Premier Jonas Gahr Støre odwiedził Ukrainę 1 lipca. Wcześniej z wizytą udali się m.in. szefowa MSZ i przewodniczący Stortingu.
Fot. Torbjørn Kjosvold/Forsvaret (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)
Norwegia, Islandia i Dania ratyfikowały umowy, które pozwalają Szwecji i Finlandii na przyłączenie do NATO. Szefowie rządów trzech państw nordyckich wydali w tej sprawie wspólne oświadczenia. Zaznaczają, że rozszerzenie sojuszu nigdy nie było tak ważnej, jak w obecnej sytuacji geopolitycznej.
– Ze Szwecją i Finlandią w NATO europejska część sojuszu będzie jeszcze bezpieczniejsza. To nigdy nie było ważniejsze. Oznacza to również bezpieczniejszy i silniejszy region nordycki – skomentował premier Jonas Gahr Støre. Szybkie zatwierdzenie szwedzkich i fińskich starań to wypełnienie obietnicy złożonej 16 maja. Szefowie rządów państw nordyckich przyznali wówczas, że jednomyślność w tej sprawie będzie wyrazem głębokich wzajemnych więzi i bliskich relacji między krajami nordyckimi oraz ich wspólnego zaangażowania w obronę podstawowych wartości leżących u podstaw współpracy w ramach NATO.
Zgodę na zatwierdzenie procedury ratyfikacyjnej wydał na początku Storting. Parlamentarzyści dali pozwolenie rządowi na złożenie podpisów pod dokumentem, który trafi do Departamentu Stanu USA. – Kraje nordyckie chcą wyraźnie zaznaczyć poparcie dla swoich sąsiadów. Chcemy, by formalnie stały się członkami sojuszu – komentuje ratyfikację dokumentu minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.
Norwegia chce liczyć się na arenie międzynarodowej
Od 24 lutego 2022, czyli momentu inwazji Rosji na Ukrainę, Norwegia podkreśla zaangażowanie w działalność organizacji międzynarodowych oraz wspieranie poszkodowanych przez konflikt. 1 lipca premier Jonas Gahr Støre odwiedził Kijów. Poinformował tam, że dotychczasowe wsparcie kierowane do Ukrainy zostanie rozszerzone o 10 mld NOK. Zaznaczył także, że kraj fiordów włączy się w odbudowę zaatakowanego państwa. Wcześniej rząd postanowił m.in. rozszerzyć liczebność jednostek stacjonujących w państwach bałtyckich w ramach misji NATO oraz przekazać okupowanemu państwu broń.
W ostatnich miesiącach Norwegia należy do państw najbardziej zaangażowanych we wspieranie Ukrainy oraz rozszerzanie Sojuszu Północnoatlantyckiego.Fot. Zelensky Press Service, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)
Po przekazaniu dokumentów do Departamentu Stanu USA procedura ratyfikacyjna w Norwegii została zakończona. Szwecja i Finlandia wejdą w skład NATO, gdy podobne kroki podejmie pozostałych 30 państw. Polska rozpocznie procedurę w czwartek 7 lipca.
Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych
07-07-2022 18:26
0
-1
Zgłoś