Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Warto znać swoje prawa w Norwegii: to powinni wiedzieć pracownicy zatrudnieni w kraju fiordów

Monika Pianowska

29 września 2021 14:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Warto znać swoje prawa w Norwegii: to powinni wiedzieć pracownicy zatrudnieni w kraju fiordów

Dzięki kampanii można dowiedzieć się chociażby, że w których branżach w kraju fiordów przysługuje minimalne wynagrodzenie. stock.adobe.com/licencja standardowa

Pracownicy z Europy Wschodniej, którzy przyjeżdżają do Norwegii w celach zarobkowych, często poza słabą znajomością języka norweskiego mają również niewielką wiedzę na temat praw, które przysługują im w kraju fiordów. Niestety zdarza się, że tę nieświadomość wykorzystują zatrudniające ich firmy, np. zaniżając wynagrodzenia czy ograniczając wymiar urlopu.
Do walki z dumpingiem wśród zagranicznych pracowników przyłączyła się Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeindstilsynet). Na swojej stronie instytucja promuje kampanię Know Your Rights (Znaj swoje prawa), skierowaną m.in. do pracowników z Litwy, Estonii, Rumunii, Polski i Bułgarii zatrudnionych w Norwegii.

Wynagrodzenie i umowa w Norwegii

W materiałach udostępnionych w ramach kampanii w kilku wersjach językowych można znaleźć kluczowe informacje i odnośniki do źródeł, które pomogą zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami w pracy w Norwegii, oraz wskazówki, jak rozwiązywać ewentualne nieporozumienia z pracodawcą.
Dzięki kampanii można dowiedzieć się chociażby, że w niektórych branżach w kraju fiordów przysługuje minimalne wynagrodzenie. Są to m.in. budownictwo, sprzątanie, hotelarstwo czy rybołówstwo. Strona Arbeidstilsynet zawiera również szczegóły na temat tego, ile wynoszą stawki dla danej profesji, i są one na bieżąco aktualizowane. Zawiera ona także porady, jak postępować, gdy firma nie wypłaca należnej pensji.
W Norwegii minimalne stawki obowiązują m.in. w branży sprzatającej.

W Norwegii minimalne stawki obowiązują m.in. w branży sprzatającej. Źródło: flickr.com/fot. Aqua Mechanical/ CC BY 2.0

Projekt Know Your Rights wyjaśnia, że jako pracownik w Norwegii zawsze ma się prawo wiedzieć, jaki wymiar czasowy będzie miało to zajęcie. Godziny pracy są bowiem regulowane, co ma zagwarantować, że zatrudniony nie będzie pracował zbyt dużo, ale również, że ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny. Autorzy kampanii podkreślają także, że prawo do pisemnej umowy o pracę obowiązuje zawsze, niezależnie od tego, czy zatrudnienie jest na stałe, czy na czas określony, czy pracuje się w pełnym, czy niepełnym wymiarze godzin.

Każdy ma prawo do bezpieczeństwa

Autorzy kampanii uświadamiającej pracowników w Norwegii, jakie mają prawa i obowiązki, w udostępnionych na stronie Państwowej Inspekcji Pracy materiałach zawarli również informacje o środowisku pracy. Zatrudnieni w kraju fiordów mają bowiem prawo do bezpiecznego środowiska pracy, w którym obowiązują wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, a wiele z nich jest regulowanych przez prawo.
Na podstronie Know Your Rights można znaleźc wszelkie szczegóły dotyczące podstawowych prac i obowiązków pracowników w Norwegii. Arbeidstilsynet zachęca do kontaktu osoby, które nie posiadają karty BHP lub mają inne uwagi dotyczące miejsca pracy. Można dzwonić pod numer (+47) 73 19 97 00 lub umówić się z doradcami Państwowej Inspekcji Pracy w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Instytucja przypomina, że informacje dla zagranicznych pracowników i pracodawców, pochodzące z różnych urzędów w Norwegii, można znaleźć na stronie workinnorway.no.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Erni43

22-11-2021 12:29

Witam
Pracodawca z ciągnol nas z Polski do Norwegii i nie daje nam pracy tylko karze nam czekać na pracę nie mamy za co żyć i nie mamy za co opłacić mieszkanie które nam dał jestem od 14 października w Norwegii i nie pracowałem ani jednego dnia
Masakra
Co mamy zrobić

lilyerikson

30-09-2021 12:37

Mnie się wydaje, że w ogóle opłaty z kantynę nie są zgode z prawem...

Bogumila Badura

30-09-2021 08:05

Mam pytanie,może mi ktoś pomoże a mianowice czy pracodawca może mi potrącać za kantynę skoro z niej nie korzystam. Miesiąc w miesiąc mam zabierane 400 nok ponoć zgodne z systemem firmy

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok