Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Przestój w pracy? Skierowanie na permittering? Sprawdź, co dalej

info@multinor.no

18 lutego 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Przestój w pracy? Skierowanie na permittering? Sprawdź, co dalej

Permittering można podzielić na dwa główne rodzaje: całkowity i częściowy. fotolia.com/ fot. Rawich Liwlucksaneey/ royalty free

Okres zimowy to w wielu branżach trudny czas zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Mniejsza liczba zleceń stanowi częsty powód redukcji etatów i likwidacji posad. Dlatego też, by uniknąć zwolnień na dużą skalę, przewidziano możliwość skierowania osób zatrudnionych na permitteing.

Permittering – co to takiego?

Permittering to forma okresowego, przymusowego zawieszenia wykonywania obowiązków regulowanych przez umowę o pracę. Pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty miesięcznego wynagrodzenia przez okres trwania permitteringu, mimo tego że stosunek zatrudnienia nie został przerwany.

Permittering można podzielić na dwa główne rodzaje: całkowity i częściowy. Całkowity wiąże się ze stuprocentowym zwolnieniem zatrudnionego z obowiązku wykonywania pracy, a częściowy – redukcją wymiaru godzin o co najmniej 50 proc. W obu przypadkach pracownikowi z zasady przysługuje możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Kto, kiedy i dlaczego?

Z reguły przyczyną wysłania pracownika na permittering są sezonowe lub nieprzewidziane przestoje w sektorach gospodarki uzależnionych od ilości zewnętrznych zleceń. Szczególnie narażona jest na to branża budowlana/stoczniowa, która zimą doświadcza zmniejszonego zapotrzebowania na swoje usługi. Za podstawę do skierowania na permittering, urząd norweski uznaje także sytuacje „wyjątkowe”: katastrofy naturalne lub wypadki.

Pracodawca ma prawo wysłać osobę zatrudnioną na permittering wyłącznie, gdy istnieje faktyczna szansa na jej powrót do pracy. W innym przypadku jedynym wyjściem jest wypowiedzenie umowy. Przy wyborze osób wysłanych na permittering pracodawca powinien kierować się długością stażu pracy zatrudnionego. Od tej reguły można jednak odejść, jeśli przemawiają za tym szczególne względy, jak np. kwalifikacje poszczególnych pracowników.

Jakie wymogi stawia urząd?

Pracodawca jest prawnie zobligowany do wcześniejszego powiadomienia zatrudnionego o planowanym skierowaniu go na permittering z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Ale to pracownik, nie zakład pracy, odpowiada za zarejestrowanie się w urzędzie jako osoba bezrobotna.

Niezbędnymi do spełnienia warunkami dającymi możliwość wnioskowania o zasiłek dla bezrobotnych są:
  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w Norwegii,
  • wykazanie minimalnego dochodu brutto za poprzedni rok podatkowy – 1,5 stawki G lub 3G za 3 poprzednie lata. Stawka G z maja 2017 wynosi 93 634 NOK (do dochodu można także wliczyć zarobki z innego kraju EOG, w tym z Polski),
  • rejestracja na stronie nav.no jako osoba poszukująca pracy oraz zamieszczenie tam swojego CV,
  • systematyczne wypełnianie elektronicznych kart meldunkowych informujących o sytuacji życiowej.

Ile dostanę i przez jak długo?

Wysokość wypłacanego świadczenia jest uzależniona od dochodów, które pracownik osiągnął przez ostatni rok lub w przeciągu 3 ostatnich lat podatkowych. W przypadku permitteringu całkowitego kwota zasiłku wynosi 62,4% podstawy wyliczanej w oparciu o średnią pensję brutto.

Okres, w którym pracownik pobiera zasiłek to 49 tygodni w ciągu roku. Jest on podzielony na 4 „tury”.
OKRES WYPŁATY OD PRACODAWCY 10 dni
OKRES WYPŁATY ZASIŁKU 30 tygodni
OKRES WYPŁATY OD PRACODAWCY 5 dni
OKRES WYPŁATY ZASIŁKU 19 tygodni
Pracodawca osoby skierowanej na permittering ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie przez 10 dni. Po tym czasie świadczenie przez 30 tygodni wypłaca NAV. Po upływie okresu wypłaty od pracodawcy niezbędne jest jak najszybsze zarejestrowanie się w systemie NAV jako osoba poszukująca pracy oraz złożenie wniosku o przyznanie zasiłku. To niezwykle istotne, ponieważ tego świadczenia nie wypłaca się wstecz. Urząd zaczyna wypłacać pieniądze 4. dnia od momentu rejestracji na stronie NAV.

Wymagane dokumenty

Do podania o zasiłek należy dołączyć następujące dokumenty:
WYMAGANA DOKUMENTACJA:
Skierowanie na permittering
Umowa o pracę
Rejestracja pobytu w Norwegii lub pozwolenie na pobyt
Informacja o karcie podatkowej za bieżący rok podatkowy
Roczne zestawienie dochodów od pracodawcy za ubiegły rok podatkowy
Odcinki z pensji za ostatnie 3 miesiące pracy
Aktualne CV
Kody MinID lub kod legitymacyjny z NAV
Druk PD U1 / SED U0002 – w przypadku udokumentowania dochodu z innego kraju EOG, np. Polski
Czas rozpatrywania decyzji wynosi około 4 tygodni od momentu złożenia podania o zasiłek dla osób bezrobotnych do urzędu norweskiego.

Permittering a pobyt w Polsce

Pobieranie dagpenger podczas permitteringu wiążę się obowiązkiem przebywania na terenie Norwegii w dni robocze (od poniedziałku do piątku). Wyjątkiem od tej reguły są jedynie pracownicy rotacyjni i przygraniczni.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok