Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Strach iść do szpitala: za pomyłki lekarzy pacjenci dostali już 17 milionów koron Zdrowie
Monika Pianowska 08 lipca 2018
08:00

Strach iść do szpitala: za pomyłki lekarzy pacjenci dostali już 17 milionów koron

9
Skomentuj
Ponad połowa przypadków błędów medycznych dotyczyła ortopedii. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Błędy w sztuce lekarskiej zdarzają się wszędzie, nie braknie ich także w norweskiej służbie zdrowia. Wyrwany niewłaściwy ząb, usunięty zdrowy organ, pomylone kończyny do operacji – tego typu wpadki mogą się wydawać absurdalne, a jednak zdarzyły się w Norwegii. I kosztowały.
Według czerwcowego komunikatu Norweskiego Instytutu Odszkodowań Pacjentów (NPE), jednostki podlegającej Ministerstwu Zdrowia, od 2012 roku 48 osobom wypłacono w kraju fiordów odszkodowania opiewające na łączną kwotę 17,3 miliona koron.
Reklama
Ponad połowa przypadków błędów medycznych dotyczyła ortopedii, 14 z nich natomiast wydarzyło się podczas operacji pleców. W efekcie pacjenci musieli przechodzić ponowne zabiegi, a czas ich rekonwalescencji automatycznie się wydłużył. Wśród konsekwencji niewłaściwego działania lekarzy poza zwykłym bólem pojawiły się także paraliże, niedowład, ograniczona ruchomość i infekcje. Jak podaje NPE, niektórym pacjentom usunięto zdrową część ciała, a jako przykłady w raporcie przywołuje przypadki, w których lekarz zoperował nie to oko, łokieć czy kolano, które były w planach.

Bolesne pamiątki

Nieco starszy raport Norweskiego Instytutu Odszkodowań Pacjentów ujawnił z kolei trochę inną kategorię błędów popełnianych przez pracowników medycznych nad fiordami, mianowicie… co zostawiają w ciałach pacjentów. Jak się bowiem okazało, przez ostatnią dekadę w ponad 120 przypadkach po zakończonej operacji zaszyto w kimś szpitalny sprzęt – od igieł aż po noże. Do najbardziej ekstremalnych można zaliczyć z pewnością historie kobiety, która co prawda uwolniła się od wrzodów żołądka, ale za to wróciła do domu z metalową szpatułką w jamie brzusznej, starszego pacjenta, u którego dopiero po ponad roku od badania naczyń krwionośnych odkryto pozostawiony w jego ciele cewnik, czy mieszkańca Trondheim z zaszytymi blisko aorty drutami z szyny.

Więcej szczegółów w >>> ARTYKULE.
Chociaż zostawiony przypadkiem w ciele pacjenta materiał opatrunkowy wydaje się błahym niedopatrzeniem, nawet tampon czy gaza zaszyty w organizmie potrafi narazić człowieka na cierpienie i dodatkowe operacje. Również w takich przypadkach mają oni prawo ubiegać się o odszkodowanie, o czym pisze NPE.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marian Paździoch
Marian Paździoch 10-07-2018 19:24

G G w Polsce może miał diagnozę wrzody. Rak żołądka często jest właśnie wynikiem wrzodów. Więc to mógł być początek choroby nowotworowej w Norwegii. ... Zdrówka życzę twojemu ziomkowi!

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 08-07-2018 16:59

Są zamuleni i tylko odnowione budynki i najnowsze urządzenia nie zrekompensują braku fachowca.
W Polsce są problemy wynikające ze zmian ustrojowych itd. zaś Norwegia to można by powiedzieć że to swierzak wiem wiem Istnieją od dawna ale wcześniej to nic nie było później dostali kasę i na wzór innych państw rozpoczęto wdrażanie systemu.
System się rozwija tak jak inflacja a wraz z nią zniewolenie. Korzystnie kredyty? Zobaczymy ile będą kosztować przy spłacaniu za 15 lat.
Powodzenia !

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 08-07-2018 12:30

Przecież lekarz to nie Jezus! Też popełnia błędy. Taki Janusz po podstawówce co pewnie nie wie ile ma litrów krwi człowiek czy, który narząd człowiek jest największy sypię mądrościami.... a ten lekarz taki, sraki, a tamten, uuuuuuu tamten to konował służba, zdrowia do bani, lepiej w NO, lepiej w PL itd.. w nieskończoność

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 08-07-2018 11:26

Pozostaje biednym rodakom korzystac z uslug renomowanej polskiej sluzby zdrowia, ktora sie do zadnego bledu nie przyzna i nic nie zaplaci. Pewno dal tego, ze zadnych bledow nie popelniaja....

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solomun .
Solomun . 08-07-2018 10:53

Kolega Litwin po operacji w Drammen Zostal Impotentem i nic MU nie zwrocili, nawet zona go zostawila.. chlop placze co weekend do butelki..

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomeek .
Tomeek . 08-07-2018 10:08

te pieniadze co wyplacili to grosze bo wychodzi na osobe 355 tysiecy koron. co to jest jezeli odetna mi zdrowa noge , a chora dalej bede mial.

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas