Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

1
DZIEŃ

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Finlandia oficjalnie członkiem NATO. Szwecja czeka na potwierdzenie

Monika Pianowska

04 kwietnia 2023 17:45

Udostępnij
na Facebooku
Finlandia oficjalnie członkiem NATO. Szwecja czeka na potwierdzenie

Szef sojuszu liczy na to, że Finlandia wniesie duży wkład militarny do NATO. stock.adobe.com/licencja standardowa

4 kwietnia Finlandia została oficjalnie 31. pełnoprawnym członkiem NATO. Informacje, że przed kwaterą główną sojuszu w Brukseli zawiśnie fińska flaga, potwierdził podczas konferencji prasowej dzień wcześniej Jens Stoltenberg.
Jako ostatnie z 30 państw członkowskich Zgromadzenie Narodowe Turcji formalnie zaakceptowało członkostwo Finlandii. Na uroczystości pojawi się prezydent Sauli Niinistö.

Szwecja w kolejce

Zatwierdzenie drugiego kraju kandydującego, Szwecji, wciąż czeka na rozpatrzenie w parlamentach Węgier i Turcji, ale od szczytu w Madrycie w lipcu 2022 r. Szwecja uczestniczyła we wszystkich formalnych spotkaniach NATO. Oba państwa nordyckie złożyły wnioski w tym samym czasie, 18 maja ubiegłego roku.
Szef sojuszu liczy na to, że Finlandia wniesie duży wkład militarny do NATO.
– Finlandia wniesie znaczące siły zbrojne, które są dobrze wyszkolone i dobrze wyposażone, oprócz dużej floty nowoczesnych samolotów bojowych. Jest jednym z nielicznych krajów, które nie zredukowały swoich sił zbrojnych po zimnej wojnie, utrzymały wysoki poziom gotowości – mówi Stoltenberg.

Norwegia inwestuje za mało

Tymczasem większość krajów NATO nie inwestuje wystarczająco w obronność. Norwegia jest jednym z nich.
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o członkostwo w NATO 18 maja.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o członkostwo w NATO 18 maja. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

21 marca sekretarz generalny Jens Stoltenberg przedstawił roczny raport sojuszu obronnego za 2022 rok. Zgodnie z nim siedem krajów NATO osiągnęło cel, który zakłada, że państwa członkowskie powinny wydawać na obronność co najmniej 2 proc. produktu krajowego brutto. Norwegia była na poziomie 1,57 proc.
Udział Norwegii w obronności jest w tym roku niższy niż 1,69 procent, które Sojusz szacował rok temu. Wynika to prawdopodobnie przede wszystkim z wysokich cen energii w następstwie wojny na Ukrainie.
– Oczekuję, że na lipcowym szczycie w Wilnie państwa członkowskie przyjmą ambitniejszy cel dla budżetów obronnych – powiedział szef NATO Jens Stoltenberg, przedstawiając roczny raport sojuszu.

Głównie kraje bałtyckie

Grecja miała największy budżet obronny w 2022 r., mierzony jako udział w PKB, wynoszący 3,54 proc. Inne kraje, które osiągnęły cel NATO, to Stany Zjednoczone (3,46 proc.), Litwa (2,47 proc.), Polska (2,42 proc.), Wielka Brytania (2,16 proc.), Estonia (2,12 proc.) i Łotwa (2,07 proc.).
Na liście dominują zatem kraje nadbałtyckie, które mają niewielką odległość i napięte historyczne relacje z Rosją.
W Norwegii 85 proc. odpowiedziało, że zagłosowałoby w referendum za członkostwem w NATO, a 7 proc. byłoby przeciw.

W Norwegii 85 proc. odpowiedziało, że zagłosowałoby w referendum za członkostwem w NATO, a 7 proc. byłoby przeciw. Źródło: stock.adobe.com/ fot. Dragoș Asaftei/ tylko do użytku redakcyjnego

Udział Norwegii w wydatkach na obronę w ubiegłym roku był niższy niż rok wcześniej, kiedy to, według raportu NATO, wydano na obronę 1,74 proc. PKB. W raporcie Stoltenberg pisze również, że Kanada i europejskie kraje NATO zwiększyły w zeszłym roku swoje budżety obronne ósmy rok z rzędu. Wzrost od 2021 roku wyniósł 2,2 proc.

Ludzie są za NATO

Szef NATO powołał się też na sondaż, z którego wynika, że ​​poparcie dla sojuszu wzrosło i że 70 proc. obywateli zagłosowałoby za kontynuacją członkostwa, gdyby odbyło się referendum. Największe poparcie jest w Polsce (89 proc.), a najniższe w Czarnogórze, która z 48 proc. jest jedynym krajem, w którym mniej niż połowa deklaruje, że głosowałaby za dalszym członkostwem.
W Norwegii 85 proc. odpowiedziało, że zagłosowałoby w referendum za członkostwem w NATO, a 7 proc. byłoby przeciw.
Źródła: NATO, Nettavisen, TV2
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok