Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Praca w Norwegii

Ponad pół tysiąca placów budowy nie spełniało wymogów bezpieczeństwa. Zostały zamknięte

Monika Pianowska

15 listopada 2021 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Ponad pół tysiąca placów budowy nie spełniało wymogów bezpieczeństwa. Zostały zamknięte

W 2020 roku w budownictwie zarejestrowano ponad 2500 wypadków przy pracy w orwegii. stock.adobe.com/licencja standardowa

W wyniku audytów Państwowej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) od początku bieżącego roku do tej pory w Norwegii wstrzymano prace 577 firm z branży budowlanej. Do głównych zastrzeżeń kontrolerów, które zaważyły na decyzji o zamknięciu placów budowy, należały braki w zabezpieczeniach związanych z pracami na wysokości, jak brak balustrad na rusztowaniach.
Reklama
Dla porównania, w ubiegłym roku Inspekcja Pracy zdecydowała o zamknięciu 758 firm z branży budowlanej. Jak dotąd w tym roku najwięcej, bo 131, przypadków zawieszenia prac odnotowano w okręgu Viken. Rok temu było ich 116, pisze NRK.

Budowlańcy narażeni na utratę zdrowia

Brak balustrad, kiepski sprzęt i niezabezpieczone drabiny to niezgodne z zasadami HMS niedociągnięcia na placach budowy, które mogą poskutkować upadkiem z kilku metrów, a ten uszczerbkiem na zdrowiu i długotrwałą rehabilitacją, a w najgorszym razie nawet śmiercią. Zgodnie z listopadowym raportem Arbeidstilsynet, w 2020 roku doszło do 28 zgonów, w tym do ośmiu w budowlance.
Bezpieczeństwo jest również ważne na ziemi. Do tragedii może dojść na przykład podczas pracy z piłą lub w rowach, gdzie istnieje ryzyko zasypania. W 2020 roku w budownictwie zarejestrowano ponad 2500 wypadków przy pracy, pisze Arbeidstilsynet w raporcie. To jednak najniższa liczba odnotowana od 2014 roku.
Pracownicy budowlani najczęściej zgłaszają urazy spowodowane hałasem, wdychaniem różnego rodzaju pyłów, dymu i chemikaliów oraz ciężką pracą fizyczną.

Pracownicy budowlani najczęściej zgłaszają urazy spowodowane hałasem, wdychaniem różnego rodzaju pyłów, dymu i chemikaliów oraz ciężką pracą fizyczną. stock.adobe.com/licencja standardowa

Dane z badania warunków w norweskim środowisku pracy w 2019 r. pokazują, że pracownicy budowlani należą do grup zawodowych, które najczęściej zgłaszają urazy spowodowane hałasem, wdychaniem różnego rodzaju pyłów, dymu i chemikaliów oraz ciężką pracą fizyczną. Jeśli chodzi o problemy zdrowotne, bóle pleców i nóg, problemy z oddychaniem, ubytek słuchu i urazy przy pracy są wyższe niż średnia dla wszystkich branż.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram