Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Wrzesień pod znakiem kontroli: Inspekcja Pracy sprawdzi bezpieczeństwo na budowach

Natalia Szitenhelm

10 września 2020 09:25

Udostępnij
na Facebooku
1
Wrzesień pod znakiem kontroli: Inspekcja Pracy sprawdzi bezpieczeństwo na budowach

Podczas poprzednich kontroli Arbeidstilsynet wstrzymało pracę czterech spośród dziesięciu projektów./ zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/guppyimages

We wrześniu Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) rozpoczyna nadzór na budowach. Urzędnicy skupią się na tym, czy podczas prac na wysokościach przestrzegane są przepisy HMS. Drugą kwestią, której dokładnie przyjrzy się Inspekcja, jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania prac z użyciem piły.
Praca na wysokościach lub z użyciem piły to przyczyna wielu wypadków na budowach, których konsekwencją są poważne urazy, a nawet zgony. - Większości wypadków można było uniknąć. Dlatego we wrześniu przeprowadzimy nowe kontrole - mówi cytowana w komunikacie prasowym z 8 września Trude Vollheim, szefowa Arbeidstilsynet.

Znów posypią się grzywny?

Podczas poprzednich kontroli Arbeidstilsynet wstrzymało pracę czterech spośród dziesięciu projektów - właśnie z powodu niezastosowania odpowiednich przepisów bezpieczeństwa. Posypały się także kary finansowe. - Kary nakłada się w przypadkach, gdy wykryjemy poważne naruszenia stanowiące istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników. Grzywny nakłada się też, gdy poprzednie kontrole i polecenia Inspekcji Pracy nie spowodowały poprawy w danej kwestii. Kiedy odkryjemy, że firma wielokrotnie narusza Kodeks Pracy, podwyższymy grzywnę. Poważne naruszenia zgłaszamy na policję - wyjaśnia Vollheim. 

Prace, podczas wykonywania których zachodzi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, są natychmiast wstrzymywane. By je wznowić, firma musi udokumentować, że ryzyko odniesienia poważnego urazu już nie występuje.

Pracodawca ma obowiązek:

- przed rozpoczęciem prac dokonać odpowiedniej oceny ryzyka,
- zorganizować szkolenie dla pracowników/zapewnić informację na temat sprzętu, który będzie używany podczas prac,
- zapewnić pracownikom szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy na wysokościach.~Arbeidstilsynet

Wszystko musi się zgadzać

W rejonie Oslo Inspekcja skupi się także na tym, czy agencje pośrednictwa pracy zatrudniają pracowników zgodnie z przepisami. Arbeidstilsynet sprawdzi m.in., czy zatrudnieni w branży budowlanej pracują legalnie. Zweryfikuje też, czy pracodawca zapewnia im te same warunki, co osobom zatrudnionym w danej firmie na stałe - chodzi np. o stawki godzinowe czy wymiar czasu pracy. 

Poniżej: Od 1 lipca 2020 Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) może sprawdzać, czy wynajmowanie pracowników z agencji zatrudnienia odbywa się legalnie, a także czy wynajęci pracownicy są traktowani w firmie na równi z zatrudnionymi na stałe.

Ryzyko na wysokościach

Upadek z wysokości to najczęstsza przyczyna wypadków na budowach. Zgodnie z danymi z 2018 przedstawionymi przez Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) upadek podczas prac na wysokościach stanowi jedną piątą wszystkich wypadków podczas pracy. Ryzyko odniesienia poważnego urazu dotyczy zwłaszcza pracowników branży budowlanej.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok