Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polacy w Norwegii

Polak? „Budowlaniec, pijak i homofob”. Stereotypy w Norwegii wciąż żywe

Emil Bogumił

18 lutego 2023 18:30

Udostępnij
na Facebooku
19
Polak? „Budowlaniec, pijak i homofob”. Stereotypy w Norwegii wciąż żywe

Na stereotypy narażeni są przede wszystkim mężczyźni z Polski przyjeżdżający do Norwegii w celach zarobkowych. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

– Stereotypy dotyczące imigrantów z Polski są szeroko rozpowszechnione w norweskim społeczeństwie – wynika z badań Kelly’ego Fishera. Amerykanin, w ramach pracy magisterskiej, analizował postrzeganie w Norwegii mężczyzn pochodzących z Polski. Do najpopularniejszych uprzedzeń należy przypisywanie Polakom zatrudnienia w branży budowlanej.
Wyniki badania w styczniu 2023 roku przedstawiono za pośrednictwem Kilden – norweskiego centrum zajmującego się kwestiami płci i równości. Fisher zwrócił uwagę, że w Polsce i Norwegii odmiennie postrzegana jest rola mężczyzny w społeczeństwie. Nad Wisła normą ma być postrzeganie ich jako twardych i silnych, co nie jest zauważalne w kraju fiordów. Imigranci z Polski przyznali, że zdziwiło ich norweskie podejście do spotkań towarzyskich. – W restauracji często dzieli się rachunek. Niektórzy z moich rozmówców uznali to za coś pozytywnego, inni byli zdezorientowani i niepewni, jak odnieść się w takiej sytuacji do kobiety – skomentował analizę Amerykanin.

Praca magisterska Kelly’ego Fishera powstała w 2021 roku w Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Płcią na Uniwersytecie w Oslo. Na potrzeby badania Fisher przeprowadził wywiady z dziesięcioma młodymi, nieżonatymi mężczyznami z Polski w wieku od 22 do 40 lat, którzy wyemigrowali do Norwegii.

Uczestnicy badania mieszkali w Oslo. Różnili się wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Jak precyzuje twórca analizy, niektórzy mieli tytuł magistra, na przykład z prawa lub antropologii. Część z nich nie posiadała wykształcenia wyższego. Długość zamieszkania w Norwegii wahała się od sześciu miesięcy do 10 lat. Różne było także ich zatrudnienie – m.in. gastronomia, sektor IT, branża budowlana.

Polacy ofiarami dyskryminacji i negatywnych stereotypów

Autor pracy przyznał, że do wyboru tematu poświęconego Polakom skłoniła go rozmowa z jedną z Norweżek. Odbył z nią dyskusję przed rozpoczęciem studiów, której temat dotyczył m.in. remontu. – Nie jesteś Polakiem, ale nadal możesz pomalować mój dom – usłyszał Amerykanin. – Tym, co mnie zaskoczyło w tym komentarzu, był swobodny sposób, w jaki to powiedziała – komentuje mężczyzna. Dodał, że w ciągu następnych miesięcy usłyszał podobne wypowiedzi dotyczące imigrantów z Polski. Zwrócił też uwagę, że jako Amerykanin znajduje się w Norwegii na uprzywilejowanej pozycji.
Ponad ⅔ spośród 120 tys. polskich imigrantów przebywających w Norwegii to mężczyźni.

Ponad ⅔ spośród 120 tys. polskich imigrantów przebywających w Norwegii to mężczyźni. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Z analizy wynika, że najczęstszym stereotypem, z którym spotykają się Polacy w Norwegii, jest kwestia zatrudnienia w branży budowlanej. – Niektórych Norwegów nawet dziwi fakt, że mężczyźni z Polski nie pracują w budowlance – komentuje Fisher. Uczestnicy badania dodali, że kwestia stereotypu Polaka-budowlańca niesie ze sobą kolejne uprzedzenia. Imigranci spotkali się z określeniami:

  • Polacy za dużo piją,
  • Polacy za dużo palą,
  • Polacy dużo przeklinają,
  • Polacy mieszkają po 10 osób w jednym pokoju,
  • Polacy są konserwatywni i homofobiczni.

Dwóch rozmówców przyznało, że spotkało się z dyskryminacją wynikającą jedynie z polskiego pochodzenia. Mężczyźni próbujący umówić się na randkę z Norweżką narzekali, że te odrzucały ich ze względu na narodowość.

Nie tylko za pracą

Kelly Fisher zwrócił także uwagę, że kwestia migracji – szczególnie z uwzględnieniem perspektywy płci – pozostaje niedokładnie zbadanym obszarem w ujęciu naukowym. Przyznał, że błędem jest przyjęcie, że mężczyźni z Polski emigrują do Norwegii jedynie w celach zarobkowych lub ściśle zawodowych. Zaznaczył jednak, że w procesie ważne jest ujęcie płci. – Dla niektórych osób ważne było również spróbowanie życia w nowym miejscu, odkrywanie nowych przygód i poznawanie nowej kultury – poinformował na łamach Kilden. Polacy wyjeżdżają do Norwegii m.in. w celu rozpoczęcia nowego życia. Ważne jest dla nich inne podejście do męskości. – Jeden z mężczyzn opowiedział mi, jak bardzo odczuwał presję, by się ożenić, mieć dzieci i kupić dom w Polsce. Dla niego przeprowadzka do Norwegii była szansą na inny wybór – podaje przykład Fisher.
Rozmówcy Amerykanina przyznali, że relacje kobieta-mężczyzna są odmienne w Polsce i Norwegii.

Rozmówcy Amerykanina przyznali, że relacje kobieta-mężczyzna są odmienne w Polsce i Norwegii. Fot. Fotolia

Kwestia dyskryminowania Polaków jest jednym z głównych minusów, wymienianych przez imigrantów znad Wisły, pytanych o jakość życia w Norwegii. W ankiecie, którą MojaNorwegia.pl przeprowadziła na przełomie 2022 i 2023 roku, niektórzy przyznali, że boją się norweskiego nacjonalizmu i “drugiego Breivika”, a także rasizmu i dyskryminacji. Dystans i przejawy dyskryminacji mają być obecne także w podejściu do innych cudzoziemców.
Źródła: Kilden, SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eryk pomorski nie był Polakiem. Polacy w zachodniopomorskim nie są rdzennymi mieszkanicami. Polacy na terenach nowo odzyskanych pochodzą albo z kresów czyli na przykład Lwów, Brześć, Wilno. Albo z innych ziem II RP jak na przykład Warszawa, wcześniej byli tam Niemcy którzy też byli przyjezdni wtedy Polaków tam nie było, rdzennymi mieszkańcami całego pomorza od Helu do Lübeki są Kaszubi oraz Słowianie Połabscy którzy niestety wyginęli. Kaszubi dzisiaj są utożsamiani jako Polacy ale po pierwsze nie ze swojej pełnej woli, lecz jeno żeby pszetrwać na swojej ziemi, w średniowieczu Kaszubi byli inną narodowością. Można powiedzieć że Kaszubi to Morawianie a Polacy to Czesi w tym sensie że kiedyś były to dwa różniące ludy a potem ten słabszy stał się częścią większego. Niewiem jaką macie edukacje w Polsce ale wiem o tym że Polacy na całym Pomorzu pszyjmują sobie bezprawnie historie i dziedzictwo prawdziwych pomożan.

Joanna Kuchnicka

03-03-2023 21:31

Misio72 napisał:
Byłem Smieciarzem
Jak zbierałeś śmieci po ludziach to raczej byłeś porządkowym.
Czym się zajmujesz teraz?

Misio72

01-03-2023 09:22

Kaiza 29 napisał:
Czy Norwedzy nie palą i nie piją? Sorki,ale na potęgę i nie przejmują się tym....Byłem Smieciarzem wiec robiłem dwa etaty za jedne pieniadze ..wyżucałem smieci z dzielnic narkomanów i alkoholików i to były norweskie dzielnice ,,,no soory ale ja w polsce sie z taką patologią nie spotkałem

Kaiza 29

27-02-2023 11:19

Czy Norwedzy nie palą i nie piją? Sorki,ale na potęgę i nie przejmują się tym

Kaiza 29

27-02-2023 11:14

To jest bardzo przykre,jak się traktuje Polaków w Norwegii. Wrzucają wszystkich do jednego wora.Maksimum pracy,minimum płacy- takie jest postrzeganie nas niestety. Znajdźmy państwo,gdzie wszyscy sa idealni. Pozdrawiam

jan kaczmarek

21-02-2023 20:43

Norwegia, Norwedzy, Norweżki...
No cóż...jak prawie wszyscy ludzie na świecie, moczymordy, rasiści, homofoby.
Ani lepsi ani gorsi od nas.

Polo Norek

20-02-2023 19:56

Sam uczyłem się, wtedy już były kursy komputerowe Edgard.
Nie mam problemu z Norwegami.
A czy Polacy są lepsi?
My przyjeżdżamy do ich kraju a chcemy, żeby tańczyli pod nasze rytmy.
Co jest nie tak?

Ryszard Lwie Serce

20-02-2023 16:29

Ale ty Rafik "gupi" jesteś xd

Misio72

20-02-2023 13:36

A to ciekawe ,,,w polskiej szkole cie uczyli norweskiego ,ze tak tam masz dobrze czy tylko sie wychwalasz

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok