Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

PAPPA PERMISJON - Norwegia

4 Posty
GRANATOS VARIATOS
(GRANATOS)
Wiking
Witam wszystkich .

Mam pytanie odnośnie tzw PAPPA PERMISJON
Mój problem pojawił się kilka dni temu kiedy to otrzymałem list od NAV-u po wcześniejszym złożeniu formularza o urlop tacierzyński ponieważ urodziło nam się dziecko.
Problem polega na tym że NAV odmówił mi udzielenia takiego urlopu, tj odmowa najprawdopodobniej zapłaty za urlop tacierzyński, który mam nadzieje mi się należy bez żadnych tzw 'ekscesów' choćby dlatego że legalnie pracuję w Norwegii od prawie 5 lat i tak jak większość z nas płacę podatki. Formularz który wypełniłem w NAV odnośnie takiego urlopu jasno i wyrażnie mówi że każdemu należy sie do 10 tygodni urlopu tacierzyńskiego, który można wykorzystać przez najbliższe dwa lata od porodu dziecka lecz nie wcześniej należy skłądać tego typu aplikację niż po ukończeniu 7 tygodni życia narodzonego dziecka.
Po upływie około dwuch tygodni od momentu złożenia tego wniosku otrzymałem list który mówi że nie należy mi się taki urlop ponieważ matka mojego dziecka nie składala podobnego formularza o tzw macierzyńskie na terenie Norwegii, nie tłumacząc w żaden sposób co w tej sytuacji należałoby zrobić. Od razu odebrałem to jako totalną bzdurę ponieważ moja narzeczona nigdy nie pracowała w Norwegii jak również nie rodziła dziecka w tym kraju, więc jakim niby cudem miałaby składać dokumenty odnośnie zasiłku macierzyńskiego w tymże kraju..?
Problem polega na tym że w tym formularzu odnośnie PAPPA PERMISJON nie ma nic odnośnie matki dziecka co powinny być wypełnione przez moją partnerke, jak również śmieszne jest to że skłądając dokumenty o urlop tacierzyński, najwyrażniej NAV życzy sobie by moja partnerka również ubiegała się o urlop macierzyński na terenie Norwegii mimo tego że tak na prawdę nie ma z tym krajem nic wspólnego.

Czy ktoś miał może ostatnio do czynienia z tym jakże ciekawym tematem..?
Tematem, który jak wiadomo nie spotyka się na codzień, lecz kiedy przychodzi ten moment kiedy rodzina liczy głównie na ciebie, ty najzwyczajniej nie masz możliwości by z takiego urlopu skorzystać. Nie mówiąc o tym że wnioskowałem tylko o 4 tygodnie a nie 10 o których mowa w formularzu, oraz pomijając fakt że nawet nasze niezbyt skomplikowane, polskie prawo "z urzędu" przewiduje dwa tygodnie takiego urlopu o który każdy "świerzy" tata ma prawo się ubiegać...

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek info na ten temat, byłbym wdzięczny za jakieś rady, wskazówki...

z góry dzięki i pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
51 Postów
z s
(jay)
Nowicjusz
Niestety, ale jesli Twoja zona nie pracowala w Norwegii przed urodzeniem dziecka to nie dostaniesz urlopu tacierzynskiego.

Problem polega na tym że w tym formularzu odnośnie PAPPA PERMISJON nie ma nic odnośnie matki dziecka co powinny być wypełnione przez moją partnerke

No nie do konca bo jest pole gdzie zaznaczasz 80% czy 100%, w zaleznosci od tego co wybrala Twoja partnerka

Pzdr
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Jeżeli w ciągu ostatnich 6 miesięcy osiągałeś dochód w Norwegii może przysługiwać Ci zasiłek rodzicielski. Świadczenie możesz pobierać bez względu na miejsce zamieszkania dziecka oraz matki dziecka. Warunkiem, który należy spełnić jest osiągnięcie rocznego dochodu na poziomie minimum 0,5 stawki G, czyli 46 288 NOK. Łączny okres, podczas którego wypłacany jest zasiłek rodzicielski to 40 tygodni ze 100% stawką lub 50 tygodni 80% stawki. Aby ojciec dziecka mógł pobierać zasiłek rodzicielski konieczne jest, aby matka dziecka wróciła do pracy, nauki lub nie jest w stanie samodzielnie sprawować opieki nad dzieckiem (konieczność udokumentowania choroby). Podjęcie nauki lub pracy powinno być nie mniejsze niż 3/4 etatu, aby ojciec dziecka wykorzystał maksymalnie przysługującą wysokość zasiłku. Jeżeli powrót do pracy lub nauki będzie obejmowało mniejszy wymiar zasiłek zostanie adekwatnie pomniejszony.

W celu uzyskania konkretnych informacji oraz pomocy, zapraszamy do kontaktu pod nr +47 21 999 409 lub na stronie www.multinor.no
Zgłoś wpis
4 Posty
rafi.maliszewski
(rafi.maliszewski)
Wiking
Witam potrzebuje informacji odnośnie pappa permisjon. Pracuje w Norwegii od 6 lat. Posiadam stały numer personalny. Od dwóch lat jestem po ślubie. Od półtora roku moja żona mieszka ze mna w Norwegii. Przez ten czas urodziło się nam dziecko również w No. Moja żona wczesniej nigdy noe pracowała w norwegi chociaż posiada stały numer personalny oraz pozwolenie na pobyt które załatwiliśmy na łączenie rodzin. Po urodzeniu dziecka otrzymaliśmy tzw. Becikowe. I teraz pytanie czy przysługuje mo jako ojcu papa permisjon?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Przysługuje Panu zasiłek ojcowski od 7 tygodnia życia dziecka w wymiarze 40 tygodni ze stawką 100% lub 50 tygodni ze stawką 80%. Niestety wymogiem w takiej sytuacji jest, żeby matka dziecka poszła do pracy na co najmniej 75% etatu.
Zgłoś wpis
6 Postów
Andzika
(Andzika)
Wiking
Jeśli pobraliście becikowe, to nie należy się już ani tacierzyński, ani macierzyński. Z becikowego warto skorzystać jedynie, kiedy żadne z rodziców nie ma praca do ww świadczeń.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok