących miejscach:

Lotniska:
 • Bergen Flesland
 • Kristiansand Kjevik
 • Oslo Gardermoen
 • Sandefjord Torp
 • Stavanger Sola
 • Tromsø Langnes
 • Trondheim Værnes
Granica szwedzko-norweska:
 • Biuro celne w Svinesund
 • Biuro celne Ørje
Promy:
 • Terminal w Kristiansand
 • Colorline Color Fantasy (Oslo-Kiel)
 • Colorline Color Magic (Oslo-Kiel)
 • DFDS Crown Seaways (Oslo-Kopenhaga)
 • DFDS Pearl Seaways (Oslo-Kopenhaga)
Wyższe stawki za dodatkowe ilości wyrobów alkoholowych i tytoniowych przewożonych do Norwegii przez osoby prywatne nie oznaczają jednak, że na zagranicznych zakupach wciąż można oszczędzić. Nawet bowiem po dodaniu opłat celnych według nowego przelicznika, niektóre piwa i mocniejsze alkohole okażą się tańsze, kiedy przetransportuje się je do kraju fiordów np. ze Szwecji, na granicy z którą kwitnie handel.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
pedros
pedros 13-01-2020 23:45

Hejka

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kamil Flasza
Kamil Flasza 10-01-2020 00:24
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Kamil Flasza
Kamil Flasza 10-01-2020 00:19

Pracuje na sklepie bezcłowym na lotnisku w Oslo i albo mnie cos ominęło w takim razie, albo szefostwo zapomniali nas poinformować i zmienić plakaty z info o kwocie dozwolonej do norwegi.

"Zgodnie z zapowiedzianymi na 2020 rok restrykcjami podróżni, którzy planują zakupy na lotnisku w sklepie bezcłowym, muszą się liczyć ze zniknięciem możliwości rezygnacji z wyrobów tytoniowych na napoje procentowe. Oznacza to, że przykładowo będą mogli przetransportować bez opłacania cła i akcyzy maksymalnie cztery butelki wina"

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Piotr De
Piotr De 09-01-2020 15:49

Ja nie wiem po co w ogóle się tak szczypią?Postawić 5m mur i szczelać bez ostrzeżenia.

23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas