Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Turystyka

Zwiedzaj Oslo na własną rękę: 5 propozycji na weekendowy spacer

Natalia Szitenhelm

16 maja 2021 14:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Zwiedzaj Oslo na własną rękę: 5 propozycji na weekendowy spacer

Widok na panoramę stolicy/ zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Iryna

Z powodu obostrzeń wprowadzonych przez władze, by ograniczyć transmisję koronawirusa, wiele muzeów czy obiektów rozrywki jest obecnie zamkniętych. Nie oznacza to jednak, że nie można wybrać się na spacer do parku czy na promenadę. Przed wami pięć propozycji na weekendową mini wycieczkę - wybraliśmy najpopularniejsze miejscówki w Oslo. Ci, którzy je znają, mogą je sobie przypomnieć, zaś dla tych, którzy dopiero poznają stolicę, będą to sztandarowe miejsca, które trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności.

1. Park Vigelanda

Vigelandsparken to jedno z najbardziej popularnych miejsc w całej Norwegii. Jak podaje stołeczny serwis visitoslo, Park Vigelanda rocznie odwiedza ponad milion turystów. By dbać o ten narodowy skrawek zieleni (i słynnych rzeźb), w 2009 został objęty ochroną Norweskiego Urzędu Dziedzictwa Kulturowego.

To kultowe miejsce położone jest między dzielnicami Frogner i Majorstuen, znajduje się niedaleko stacji metra. Vigelandsparken to tak naprawdę park w… parku. Leży na terenie Frognerparken - jednego z największych w Oslo, w którym mieszkańcy stolicy uwielbiają spędzać wolny czas.
W Vigelandsparken znajduje się ponad 200 rzeźb autorstwa jednego z najsłynniejszych norweskich rzeźbiarzy, Gustava Vigelanda (1869-1943), który również zaprojektował sam park. 

Tematem przewodnim jest tu człowiek i stosunki międzyludzkie, a obszar parku podzielono na pięć części - w każdej z nich znajdują się rzeźby przedstawiające te relacje. 

Zdecydowanie najsłynniejszymi rzeźbami w parku są: Sinnataggen (Rozzłoszczony chłopiec), Monolitten (Monolit) - gigantyczna rzeźba składająca się ze 121 sylwetek nagich ludzi; a także Livshjulet (Krąg życia).
Krąg życia
Krąg życia
Leonid Andronov - stock.adobe.com/Tylko do użytku redakcyjnego/standardowa
Monolit - jedna z najsłynniejszych rzeźb w parku
Monolit - jedna z najsłynniejszych rzeźb w parku
stock.adobe.com/standardowa/
Rozzłoszczony chłopiec
Rozzłoszczony chłopiec
stock.adobe.com/standardowa/ jakezc
Park otwarty jest przez całą dobę.

2. Stovnertårnet

To punkt widokowy położony w dość oddalonej od centrum dzielnicy Stovner. Jest stosunkowo nową atrakcją na stołecznej mapie - otwarto go w 2017 roku.
Podniebna ścieżka ma 260 metrów długości. Ze Stovnertårnet rozpościera się niesamowity widok na okolicę - wzgórza Groruddalen, na horyzoncie zobaczyć można także Oslofjorden.
 Inwestycja pochłonęła 24 miliony koron. Włodarzom Oslo zależało, by uatrakcyjnić dla turystów również inne dzielnice, a nie tylko centrum miasta.

Inwestycja pochłonęła 24 miliony koron. Włodarzom Oslo zależało, by uatrakcyjnić dla turystów również inne dzielnice, a nie tylko centrum miasta. stock.adobe.com/standardowa/kaflor

Wstęp na punkt widokowy jest bezpłatny.

3. Spacer wzdłuż Akerselva

Akerselva, wypływająca z jeziora Maridalsvannet, to główna rzeka w stolicy. Ciągnie się przez ponad osiem kilometrów, przepływając przez wodospady, kąpieliska, obszary leśne i tereny rekreacyjne. Spacer wzdłuż brzegu Akerselva to bardzo dobry sposób, by poznać ciekawe zakątki stolicy, a także lokalną faunę i florę.
Na trasie, która zaczyna się w Maridalsvannet i prowadzi aż do centrum Oslo, znajdziemy np.: 
- Bjølsen Valsemølle - zabytkowy spichlerz zbudowany w 1896 roku:

wikimedia.org/Jan-Tore Egge/CC BY-SA 4.0

- Aamot bru - most wiszący zbudowany w połowie XIX wieku, a w latach 50. XX przeniesiony z Aamot do Oslo. Znajduje się na nim słynny napis: 100 mann kan jeg bære, men svigter under taktfast marsch - Mogę unieść 100 ludzi, ale zawodzę w ciągłym marszu.

wikimedia.org/CCO

- Hønse-Lovisas hus - dom Hønse-Lovisy - zbudowany około 1800 roku jako tartak, obecnie kawiarnia i galeria sztuki. Budynek w latach 70. XX wieku ochrzczono imieniem bohaterki z książek norweskiego pisarza, Oskara Braatena (1871-1939).

Dom można odwiedzić: 
- do 31 maja 2021 - wtorek-niedziela, godz. 11-17
- czerwiec-sierpień 2021 - wtorek-niedziela, godz. 11-18

wikimedia.org/CCO

W 2011 r. w oczyszczalni ścieków Oset w górnej części rzeki doszło do wypadku - 6000 litrów rozcieńczonego chloru zrzucono do Akerselva. Praktycznie całkowicie zniszczyło to życie w rzece. Od 2015 roku stopniowo udaje się przywrócić do stanu sprzed wypadku dawny bogaty ekosystem.

Spacerując brzegiem rzeki, oprócz przemysłowej historii stolicy, będziemy mogli poznać również tereny rekreacyjne czy łowiska ryb. Trzeba pamiętać, że rzeka jest pod ochroną.
przewodnik po terenach wzdłuż Akerselva

4. Ekebergparken

Położony zaledwie kilka minut tramwajem od centrum, Ekebergparen to kolejny park w stolicy, gdzie można oglądać dzieła sztuki.
Park narodowy powstał w 1889, znajdują się tu liczne rzeźby i instalacje artystyczne autorstwa znanych na całym świecie artystów, takich jak np. Dan Graham, Sarah Lucas czy Damien Hirst.

Park jest otwarty całą dobę. Na jego terenie znajduje się też muzeum (godziny otwarcia tutaj).
Jednak tym, co zdecydowanie przyciąga wielu turystów, jest punkt widokowy. Stąd roztacza się widok na panoramę stolicy, która dech w piersiach zapiera zwłaszcza wieczorem. Z tego miejsca doskonale widać też inne kultowe miejsce na mapie Oslo - słynne Barcode.
Jeśli ktoś chciałby zabrać drugą połówke na romatyczny spacer, punkt widokowy w parku Ekeberg będzie idealny na tę okazję.

5. Barcode

Skoro już o nim wspomnieliśmy, musiał znaleźć się w naszym zestawieniu. Barcode to jedyny taki kod kreskowy nie tylko w Norwegii, ale i na świecie. Reprezentacyjny, nowoczesny kompleks biznesowo-mieszkalny, zlokalizowany w ścisłym centrum stolicy - tuż obok Dworca Głównego i Opery Narodowej.
Barcode (ang. kod kreskowy) to dwanaście wieżowców stojących w jednym szeregu w niegdyś przemysłowej dzielnicy Bjørvika, która do połowy XIX była pod wodą. W Bjørvika znajdowały się doki i magazyny portowe.
Barcode - wizytówka Oslo
Barcode to długie i wąskie budynki, między którymi odstęp wynosi przynajmniej 12 metrów. Każdy z budynków ma inną formę.

Barcode był najbardziej oprotestowanym projektem w historii Oslo.

Spacer wzdłuż “kodu kreskowego” można połączyć z dłuższą eskapadą po centrum stolicy - w pobliżu jest na przykład wspomniana już Opera Narodowa, z dachu której roztacza się widok na miasto.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


2beornot2be

17-05-2021 10:20

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok