Turystyka

Wakacje w Norwegii: aplikacje, które umilą zwiedzanie kraju fiordów

Emil Bogumił

11 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Aplikacje na smartfona są przydatne zarówno w górach, jak i nad morzem czy w mieście. Fot. Pixabay

Smartfon stał się nierozłącznym elementem wyposażenia większości osób. Zabieramy go ze sobą do szkoły, pracy oraz na wakacje. Trudno odpuścić sobie fotorelacje na Instagramie, jeśli jesteśmy na plaży albo górskim szlaku. Będący ciągle pod ręką smartfon może okazać się bardziej przydatny, niż się tego spodziewamy.
Reklama
Wszystkie udogodnienia związane z używaniem smartfona poznamy po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji. Wiele z nich przydaje się szczególnie latem. Warto przecież wiedzieć, czy nie spotka nas deszcz, gdzie pójść na najlepszą rybę na wybrzeżu oraz które miejsce będzie najlepsze dla całej rodziny. Które aplikacje będą szczególnie przydatne w Norwegii?

Przydatne dla całej rodziny

Specjalne zestawienie przygotowała norweska organizacja Norsk Friluftsliv, która wspiera organizację czasu na świeżym powietrzu. W rankingu znalazło się miejsce dla aplikacji WhatBird oraz Viltappen. Pobrać powinny ją osoby, które całą rodziną chcą wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu ptaków i śladów dzikich zwierząt. Pierwsza z nich rozpoznaje dźwięki ponad 20 ptaków. Kolejna zawiera informacje o większości zwierząt, które można spotkać we wszystkich regionach Norwegii. Jeśli zamiast dzikich zwierząt wolimy poznać miasto, pomoże nam w tym Stolpejakten. Zawiera posty i ogłoszenia publikowane przez lokalną społeczność. Dodatkiem są informacje, czy dane miejsce jest przyjazne dla dzieci oraz posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Interfejs Viltappen.
Interfejs Viltappen.
Dla najbardziej wymagających dzieci Norweskiego Towarzystwo Turystyczne przygotowało aplikację Kul Tur. Przeznaczona jest dla najmłodszych podróżujących, od czwartego do dwunastego roku życia. Dzieci mogą w niej rejestrować trasę oraz długość podróży, zdobywając dzięki temu punkty. Pozwala to zmobilizować najmłodszych do zwiedzania i poznawania miasta.

Turystyka i planowanie wycieczki

W poznawaniu Norwegii może pomóc Norgeskart, czyli alternatywa dla Google Maps. Wskazówki dotyczące ciekawych miejsc na naszej trasie znajdziemy z kolei w aplikacji Outt. Bardziej rozbudowaną formułę prezentuje UT.no przygotowane przez Norweskie Towarzystwo Turystyczne. Aplikacja zawiera 12 tys. propozycji wycieczek oraz 1 200 noclegów w całej Norwegii. Każda wędrówka zawiera dodatkowe oznaczenia, takie jak poziom trudności czy możliwość przejazdu rowerem.
 Aplikacje przydatne są m.in. podczas pieszych wędrówek.
Aplikacje przydatne są m.in. podczas pieszych wędrówek. Źródło: fotolia.com
DNT SjekkUt pomoże znaleźć nam na trasie naszej wycieczki miejsca, które powinniśmy odwiedzić. Z kolei Trimpoeng dodatkowo zmobilizuje nas do wyjścia z domu. Aplikacja korzysta ze znanej formuły zawodów sportowych. Można w niej tworzyć plany wycieczek oraz dołączyć do już stworzonego. Skorzystać z nich mogą wszystkie osoby będące w okolicy.

Dla grzybiarzy i wędkarzy

Digital soppkontroll to niezbędnik dla każdego amatora zbierania grzybów. Aplikacja umożliwia przesyłanie zdjęć znalezionych grzybów. Za ich przegląd odpowiadają eksperci, którzy służą pomocą w odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy znaleziony przez nas grzyb nadaje się do spożycia. Ponadto, oferuje ona małą encyklopedię, która zawiera szereg porad dla zbieraczy. Jeśli zamiast lasu wybierzemy łódź, pomoże nam NJFF. Aplikacja zawiera ważne informacje dla wędkarzy. Zawiera przegląd najpopularniejszy gatunków ryb oraz miejsc do łowienia.
Interfejs Digital soppkontroll.
Interfejs Digital soppkontroll.

Na pogodę i niepogodę

Poza znanymi na całym świecie Yr i Storm, w Norwegii warto pobrać Pent.no. Aplikacja porównuje dane z wcześniej wymienionych pogodowych dodatków do naszego smartfona. Z kolei Dukkert przyda się każdemu, kto planuje wykąpać się w morzu lub nad jeziorem. Zawiera informacje o popularnych kąpieliskach oraz temperaturze wody w wybranej lokalizacji.
Pamiętajmy, że najważniejszym elementem naszych wakacji musi być bezpieczeństwo. W Norwegii, w sytuacji krytycznej, pomoże nam Hjelp 113. Jeśli skorzystamy z niej, aplikacja automatycznie prześle nasze współrzędne do najbliższego centrum ratunkowego. Pobierając ją, zapewnimy bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram