Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Bezskutecznie poszukujesz pracy w Norwegii? Możesz spróbować znaleźć ją w swoim kraju

info@multinor.no

28 stycznia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Bezskutecznie poszukujesz pracy w Norwegii? Możesz spróbować znaleźć ją w swoim kraju

Osoba pobierająca dagpenger ma prawo wrócić do Polski i tam próbować znaleźć pracę. Zdjęcie frontowe MN/ fotolia.pl/ Zerophoto/royalty free

Spełniłeś wszystkie niezbędne wymogi i przyznano ci prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych? To dobra wiadomość. Jednak co w sytuacji, gdy w Norwegii od dłuższego czasu bezskutecznie poszukujesz pracy?
Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger) w Norwegii jest równoznaczne z aktywnym poszukiwaniem pracy na terenie tego kraju. Osoba pobierająca świadczenie musi od poniedziałku do piątku przebywać na terenie Norwegii, ponieważ w każdej chwili może dostać propozycję pracy lub zostać wezwana na obowiązkowe szkolenia lub kursy. Niestawienie się na spotkanie skutkuje natychmiastowym wstrzymaniem wypłacanego zasiłku. 

Istnieje jednak możliwość przeniesienia zasiłku dla bezrobotnych z Norwegii do Polski na maksymalnie 3 miesiące. Oznacza to, że osoba pobierająca zasiłek ma prawo wrócić do Polski i tam próbować znaleźć pracę.
Reklama

Jak to zrobić?

Aby przenieść zasiłek do Polski, trzeba złożyć do NAV (Nye arbeids- og velferdsetaten) podanie o druk PD U2. Jednak trzeba pamiętać, że podanie o druk PD U2 musi być złożone najwcześniej po 4 tygodniach od momentu rozpoczęcia pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Ważne jest także to, że planowana data wyjazdu wpisana w podaniu nie powinna być wcześniejsza niż po 4 tygodniach od momentu złożenia podania. Oznacza to, że cała procedura od momentu rozpoczęcia pobierania zasiłku, do momentu wyjazdu do Polski zajmie co najmniej 8 tygodni.

Złożyłem podanie i co dalej?

Druk PD U2 uprawniający do eksportu zasiłku do Polski zostanie wystawiony przez NAV na tydzień przed planowanym wyjazdem. Bez tego druku osoba bezrobotna nie może wyjechać z Norwegii, ponieważ skutkuje to utratą prawa do zasiłku. Druk PD U2 należy dostarczyć do wojewódzkiego urzędu pracy. Wówczas odpowiedzialność za wypłacanie zasiłku dla bezrobotnych na okres przebywania zainteresowanego w Polsce przejmuje polski urząd.

Pamiętaj, że tylko uzyskanie druku PD U2 lub permittering dla pracowników przygranicznych/rotacyjnych daje możliwość wyjazdu z Norwegii w ciągu dni roboczych! W innych sytuacjach wyjazd z Norwegii jest możliwy tylko w weekendy i święta lub terminach uzgodnionych wcześniej z NAV.

Co mam zrobić, jeśli przez 3 miesiące w Polsce nie udało mi się znaleźć pracy?

Gdy w ciągu 3 miesięcy pobytu w Polsce nie udało się znaleźć pracy, to – aby nie stracić prawa do dalszego pobierania dagpenger – należy wrócić do Norwegii i stawić się w NAV. Istotne jest to, że po powrocie do Norwegii nie trzeba ponownie składać wniosku o dagpenger – wystarczy złożyć podanie o jego wznowienie.

Czy istnieją okoliczności, w których nie mógłbym przenieść zasiłku do Polski?

Podstawową zasadą, która pozwoli szukać pracy w Polsce, jest pozostawanie „całkowicie bezrobotnym” (z norweskiego helt ledig arbeidssøker). Oznacza to, że nie można być w żaden sposób zawodowo zobowiązanym w Norwegii. NAV może odmówić eksportu zasiłku dla bezrobotnych do Polski w kilku sytuacjach.

Nie można przenieść zasiłku do Polski jeżeli:

– zostałeś skierowany na permittering (nie dotyczy pracowników przygranicznych i rotacyjnych). Permittering oznacza, że pracownik chwilowo nie dostaje żadnych zleceń. Taka osoba może pobierać zasiłek dla bezrobotnych, jednak jest ona teoretycznie dalej zatrudniona w danej firmie, więc nie może szukać pracy w Polsce,  

– uczestniczysz w programach specjalnych oferowanych przez NAV (kursy przygotowawcze lub szkolenia). W takiej sytuacji decyzja NAV o wydanie druku PD U2 byłaby odmowna, ponieważ uczestnictwo w programach jest twoim nadrzędnym obowiązkiem. Wyjazd z Norwegii w trakcie trwania kursu skutkowałby utratą prawa do pobierania zasiłku.

Pamiętaj, że podczas twojego pobytu w Polsce dagpenger będzie wypłacane na taki sam numer konta bankowego, jak w trakcie wypłacania tego zasilku przez urząd norweski, chyba że zarejestrujesz inny rachunek bankowy przed wyjazdem do Polski.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marian Paździoch

31-01-2018 23:07

Tytuł powinien brzmieć. "Zamierzasz wracać do Polski naciągnij NAV na 3 miesiące"

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok