Uproszczone zasady odprawy celnej nie dotyczą alkoholu i wyrobów tytoniowych zakupionych w sklepie bezcłowym na lotnisku.
MN
Wraz z początkiem 2020 roku w życie weszły wyższe stawki podatku akcyzowego w ramach uproszczonej procedury celnej. Dotyczą one osób prywatnych przewożących wyroby alkoholowe i tytoniowe na teren Norwegii, przypomina Urząd Celny (Tolletaten).
Zgodnie z decyzją władz i projektem przegłosowanym w listopadzie 2018 roku w ciągu najbliższych miesięcy ma również zniknąć możliwość wymiany limitu zakupionego w sklepie bezcłowym na lotnisku piwa czy wina na papierosy lub snus.
Zniknie możliwość wymiany papierosów na alkohol
Według informacji Tolletaten dziś dorosła osoba może wwieźć do Norwegii bez płacenia akcyzy i cła:
- 1 litr alkoholu wysokoprocentowego 22–60 proc. (tylko osoby w wieku 20 lat lub więcej);
- 1,5 litra wina o zawartości alkoholu do 22 proc.;
- 2 litry piwa lub cydru o zawartości alkoholu do 4,7 proc.
Mocniejsze alkohole można też wymienić na słabsze: limit na napoje spirytusowe może zostać wymieniony na 1,5 litra wina lub piwa/cydru, a limit na wino na piwo/drinki/cydr w przeliczeniu litr za litr. Pamiętajmy jednak, że wino oraz piwo/drinki/cydr nie mogą zostać wymienione na mocniejsze alkohole.
W przypadku wyrobów tytoniowych limit bez opłat celnych wynosi 200 sztuk papierosów lub 250 g innych produktów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych. Limit alkoholowy zmniejsza się na rzecz wyrobów tytoniowych, jednak limit na wyroby tytoniowe da się wymienić na 1,5 litra wina lub piwa/drinków/cydru. Dotyczy to wymiany całego limitu wyrobów tytoniowych na alkohol, ponadto nie można dokonać odwrotnej wymiany: limitu alkoholu na tytoń.
Zgodnie z zapowiedzianymi na 2020 rok restrykcjami podróżni, którzy planują zakupy na lotnisku w sklepie bezcłowym, muszą się liczyć ze zniknięciem możliwości rezygnacji z wyrobów tytoniowych na napoje procentowe. Oznacza to, że przykładowo będą mogli przetransportować bez opłacania cła i akcyzy maksymalnie cztery butelki wina. Od 2014 obowiązujący jeszcze limit da się rozszerzyć do sześciu butelek, jeśli nie kupiło się papierosów.
Wciąż taniej niż na miejscu w Norwegii
Poza rzeczami zwolnionymi z podatku i cła przed przekroczeniem norweskiej granicy można zadeklarować do 27 litrów piwa bądź wina, czterech litrów mocnego alkoholu, 400 sztuk papierosów i 500 gramów tytoniu lub snusu. W razie importu większych ilości podanych towarów trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami za litr i gram według nowych stawek podatku akcyzowego. Wyższe opłaty weszły w życie 1 stycznia 2020, informuje Toll.
Stawki z 2020 roku za importowany do Norwegii alkohol i papierosy:
- Piwo o zawartości alkoholu powyżej 2,5 proc. oraz inne napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 2,5 a 4,7 proc.: 22 korony za litr lub 8 koron za 0,33 l;
- Napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 4,7 a 15 proc. (np. wino): 66 koron za litr lub 50 koron za 0,7 litra;
- Napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 15 a 22 proc. (np. wino likierowe): 127 koron za litr lub 94 korony za 0,7 litra
- Napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 22 a 60 proc. (np. napoje spirytusowe): 367 koron za litr lub 253 korony za 0,7 litra;
- Tytoń do palenia: 319 koron za 100 g
- Snus i tytoń do żucia: 132 korony za 100 g
- Cygara i cygaretki: 319 koron za 100 g
- Papierosy: 319 koron za 100 sztuk
- Bibułki i filtry papierosowe: 6 koron za 100 bibułek/filtrów.
Na zadeklarowanie przewożonych produktów podlegających opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń pozwalają maszyny do odprawy celnej i aplikacja KvoteAppen, można to również zrobić u celników po przekroczeniu czerwonej bramki na lotnisku.
Uproszczone zasady odprawy celnej nie dotyczą jednak alkoholu i wyrobów tytoniowych zakupionych w sklepie bezcłowym na lotnisku. Bez specjalnej licencji nie można wwieźć do Norwegii również napojów o zawartości powyżej 60 proc.
Nawet po dodaniu opłat celnych według nowego przelicznika, niektóre piwa i mocniejsze alkohole okażą się tańsze, kiedy przetransportuje się je do kraju fiordów np. ze Szwecji, na granicy z którą kwitnie handel.
stock.adobe.com/fot. Aliaksei Smalenski/ licencja standardowa
Automaty do deklarowania towarów znajdują się w następujących miejscach:
Lotniska:
- Bergen Flesland
- Kristiansand Kjevik
- Oslo Gardermoen
- Sandefjord Torp
- Stavanger Sola
- Tromsø Langnes
- Trondheim Værnes
Granica szwedzko-norweska:
- Biuro celne w Svinesund
- Biuro celne Ørje
Promy:
- Terminal w Kristiansand
- Colorline Color Fantasy (Oslo-Kiel)
- Colorline Color Magic (Oslo-Kiel)
- DFDS Crown Seaways (Oslo-Kopenhaga)
- DFDS Pearl Seaways (Oslo-Kopenhaga)
Wyższe stawki za dodatkowe ilości wyrobów alkoholowych i tytoniowych przewożonych do Norwegii przez osoby prywatne nie oznaczają jednak, że na zagranicznych zakupach wciąż można oszczędzić. Nawet bowiem po dodaniu opłat celnych według nowego przelicznika, niektóre piwa i mocniejsze alkohole okażą się tańsze, kiedy przetransportuje się je do kraju fiordów np. ze Szwecji, na granicy z którą kwitnie handel.
Reklama
13-01-2020 23:45
0
-2
Zgłoś
10-01-2020 00:24
10-01-2020 00:19
0
0
Zgłoś