Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Hashimoto, Niedoczynność tarczycy w Norwegii, EKUZ - Norwegia

12 Posty
Soffka
(Soffka)
Wiking
Mam pytanie do osób z niedoczynnością tarczycy leczących się w Norwegii. Leczę niedoczynność w Polsce, kończą mi się leki (Euthyrox), więc muszę wybrać się do norweskiego lekarza po receptę i chcę oszacować ile to będzie kosztować.
Nie mam zaświadczenia od polskiego lekarza o przyjmowanych lekach.

1. Czy festlege może dać mi skierowanie na badania krwi, czy dopiero endokrynolog?
2. Czy w Norwegii też czeka się tak długo (kilka miesięcy) na wizytę u endokrynologa?

3. D-nummer dostanę dopiero 8 marca, czy mogę iść do lekarza bez niego, jeśli mam kartę EKUZ?
4. Czy karta EKUZ wystarczy bym mogła zapłacić za wizytę tyle samo co osoba ubezpieczona w Norwegii, czy muszę zapłacić pełną kwotę i dopiero w Polsce starać się o zwrot poniesionych kosztów?
5. Czy student w Norwegii tak samo jak w Polsce jest ubezpieczony przez uczelnię?

Zupełnie nie orientuję się jak to wygląda. Jestem w Norwegii tylko na kilka miesięcy (stypendium).
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Piotr Wdaka
(nyinorge)
Nowicjusz
Hej,

Fastlege powinien dac Ci skierowanie na badanie krwi i wypisze Ci skierowanie do endokrynologa. Wyniki krwi beda po ok 2 dniach. Na wizyte u endo czeka sie ok 2 tygodniu - zalezy od miejsca, dostepnosci etc. Dosc czesto endokrynolog przyjmuje tylko w szpitalu takze tam mozesz dostac skierowanie.
Odnosnie karty Ekuz sugeruje zadzwonic do Fastlege.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
140 Postów
Bogdan Tracz
(BogdanTracz1)
Stały Bywalec
jakim cudem masz juz fast lege, skoro nie masz nawet numeru personalnego. D-numer nie uprawnia do fast lege. Zgodnie z Fastlegeordningen prawo do fast lege (odpowiednik lekarza rodzinnego) maja z numerem D tylko azylanci i pracownicy NATO.
Om fastlegeordningen
Fastlegeordningen ble innført i Norge i 2001. Hensikten var å bedre kvaliteten på allmennlegetjenesten ved å gi alle som ønsker det én fast lege å forholde seg til. Under finner du svar på noen ofte stilte spørsmål om fastlegeordningen.
Har jeg rett til en fastlege?
De aller fleste som er bosatt i Norge har rett til en fastlege. Faktisk er det nesten 5 millioner som med i fastlegeordningen.
Følgende grupper har rett til en fastlege:
Personer som har folkeregistrert adresse i Norge
Asylsøkere med D-nummer
NATO-personell med D-nummer
Barn under 16 år har rett til å stå på samme fastlegelisten som foreldrene.

Read more at www.legelisten.no/om-fastlegeordningen#QpxHjIxYRCFj774W.99
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Dariusz Dmsergio
(Dmsergio)
Wiking
Nowoczesna fizjoterapia

Diadynamiczne prądy Bernarda od kilkudziesięciu lat są stosowane w fizjoterapii, m.in. do rehabilitacji kręgosłupa, stawów, ścięgien, wspomagania leczenia rwy kulszowej. Wiktor Żenni przez lata mieszkający w Australii, w oparciu o odkrycia amerykańskich uczonych, opracował własną unikatową metodę zastosowania tych prądów do stymulacji centralnego systemu nerwowego oraz narządów wewnętrznych jak: tarczyca, wątroba, żołądek, trzustka i jelita oraz jak ostatnio się to potwierdza także układ rozrodczy.
Najpierw eksperymentował na sobie i rodzinie. Kiedy badania potwierdziły pozytywne efekty, zaczął tą metodą pracować ze swoimi pacjentami, a następnie w 1990 roku zarejestrował ją w Australijskim Urzędzie Patentowym.
W schorzeniach tarczycy
W szczególności widoczne efekty daje metoda Żenni w schorzeniach tarczycy, a zwłaszcza w chorobie Basedowa i Hashimoto. "Po kilku sesjach u pana Wiktora Żenni oczy przestały mnie boleć i wróciły na swoje miejsce. Ustabilizował się też poziom hormonów, co potwierdzają kilkakrotne badania" - mówi była pacjentka, która przyprowadziła na wizytę koleżankę cierpiącą na nadczynność tarczycy.
- "Po trzech zabiegach tarczyca (obydwa płaty) zmniejszyła się. Mogę normalnie egzystować. Nie mam podduszeń. Nie męczę się, wchodząc na trzecie piętro - pisze w podziękowaniu Henryka O. z Lublina. - Załączam wyniki badań przed wizytami u Pana i po. Poprawa jest niewątpliwa. Dziękuję, że zmodyfikował Pan ten aparat do prądów Bernarda i opracował własną metodę, która przywraca ludziom zdrowie i normalny wygląd, co dla każdej kobiety jest bardzo ważne". Metoda Żenni pomaga także w depresjach, a te jak wiadomo nasilają się jesienią i zimą, ale o tym przeczytacie w Poradniku "Czwartego Wymiaru".
Niejako przy okazji, z racji występowania w charakterze królika doświadczalnego, odkryłam, że metoda, którą traktowałam z taką nieufnością, łagodzi także skutki przeziębienia, likwiduje uporczywy kaszel i drapanie w gardle.
tekst ze strony: www.zenniviktor.pl

www.facebook.com/hippokrates.pro/
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
Soffka
(Soffka)
Wiking
Nie napisałam nigdzie, że mam już fastlege.

Podobno mam prawo do skorzystania z opieki medycznej na tych samych prawach co ubezpieczeni w Norwegii, na podstawie samej karty EKUZ (dowodu na ubezpieczenie w Polsce). W takim razie do jakiego lekarza mam się udać, skoro nie mogę wybrać swojego fastlege? Do jakiego lekarza mogą pójść turyści z kartą EKUZ?

Poza tym, czy ze tego co podesłałeś nie wynika że mam prawo do fastlege, jeśli mam adres zamieszkania w Norwegii?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
140 Postów
Bogdan Tracz
(BogdanTracz1)
Stały Bywalec
na podstawie Europejskiej Karty Zdrowia masz prawo do poieki zdrowotnej w naglej sytuacji - wypadek, nagle zachorowanie. Pogotowie, mowiac krotko. Trzeba sprawdzac przed wyjazdem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
Soffka
(Soffka)
Wiking
Ok, dziękuję za odpowiedź.
Przeczytałam na forum że z D-numerem nie mam co prawda przydzielonego lekarza rodzinnego, ale mam prawo do opieki medycznej (płacąc tylko egendel). Powinnam podobno zgłosić się do jakiejkolwiek przychodni. Orientujesz się czy to też tylko w nagłych przypadkach? Czy wtedy karta EKUZ jeszcze jest mi potrzebna?

A jeśli chodzi o zmianę D-numeru na numer personalny to czy wymaga to dodatkowych dokumentów, typu umowa o pracę? Czy wystarczy, że mam tu mieszkanie i studiuję (jestem na stypendium, ale tylko do końca czerwca, w każdym razie mam legitymację Uniwersytetu w Tromsø).
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
140 Postów
Bogdan Tracz
(BogdanTracz1)
Stały Bywalec
Piszesz w punkcie pierwszym, czy fastlege moze Ci dac skierowanie na badanie krwi, a potem zaprzeczasz, ze pisales/las o fast lege. Z tego co podeslalem wynika, ze nie masz prawa do fastlege. Do fast lege maja prawo ci, ktorzy sa zarejestrowani w Folkeregisteret (rejestr ludnosci), asylsøkere (ci, ktorzy zlozyli podanie o azyl) i pracownicy NATO. Z numerem D nie zostaniesz zarejestrowany w Folkeregisteret, zapisza jedynie adres pocztowy w Norwegii, pod jakim jestes osiagalny.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
BogdanTracz1 napisał:
na podstawie Europejskiej Karty Zdrowia masz prawo do poieki zdrowotnej w naglej sytuacji - wypadek, nagle zachorowanie. Pogotowie, mowiac krotko. Trzeba sprawdzac przed wyjazdem.
może gdzie w Grądach Woniecko to ktoś zaakceptuje tę kartę, bo w Krakowie nawet słuchać nie chcą jeśli na karcie nie napisane PL
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
Soffka
(Soffka)
Wiking
Rozumiem, że nie znasz odpowiedzi na moje pytania.

Nie zaprzeczam że użyłam słowa fastlege, zaprzeczam że napisałam że mam już swojego.
Napisałam "fastlege" a nie "mój fastlege". Zastępując drażliwe słowo moje pytanie brzmiało- czy to lekarz rodzinny daje skierowanie na badania czy endokrynolog. Polecam czytać uważnie a nie siać ferment.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok