Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

reklama | kup tutaj »

Fødselsnummer - Norwegia

9 Postów
Krzysiek Urbański
(Krzysiek1964)
Wiking
Witam,
rozjaśnijcie mi w głowie, proszę - zdaje się, że zrobiłem gdzieś błąd.
Przyjechałem do Norge kilka miesięcy temu.
Od początku maja podjąłem pracę.
Poczytałem na forum jakie formalności i w jakiej kolejności powinno się załatwiać i ....
Wynająłem mieszkanie, przepracowałem 3 miesiące aby mieć 3 lønnslipy, założyłem w międzyczasie konto w banku.
Dzisiaj miałem wizytę w UDI. Wszystko przebiegło sprawnie, dostałem REGISTRERINGSBEVIS for EØS-borgere bezterminowo. Zapytałem panią, która mnie obsługiwała co dalej, gdzie się zgłosić?
Odpowiedziała, że do SKATT, jesli chcę stały numer personalny (nie dodałem wcześniej, że D-nummer posiadam od 2005)
Poszedłem więc do SKATT i ....... zrobiłem przysłowiowego karpia po tym jak usłyszałem, że mam się posługiwać D-numerem - stały numer mi się nie należy bo za często jeżdżę do Polski (podczas rozmowy powiedziałem że raz na miesiąc jeżdżę do kraju na 3-4 dni do rodziny). Pani kazała mi się zgłosić ponownie, jak moja rodzina się tu sprowadzi na stałe
Nie mogę jeździć do Polski? Na to pytanie dostałem odpowiedź, że zbyt wielu ludzi dostawało numery personalne, a potem wyjeżdżali z Norwegii i już nie wracali.
Oświećcie mnie proszę - czy coś się zmieniło w przepisach czy może po prostu niepotrzebnie pieprznąłem o tych wyjazdach? Bez stałego numeru to raczej delikatna lipa - niewiele można załatwić i.... jak tu żyć? - w ogóle, to jakaś paranoja.
A może ta pani miała zły dzień lub okres?
Co robić? Może udać głupa, iść jeszcze raz i mówić, że w ogóle nie jeżdżę do Polski?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Krzysztofie, a czego takiego nie da sie załatwić majc D numer i potrzebny jest fødselsnummer?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Krzysiek Urbański
(Krzysiek1964)
Wiking
mam np. problem w sporadycznych sytuacjach z reprezentowaniem na zewnątrz firmy (jestem Daglig Leder)
mam np. problem z otrzymaniem bankowego pinkodera do konta firmowego - muszę kombinować i używać pinkodera jednego ze wspólników
....jest wiele sytuacji w których nie można funkcjonować bez fødselsnummer

Bardzo bym prosił o wypowiedzi merytoryczne a nie o próby udowodnienia mi, że jestem głupi, ciemny chłop z Polski
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Krzysiek1964 napisał:
mam np. problem z reprezentowaniem na zewnątrz firmy (jestem Daglig Leder)
mam np. problem z otrzymaniem bankowego pinkodera do konta firmowego - muszę kombinować i używać pinkodera jednego ze wspólników
....jest wiele sytuacji w których nie można funkcjonować bez fødselsnummer

Bardzo bym prosi o radę a nie o próby udowodnienia mi, że jestem głupi

A z jakiego powodu przyszło ci do głowy, ze ktokolwiek próbuje udowodnić ci głupotę?

Po pierwsze, jeżeli pracujesz w firmie jako daglig leder, to otrzymanie tokena z banku na firmę nie jest żadnym problemem, ponieważ konto jest na firmę, a nie na ciebie. Ty jako pracownik nie masz nic wspólnego z otrzumaniem prywatnego tokena.
Jeśli zaś firma jest twoja, to tez nie ma żadnego problemu z otrzymaniem tokena, nie jesteś pierwsza osoba z D numerem, która ma firmę w Norwegii.
Poza tym do reprezentowana firmy na zewnątrz nie jest potrzebny fødselsnummer. Ten nummer możesz otrzymać, jeśli twój pobyt w Norwegii będzie przekraczał pol roku.
Do bycia zatrudnionym w firmie, lub do bycia właścicielem czy tez wspólnikiem D numer w zupełności wystarczy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Krzysiek Urbański
(Krzysiek1964)
Wiking
Kolego/Koleżanko - widzę, że nie masz pojęcia o czym mówisz.
Myślę, że nikt z twojego środowiska nie będzie miał ci za złe tego, że nie potrafisz odpowiedzieć na moje pytania.
Daj się wypowiedzieć innym i nie zaśmiecaj tematu, proszę.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Krzysiek1964 napisał:
Kolego/Koleżanko - widzę, że nie masz pojęcia o czym mówisz.
Myślę, że nikt z twojego środowiska nie będzie miał ci za złe tego, że nie potrafisz odpowiedzieć na moje pytania.
Daj się wypowiedzieć innym i nie zaśmiecaj tematu, proszę.

Nie przypominam sobie, abyśmy byli kolegami.
Zjedz snikersa, bo gwiazdorzysz.
Nie mieszkam w Norwegii od trzech miesięcy tak jak ty, tylko wiele lat. Miałam tu firmę i tez byłam " daglig lederem". Pomagałam założyć firmy rożnym osobom i ci ludzie zakładali sobie konta firmowe i dostawali tokeny z banku bez problemu.
A jakiez to jest to twoje "srodowisko"? Biznesmeny co nie potrafią załatwić najprostszej sprawy? Taki z ciebie daglig leder, ze nawet kobieta w urzędzie cię zbyła, a ty prosisz o poradę na forum. Zadziwiające.
A jak juz ktis ci napisał jak mozna dostac ten twój wymarzony fødselsnummer, oraz ze nie jest wcale potrzebny aby otrzymać token z banku, to ty sie marszczysz jak mops, bos nie otrzymał odpowiedzi jakiej sie spodziewałeś.
Jak sobie założyłeś firme, to musisz mieć zlecenia na więcej niz pol roku i przebywać w Norwegii. Inaczej tego numeru nie dostaniesz. Trudne do ogarnięcia?
Powodzenia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
499 Postów
Krystian Kozyra
(Krystian85)
Wyjadacz
Hilton napisał:
Krzysztofie, a czego takiego nie da sie załatwić majc D numer i potrzebny jest fødselsnummer?
-----------------------------
Ktos kto rozpoczyna swoj banalny problemowy slowotok od stwierdzenia :....przyjechalem do NORGE.."to juz najwyzszej klasy specjalista,w tym jezykowy i przebywa juz w NORWEGII od bardzo dlugiego czasu tj. conajmniej od 3 miesiecy. Wiec doradzanie takiemu specjaliscie - przez nas weteranow zyjacych w Norwegii i z Nią i wbrew Niej itd. od kilkudziesieciu lat - niesie za soba duże ryzyko. On przeciez wie wszystko lepiej !
Ps. Ci wspolnicy to zapewne "Maliniaki" w białych skarpetach ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
499 Postów
Krystian Kozyra
(Krystian85)
Wyjadacz
Krzysiek1964 napisał:
Kolego/Koleżanko - widzę, że nie masz pojęcia o czym mówisz.
Myślę, że nikt z twojego środowiska nie będzie miał ci za złe tego, że nie potrafisz odpowiedzieć na moje pytania.
Daj się wypowiedzieć innym i nie zaśmiecaj tematu, proszę.

----------------------
Debiutancie - "szczepnij " ze swego garniturku (brunatny kombinezonik?) ten tynk, wykrusz zaschnieta farbę i "czymaj gęba" - jak mówią Slązacy. Troche szacunku dla mądrzejszych (w temacie) od siebie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Tłumaczenie kobiety w skatt niedorzeczne, żeby im cyferek nie zabrakło na te numery personalne czasem.

Idź jeszcze raz, dla świętego spokoju nie wspominaj o wyjazdach i dostaniesz stały numer.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Krystian, nie ma co sie dziwić ludzie rożnie reagują.
On cos wspomniał o wspólniku, przyszło mi wiec na myśl, ze maja zwyczajnego AS'a i w tym przypadku nie mozna korzystać z konta firmowego jak z własnego tak, jak to jest w przypadku z EPF. Nalezy sie wiec jeden token do jednego konta i finito. A token nie jest tokenem jednego ze wspólników, tylko jest po prostu wspólny na firmę i leży sobie w biurku. Każdy kto ma uprawnienia wchodzić na konto firmowe, bierze token i wchodzi.
Ech....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok