Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Norwegia: śmierć krążeniowa pozwoli na pobranie organów. Koniec kilkuletniego sporu

Monika Pianowska

04 września 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia: śmierć krążeniowa pozwoli na pobranie organów. Koniec kilkuletniego sporu

Według Fundacji Organ Donation Foundation odsetek dawców w Norwegii może wzrosnąć od 10 do 20 proc. stock.adobe.com/licencja standardowa

30 sierpnia Forum Decyzyjne ds. Nowych Metod (Beslutningsforum) ogłosiło przyjęcie nowych kryteriów, kiedy w Norwegii można uznać pacjenta za zmarłego, aby pobrać od niego narządy do przeszczepu.
Debata na ten temat trwała m.in. w norweskiej służbie zdrowia kilka lat. Ostatecznie przyjęto metodę praktykowaną w niektórych krajach europejskich, lecz wciąż uznawaną za kontrowersyjną: zgon można ogłosić po tzw. śmierci krążeniowej.
Dotąd lekarze musieli dokumentować, że mózg jest martwy. Dzięki nowej metodzie dawcę można również uznać za zmarłego z powodu zatrzymania oddechu i krążenia.

Szansa dla oczekujących przeszczepu

Przyjęte kryteria pozwalają na uratowanie większej liczby organów i przekazanie ich pacjentom, ponieważ metoda umożliwia lekarzom kilka sposobów stwierdzania zgonu. Oznacza to, że więcej osób może kwalifikować się do bycia dawcą narządów. Według Fundacji Organ Donation Foundation odsetek dawców w Norwegii może wzrosnąć od 10 do 20 proc.

Forum Decyzyjne ds. Nowych Metod jest norweskim organem rządowym, utworzonym w 2013 r. jako Krajowy System Wprowadzania Nowych Metod do Specjalistycznej Służby Zdrowia. Składa się z czterech dyrektorów generalnych regionalnych władz ds. zdrowia, a asystują mu m.in. konsultant ds. informacji i doradca medyczny z Helse Nord, Norweskiej Agencji Leków i regionalni dyrektorzy ds. zdrowia.

Obawa lekarzy i prawników co do nowej metody stwierdzania zgonu polegała na tym, że w najgorszym przypadku pacjenci mogą zostać uznani za zmarłych z naruszeniem prawa i etyki lekarskiej. Teraz jednak kryterium dawstwa narządów po śmierci krążeniowej została pozytywnie oceniona przez ekspertów. Może być ona zatem stosowana w norweskich szpitalach, ale od każdej placówki zależy, czy chce ją zastosować.

Nie tylko mózg, ale też oddech i krążenie

Stosowanym powszechnie kryterium zakwalifikowania pacjenta jako dawcę, od którego można już pobrać organy, jest jego śmierć, którą do tej pory w kraju fiordów ogłaszano po stwierdzeniu śmierci mózgowej. Jeśli funkcje życiowe danej osoby są podtrzymywane przez aparaturę, która pomaga jej oddychać, a tym samym umożliwia sercu pompowanie krwi do innych narządów, jest ona definiowana jako żywa.
Dotąd lekarze musieli dokumentować, że mózg jest martwy.

Dotąd lekarze musieli dokumentować, że mózg jest martwy. stock.adobe.com/licencja standardowa

Tylko wtedy, gdy mózg nieodwracalnie utraci swoje funkcje, można ogłosić, że pacjent jest martwy. Sprawdza się to za pomocą kilku badań neurologicznych, a także wykonując prześwietlenie mózgu. Jeśli na zdjęciu widać, że mózg jest martwy, lekarz dawcy może rozpocząć proces ratowania narządów. Metoda ta nazywa się dawstwem po śmierci mózgu.
Od dziś jednak w Norwegii może być również stosowane kontrolowane dawstwo po śmierci krążeniowej. Oznacza to, że dawcę można również uznać za zmarłego z powodu zatrzymania oddechu i krążenia. Gdy lekarz uzna, że ​​nie ma już dla pacjenta nadziei na powrót do zdrowia, można go odłączyć od respiratora.
Teraz, gdy metoda otrzymała w Norwegii zielone światło, lekarze przeprowadzą również testy neurologiczne mózgu, aby upewnić się, że dawca nie żyje, jednak nie będą już wykonywać prześwietlenia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


55555555 55555555

1 dzień temu

Chore prawo...średniowieczne metody , przestał oddychać...śmierć, nie reanimujemy..dawca organów , zatrzymane krążenie z powodu zatoru...śmierć, nie udrożniamy krwiobiegu...dawca organów. To nie brzmi jak..."nie będziemy ratować życia ...aby ratować życie..."


HEHEHEHEHEHEH

Nasz geniuszu!!!! kolejna dziedzina o której wiesz wszystko....
Średniowieczne metody.....Na średniowieczu to się zatrzymał twój światopogląd. Gdyby nie ustalali właśnie takich zasad to szpitale zamiast leczyć były by przechowalniami zmarłych za których oddychają czy pompują maszyny.

55555555 55555555

05-09-2021 09:21

Chore prawo...średniowieczne metody , przestał oddychać...śmierć, nie reanimujemy..dawca organów , zatrzymane krążenie z powodu zatoru...śmierć, nie udrożniamy krwiobiegu...dawca organów. To nie brzmi jak..."nie będziemy ratować życia ...aby ratować życie..."

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok