Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Wzrosła liczba wypadków śmiertelnych podczas pracy. Najwięcej zgonów znowu w budowlance

Natalia Szitenhelm-Smeja

07 lutego 2022 12:40

Udostępnij
na Facebooku
Wzrosła liczba wypadków śmiertelnych podczas pracy. Najwięcej zgonów znowu w budowlance

W przypadku branży budowlanej nie widać poprawy bezpieczeństwa pracowników. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/jesiotr9

W 2021 w wypadkach podczas pracy śmierć poniosło 31 osób, pokazują wstępne dane Inspekcji Pracy. - Niestety liczba zgonów znowu rośnie - komentuje szefowa Arbeidstilsynet. Branżą, w której doszło do największej liczby tragicznych zdarzeń, po raz kolejny jest budowlanka, a tuż za nią transport i magazynowanie.
Dane za 2021 opublikowane przez Arbeidstilsynet na początku lutego bieżącego roku pokazują, że śmiertelnym wypadkom podczas wykonywania obowiązków służbowych uległo w Norwegii 31 osób - 1 kobieta i 30 mężczyzn. To o trzy ofiary śmiertelne więcej niż w 2020. - Liczba zgonów w ciągu ostatnich pięciu lat utrzymuje się na historycznie niskim poziomie, obserwujemy jednak tendencję wzrostową - z 25 zgonów w 2016 r. do 31 zgonów w 2021 r. Należy to potraktować poważnie - komentuje Trude Vollheim, szefowa Inspekcji Pracy.
Inspekcja wymienia cztery branże, w których kolejny rok z rzędu doszło do największej liczby tragicznych zdarzeń: 
1) branża budowlana - 9 ofiar śmiertelnych
2) transport i magazynowanie - 7 ofiar śmiertelnych
3) przemysł - 6 ofiar śmiertelnych
4) rolnictwo - 5 ofiar śmiertelnych

W powyższych sektorach doszło do 27. na 31 śmiertelnych wypadków w całym 2021. 

Poniżej: wykres przedstawia liczbę wypadków śmiertelnych w latach 2012-2021. Kolorem niebieskim oznaczono pracowników narodowości norweskiej, zaś pomarańczowym - cudzoziemców. Arbeidstilsynet podaje, że w 2021 zginął jeden Polak. Pozostałe ofiary śmiertelne to obywatele: Litwy, Erytrei, Bośni i Hercegowiny, Niemiec i Iraku.

Arbeidstilsynet

Budowlanka branżą wysokiego ryzyka

Branża budowlana cechuje się wysokim ryzykiem, informuje Arbeidstilsynet. - Zarówno pod względem liczby wypadków, jak i ofiar śmiertelnych - precyzuje. Inspekcja podaje, że w 2021 śmierć poniosła jedna osoba więcej niż w 2020, a średnia z lat 2011-2020 wynosi osiem ofiar śmiertelnych, co niestety pokazuje, że liczba tragicznych zdarzeń utrzymuje się na stałym poziomie. Arbeidstilsynet informuje, że w 2021 ofiary poniosły śmierć w wyniku dwóch najczęstszych wypadków: upadku, a także zmiażdżenia. Vollheim komentuje, że w przypadku budowlanki nie widać poprawy bezpieczeństwa pracowników. - Ogólna liczba wypadków śmiertelnych podczas pracy spadła w ciągu ostatnich dziesięciu lat, nie widzimy jednak tego w przypadku branż budowlanej, gdzie liczba ta utrzymywała się na stałym poziomie - podsumowuje gorzko.
- Wyjazd do pracy w Norwegii powinien być bezpieczny - mówi Trude Vollheim, dyrektor Norweskiej Inspekcji Pracy.

- Wyjazd do pracy w Norwegii powinien być bezpieczny - mówi Trude Vollheim, dyrektor Norweskiej Inspekcji Pracy.Źródło: arbeidstilsynet/materiały prasowe

Co roku to samo

Audyty Inspekcji Pracy pokazują, że wiele firm w branży budowlanej nie przestrzega zasad HMS. Tylko do listopada 2021 wstrzymano prace ponad 570 firm z tego sektora. Powodem były przede wszystkim braki w zabezpieczeniach związanych z pracami na wysokościach, jak np. brak balustrad zabezpieczających rusztowania.

 arbeidstilsynet, mn
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok