Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

BaknID a mieszkanie poza granicami Norwegii - Norwegia

Czytali temat:
1 Post
PAWEŁ JANEK
(Patryk_352)
Wiking
Witam,

Piszę w sprawie mojego taty.
Zacznę od początku, mój tata pracował w Norwegii rotacyjnie tzn. 3 tygodnie był w Norwegii a potem na 2 tygodnie wracał do Polski.
Ma założone konto w norweskim Nordea Banku, gdzie podał swój polski adres zamieszkania, ze względu takiego, że pracował w różnych zakątkach Norwegii w hotelach sponsorowanych przez firmę, nigdy nie miał tam żadnego zakwaterowania na siebie.
Przyszedł czas na jego emeryturę i zjechał do Polski na stałe.
Mój tata ma Norweską emeryturę i ostatnio przyszedł do niego SMS z NAV, że czeka na niego jakieś pismo do zaakceptowania dotyczące emerytury.
Podczas logowania wystąpił błąd, a mianowicie pokazał się komunikat o zablokowanym BankID, po kontakcie z bankiem dostaliśmy informację, że tata nie mieszka w Norwegii i jego BankID jest nie aktywny, że bank dopiero będzie mógł go aktywować gdy tata przedstawi adres zamieszkania w Norwegii, w innym razie jego BankID nie będzie aktywny.
Tata jeszcze pracował na początku tego roku w Norwegii, czeka go rozliczenie podatkowe, pisma z NAV a nigdzie nie możemy się zalogować, bo poprzednio używał BankID, tokena i hasła bankowego.

Bardzo proszę o pomoc jak można rozwikłać problem, ja jestem zielony w tym temacie bo Norwegię widziałem tylko na mapie i nie wiem nic konkretnego.

Pozdrawiam wszystkich grupowiczów i miłego dnia!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
170 Postów
Stały Bywalec
hei, sprawa jest prosta, skoro Bank nie chce "odblokować" dostępu do konta to nic i nikt ich do tego nie zmusi. Banki to spółki akcyjne, działające na podstawie Kodeksu handlowego i są autonomiczne w podejmowaniu decyzji. Generalną zasadą w Norwegii jest to że trzeba tu mieszkać aby założyć konto bankowe. Był czas, że robiono odstępstwa ale teraz politykę finansową zaostrzono powołując się na przepisy o praniu brudnych pieniędzy. Latem tego roku była przeprowadzona akcja identyfikacji klientów banków (pod groźbą zablokowania dostępu do konta) i wielu cudzoziemców tego nie uczyniło. Trąbili o tym w TV i innych mediach. Może więc jest to ten przypadek. Pozostaje więc napisać list polecony do NAV, Skatteetaten, że nie ma możliwości logowania się na strony tych instytucji , podać konto bankowe w Polsce do wpłat, adres i e-mail do kontaktu a będąc w Norwegii zamknąć konto z dyspozycją przelewu środków do Polski.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...przede wszystkim nie precyzujesz dokladnie sytuacji emeryta a mianowicie..
...czy otrzymal decyzje w sprawie wysokosci emerytury
...zeby ja otrzymywac w pelnej wysokosci musi mieszkac w Norwegii
...jezeli nie chce mieszkac w Norwegii to musi zlozyc wniosek o wyplate tejze emerytury w innym kraju
...zaczekac na decyzje..
...gdy juz zaakceptuja wniosek to trzeba pamietac ,ze to bedzie kwota brutto minus podatki w Norwegii oraz Polsce... takze ..przewalutowanie ...takze w sumie do wyplaty bedzie okolo 50% kwoty ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
196 Postów
G123 G-321
(G123)
Stały Bywalec
bojfraoszlo napisał:
wniosek to trzeba pamietac ,ze to bedzie kwota brutto minus podatki w Norwegii oraz Polsce... takze ..przewalutowanie ...takze w sumie do wyplaty bedzie okolo 50% kwoty ...
Nie znam do końca tego przypadku, jednak z własnego, emeryckiego doświadczenia wiem jedno.
Emeryt norweski nie ma żadnego obowiązku, cedować swojej emerytury do zusu.
Który faktycznie kroi ile się da.
Jednak trzeba mieć faktycznie aktywne norweskie konto bankowe.
Które w tym przypadku jest łatwo uzyskać, jednak trzeba mieć ten nieszczęsny meldunek, nawet i czasowy/fikcyjny/.
Wystarczy iż "znajomy, znajomego" wyrazi zgodę na taki meldunek i zarejestruje to na stronie skatt. podając adres skrzynki pocztowej.
Ja też otrzymałem informację iż mogę przenieść swoją emeryturę do kaczystanu/zususrusu.
Jednak NIE WYRAZIŁEM ZGODY !!!
I to zus, przesyła mi do norge, moje polskie ochłapy z bardzo porządnym bankowym przelicznikiem.
Inna sprawa iż ja we polandii, nie posiadam żadnego konta bankowego i w srusie podałem właśnie norweskie konto. Były jakieś pisma i anse, jednak ja to olałem i po 4-miesiącach sami przesłali do norge wyrównanie i bieżący zasiłek i tak już jest do dzisiaj.
Dlatego też, jak się usilnie chce to przeważnie można.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok