Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Praca i pieniądze

Nowy rok, nowe przepisy: w życie weszły istotne zmiany dotyczące HMS-kort

Maja Zych

21 stycznia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Każdy pracownik powinien mieć kartę HMS w widocznym miejscu, umożliwiającą szybką kontrolę. pixabay.com / Pixabay License

Z początkiem 2020 roku w życie weszły kolejne zmiany dotyczące kart HMS (HMS-kort), czyli identyfikatora BHP, który muszą posiadać wszyscy pracownicy w branży budowlanej i sprzątającej. Oprócz wyglądu kart i informacji na nich zawartych zmieni się też system zamawiania identyfikatorów przez pracodawców – dzięki nowej stronie i aplikacji wszystko ma przebiegać sprawniej.
Brak karty HMS u pracowników to dla norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeistilsynet) równoznacznik pracy „na czarno”, a firmy, które zatrudniają osoby bez takich identyfikatorów, narażają się na minimum 10 tys. koron grzywny.
Reklama

Nowe zasady

Od początku 2020 roku wszystkie karty HMS nie będą miały już miejsca na podpis, płeć czy adres posiadacza karty. Dodatkowo też informacja o ważności karty została zastąpiona datą wystawienia.

Arbeidstilsynet przypomina też, że firmy z branży sprzątającej nie otrzymają już kart HMS dla budowlanki – identyfikator dla firm sprzątających jest jednak ważny również na placach budowy.

Od 1 stycznia 2020 roku na kartach HMS znajdują się te informacje:

– numer identyfikacji podatkowej działalności (organisasjonsnummer) oraz nazwa pracodawcy lub jednoosobowej działalności gospodarczej

– imię i nazwisko posiadacza karty

– zdjęcie posiadacza karty

– data urodzenia posiadacza karty

– data wystawienia

– numer karty

– nazwa wystawcy karty

Tak wyglądają nowe wersje kart HMS.
Tak wyglądają nowe wersje kart HMS. screenshot: Arbeidstilsynet

Obowiązkowe dla pracowników

Identyfikatory zwane także kartami HMS obowiązują każdego pracownika branży budowlanej i sprzątającej. Warto podkreślić, że obowiązek ich posiadania nie dotyczy tylko Norwegów – do przepisów muszą się zastosować zarówno firmy norweskie, jak i zagraniczne.

Sam proces wyrabiania HMS-kort jest względnie łatwy i leży po stronie pracodawcy. W kwietniu uruchomiona zostanie też specjalna aplikacja, która ułatwi ładowanie zdjęć i kopii dokumentów przy zamówieniu HMS-kort ­– będzie bowiem można załączyć zdjęcie bezpośrednio z paszportu, co znacznie skróci czas realizacji, jeśli wszystkie inne wymagania zostaną spełnione.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram