Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »

Uszkodzone auto na lawecie - Z Norwegii do Polski - Norwegia

2 Posty
Aldemar
(Aldemar)
Wiking
Witam wszystkich Polaków w Norwegii,

Wertowałem m. in. to forum, ale jednoznacznej odpowiedzi nie udało mi się wyszukać.
Interesuje mnie kupno i transport auta wyszukanego w serwisie FINN.no (uszkodzone, wyrejestrowane - brak tablic) z Norwegii do Polski. Jak to się przedstawia (formalności, opłaty)?
I pytanie:
Czy dokument T-1 (zawierający informacje nt. auta, docelowego Urzędu Celnego i czasu na zgłoszenie w Polsce) może pozyskać aktualny własciciel auta na terenie Norwegii?
Czy taki dokument wystarczy na bezpieczny transport drogą lądową/morską?

Jedyny logiczny transport, to laweta. Chyba, że jest jakiś inny pomysł (?)

Będę wdzięczny za pomocne odpowiedzi.
Pozdrawiam z PL.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
Szymon Ka
(griszaowniuk)
Wiking
Dla samochodu uszkodzonego wiezionego na lawecie z Norwegii do Polski (nie złomu, ale uszkodzonego silnika).
Samochód bez przeglądu i tablic rejestracyjnych. Poj. 1,8L DIESEL, 2011, mały dostawczy samochód.
Umowa sprzedaży Norweska (zakup w Norwegii).

Wywóz z Norwegii:
- zgłosić do urzędu ochrony środowiska,
- urzad celny Norweski - dokumenty jak zwykły eksport samochodu uzywanego,

Wjazd do Polski - wjazd na cło na granicy:
1. Dokumenty:
- Dowód własności / umowa zakupu,
- Dowód rejestracyjny,
2. Opłaty:
- cło = 10% od wartości zakupu + koszty transportu do granicy + koszty ubezpieczenia,
- podatek = 25 % podatek od wartości celnej + (jeśli nie zapłacone wcześniej) koszty transportu + koszty ubezpieczenia, (podatek od szacowanej - przez urzad celny - wartosci samochodu, na podstawie danych urzedu)
- podatek środowiskowy = 3.1 % dla pojazdu poniżej 2000cm3 pojemnosci (powyżej cos okolo 17 %)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
Gwoli wyjaśnienia:
W Norwegi jest inaczej niż w polsce.
To że auto jest tu wyrejestrowane i są zdane tablice, nie oznacza wcale iż to auto, nie posiada wcale danej rejestracji państwowej.
Taka możliwość jest tylko wtedy, gdy auto zostało oficjalnie zezłomowane w legalnym zakładzie.
Jednak takiego auta nie można już odkupić w całości a jedynie na części i to nie wszystkie.
W twoim przykładzie natomiast, istnieje coś takiego iż znalazłeś auto na finnie u osoby prywatnej, która auta nie zezłomowała, jednak zdała tablice tylko dlatego, by nie płacić ubezpieczenia i opłaty drogowej, oraz nie robić obowiązkowego przeglądu technicznego o ile taki okres minął a auto nadaje się jedynie do drogiej naprawy.
Podczas sprzedaży takiego auta, sprzedający jest zobowiązany przepisać rejestrację na nowego właściciela, osobiście w urzędzie komunikacyjnym, wnosząc stosowną opłatę.
W Norwegi, tablice rejestracyjne są przypisane do auta, od pierwszego dnia od dnia zezłomowania.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
33 Posty
Dariusz G.
(Darogie)
Nowicjusz
pytanie dotyczyło transportu Z Norwegii do Polski auta kupionego na Finn.no i wyrejestrowanego.
Czy mógłbyś uzupełnić swój wpis o te kwestie ?
Znalazłem coś takiego. Nie reklamuję tylko podpowiadam.
gielda.furgonetka.pl/dla_zlecajacego/por...amochodu-z-norwegii/

Ile kosztuje transport samochodu z Norwegii? | Porady - gielda.furgonetka.pl Nie wiesz, ile kosztuje transport samochodu z Norwegii? To nie problem! Sprawdź, ile kosztuje transport samochodu z Norwegii. gielda.furgonetka.pl
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok