Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Norwescy naukowcy w drodze do rewolucji w leczeniu raka. Opracowują w Oslo nowy lek

Monika Pianowska

21 sierpnia 2021 18:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwescy naukowcy w drodze do rewolucji w leczeniu raka. Opracowują w Oslo nowy lek

Kiedy kilka lat temu koncern Bayer przejął norweską firmę farmaceutyczną Algeta, Oslo zyskało centrum badań nad radioimmunoterapią. stock.adobe.com/ fot. Bruno Coelho/ tylko do użytku redakcyjnego

Naukowcy firmy Bayer z laboratorium w Oslo opracowują lek przeciwnowotworowy oparty na radioaktywnej substancji. Mają nadzieję, że nowy preparat przyczyni się do rewolucji w leczeniu raka.
Już teraz firma dystrybuuje na rynek światowy produkowany w Norweskim Instytucie Technologii Energetycznej (IFE) lek Xofigo (dichlorek radu-223), stosowany w leczeniu nowotworu prostaty. Teraz jednak celem stał się preparat, który pomoże w walce także z innymi rodzajami raka, pisze portal Dagens Medisin.

Nowy izotop, nowa nadzieja

Kiedy kilka lat temu koncern Bayer przejął norweską firmę farmaceutyczną Algeta, Oslo stało się centrum badań nad radioimmunoterapią. W Norwegii Bayer posiada laboratorium o powierzchni 1000 m² w stołecznej dzielnicy Lysaker.
Właśnie tam naukowcy prowadzą obecnie badania nad emitującym promieniowanie alfa izotopem toru 227, aby opracować radiofarmaceutyczny lek przeciwnowotworowy. Chcą z jego użyciem stworzyć lek, który będzie mógł być stosowany w leczeniu między innymi raka prostaty, kości, płuc i przewodu pokarmowego. Izotop będą próbowali połączyć z przeciwciałem, które z kolei umie wyszukiwać różne nowotwory. Takiej operacji nie da się wykonać z radem 223.
Norwegia przygotowuje także pierwszą na świecie, uniwersalną szczepionkę przeciwnowotworową.

Norwegia przygotowuje także pierwszą na świecie, uniwersalną szczepionkę przeciwnowotworową. Źródło: pixabay.com/public domain

Norwegia potrzebuje badań klinicznych

Ja mówi w wywiadzie dla Dagens Medisin dyrektor norweskiego oddziału Bayer, Jan Børge Jakobsen, do sukcesu będą potrzebne nie tylko kompetencje, lecz także współpraca z różnymi podmiotami, takimi jak szpitale uniwersyteckie i uniwersytety. Badania kliniczne platformy toru 227 odbywają się obecnie w USA i kilku krajach europejskich, jednak nie w Norwegii.

Będzie szczepionka na raka?

Norwegia przygotowuje także pierwszą na świecie, uniwersalną szczepionkę przeciwnowotworową. Lek znajduje się obecnie w fazie decydujących badań, które mają potwierdzić jego skuteczność. Nad szczepionką na raka dla koncernu farmaceutycznego Ultimovacs pracują naukowcy z Radforsk (Radiumhospitalets forskningsstiftelse), fundacji onkologicznej poszukującej m.in. nowych i skutecznych metod leczenia nowotworów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok