Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Feriepenger na koniec pracy - Norwegia

2 Posty
Julekem
(Julekem)
Wiking
Witam,
Czy ktoś wie co muszę zrobić aby dostać od pracodawcy feriepenger wraz z ostatnią wypłatą? Szukałem u wujka Google i wiem że w tym przypadku jest taka możliwość a nawet czasami konieczność ale nie znalazłem informacji odnośnie formalności, które trzeba załatwić aby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Może ktoś z was wie coś na ten temat i mógłby mi pomóc
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
RzęsyVestfold D
(RzesyVestfold)
Wiking
Poza powiedzeniem pracodawcy zeby wyplacil ci feriepenger nic nie musisz robic. Ale ta opcja sie nie oplaca gdyz pobiora ci 35% podatek, lepiej zatem poczekac do przyszlego roku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Julekem napisał:
Witam,
Czy ktoś wie co muszę zrobić aby dostać od pracodawcy feriepenger wraz z ostatnią wypłatą? Szukałem u wujka Google i wiem że w tym przypadku jest taka możliwość a nawet czasami konieczność ale nie znalazłem informacji odnośnie formalności, które trzeba załatwić aby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Może ktoś z was wie coś na ten temat i mógłby mi pomóc
Pozdrawiam

Pracodawca ma obowiazek wyplaci feriepenger z ostatnia wyplata lub w rozliczeniu na zakonczenie pracy .
I pisze o tym w przepisach prawnych, paragraf 11, punkt 3:
lovdata.no/dokument/NL/lov/1988-04-29-21

Feriepenger sa zawsze opodatkowane, wiec czekanie rok na wyplate nic nie daje.
Koniec koncow podatek od tych pieniedzy i tak sie zaplaci (chybam, ze w przyszlym roku bylbys kompletnie bez pracy i nie pobieral dagpenger)
Pisanie wiec o czekaniu rok na wyplate jest zarowno mylne jak i szkodliwe, tym bardzie, ze prawo okresla doklanie, kiedy je otrzymac.
Poza tym kto wie co bedzie za rok, byla praca/zaklad moze nawet zbankrutowac, czy zakonczyc dzialanosc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Julekem
(Julekem)
Wiking
Dzięki za odpowiedzi. Od razu zapytam czy pracodawca musi zapłacić feriepenger czy może to jakoś prawnie obejść? Mam normalnie legalną umowę ale mój szef to sprytny i cwany gość tak więc jeśli bd mieć okazję aby nie zapłacić to z niej skorzysta. Odnośnie pierwszej odpowiedzi to czy muszę mu mówić że chcę otrzymać to na ostatnią wypłatę czy nie muszę nic w tej kwestii robić bo to żeby tylko mu powiedzieć wydaje mi się mało wiarygodne. Chodzi mi o to że nie jest to w żaden sposób udokumentowane i równie dobrze mógłby się później wyprzeć że mu nie mówiłem
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
119 Postów
Leon .
(benek22)
Początkujący
RzęsyVestfold napisał:
Poza powiedzeniem pracodawcy zeby wyplacil ci feriepenger nic nie musisz robic. Ale ta opcja sie nie oplaca gdyz pobiora ci 35% podatek, lepiej zatem poczekac do przyszlego roku.

i w przyszlym roku bedzie specjalnie przyjezdzal z Polski zeby zaplacic ksiegowej za rozliczenie i wplacic podatek i zlikwidowac konto w banku moze tych pieniedzy starczy na oplate za utrzymanie konta przez rok
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Julekem napisał:
mój szef to sprytny i cwany gość tak więc jeśli bd mieć okazję aby nie zapłacić to z niej skorzysta.
Nie ma takiej okazji. W paragrafie , ktory ci podalam pisze wyraznie, ze zalegle/wypracowane feriepenger maja zostac wyplacone wraz z ostatnia wyplata lub w wyrownaniu zwiazanym z zakonczeniem pracy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok