Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
Mirek Biłek Jarosław Mazur sławomir wąs Łuki Tuki Marta S Adam ES TRONDHEIM - POLSKA - TRONDHEIM TRANSPORT gosiaczek8411 jendze maciejpajaczkowski Wojciech Kędzierski Maja Zych Leszek Syrocki (4386 niezalogowanych)
862 Posty

(maciejko)
Maniak
napisz do tego człowieka z Nav co sie zajmuje Twoja sprawa maila żeby wysłał po angielsku to co masz wypełnic
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Adam ES
(Adam1984)
Wiking
A jak to wyglada ? Jesli firma upada i upadkiem zajmuje sie adwokat to on dziala na rzecz pracowników czy firmy. Napisalem do niego czy by mógł mi przetłumaczyc ten wniosek i cisza , wiec nie wiem czy on ma pomóc pracownikom odzyskac pieniądze czy firmie jak najmniej stracic??
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Adam1984 napisał:
A jak to wyglada ? Jesli firma upada i upadkiem zajmuje sie adwokat to on dziala na rzecz pracowników czy firmy. Napisalem do niego czy by mógł mi przetłumaczyc ten wniosek i cisza , wiec nie wiem czy on ma pomóc pracownikom odzyskac pieniądze czy firmie jak najmniej stracic??

Andrzeju, sprawa jest bardzo prosta, choć ciężka do zrozumienia w polskiej mentalności, która wymaga aby ktoś inny wszystko zrobił, albo przynajmniej aby załatwić sprawę tanim kosztem.

1.Postępowanie upadłościowe zostało otworzone 6 stycznia tego roku, tak więc sprawa jest dopiero na rozbiegu.
2.Najważniejsze to natychmiast złóż wniosek do NAV o wypłatę zaległych... zaległych czegokolwiek. Wniosek możesz złożyć niekompletny... Najważniejsze żebyś złożył. Dlaczego... Dlatego że musimy brać zawsze pod uwagę czarny scenariusz. Czarny scenariusz jest taki, że firma nie zapłaciła podatków za twojego ojca a z masy upadłościowej nie da się zaspokoić tych roszczeń. I wtedy te zaległe podatki będzie musiał zapłacić twój ojciec. I guzik wszystkich obchodzi, że np. nie otrzymał wynagrodzenia. Złożenie wniosku do NAVu blokuje tę procedurę. Pełną dokumentację i blankiet wniosku bostyrman na pewno wysłał pocztą na adres twojego ojca.
Wszystko to co piszę jest bardzo uproszczonym tłumaczeniem norweskich procedur upadłościowych, ale tobie chyba chodzi nie o wykład z prawa tylko o info co u licha teraz robić. Więc nr.1 wniosek do navu. Oczywiście to ojciec a nie ty go wysyłasz. Najszybciej i najlepiej przez ALTIN.
3.To że prawnik ci nie odpisał... Człowieku, ty wiesz ile on ma teraz roboty??? Ponadto pamiętaj, że bostyrman [zarządca masy upadłościowej, syndyk] ma w pierwszej kolejności zabezpieczyć zaspokojenie roszczeń z tytułu zaległych danim publiczno-prawnych, w drugiej zas interesy pracowników. Wyczuwasz drobną różnicę pomiędzy sformułowaniami ZASPOKOJENIE ROSZCZEŃ i ZASPOKOJENIE INTERESÓW. Bostyrman poinformował pracowników o sytuacji, przesłał druki... w zasadzie interesy pracowników zabezpieczył. Andrzeju, chyba wiesz że świat nie jest sprawiedliwy i nie będziesz tu teraz twierdził że TO NIE W PORZĄDKU...
4.Bostyrman nie ma obowiązku zatrudniać tłumacza, a nawet zdarza się że sąd odmawia mu zwrotu kosztów tłumacza. Jak coś do niego masz, to pisz do niego po norwesku. Oczywiście możesz mi teraz powiedzieć, że teoretycznie tłumacz... że wszędzie piszą że się należy... Ja Ci nie piszę co teoretycznie ci się należy, ja z dobrego serca i solidnego doświadczenia informuję cię co praktycznie się stanie.
5.Jesli nie chcesz korzystać z DROGIEGO prawnika jak to napisałeś, to najlepiej poszukaj sobie taniego prawnika który mówi po norwesku. Acha, w Norwegii w zasadzie nie ma tanich prawników. Jeśli trafisz, a trafisz na pewno, na ogłoszenia darmowych porad prawnych, to już cię informuję na czym one będą polegały: pan mecenas pokiwa głową, powie że sprawa jest ewidentnie do wygrania, chyba że zajdą jakieś inne okoliczności, doda że sytuacja geopolityczna Australii jest niepewna i rozłoży cęce, bo darmowa godzina własnie się skończyła. I oczywiście wręczy ci wizytówkę swojej kancelarii i zaprosi na wizytę. Już nie darmową.
6.Możesz się posiłkować tłumaczem, jeśli czujesz się na tyle mocny w norweskich przepisach, że stać cię na zrezygnowanie z usług norweskiego prawnika.


Nie udzieliłem Ci jak zauważyłeś żadnej konkretnej porady prawnej. Nakreśliłem Ci tylko ogólnie kilka zasad którymi musisz się kierować. Żadnej porady prawnej. Bo jak mawia stara prawda, więzienia pełne są niewinnych ludzi którzy szukali porad prawnych w internecie. Tylko skończony kretyn i osoba skrajnie nieodpowiedzialna udziela rad na odległość nie mając pełnej wiedzy na temat sprawy. Tylko ktoś naiwny słucha takich rad.

A przepraszam, jedną radę dla Ciebie mam. A nawet trzy. Naucz się szybko norweskiego i zadzwoń do bostyrmana. A ponieważ to jest raczej nie możliwe, to weź adwokata. A przede wszystkim: wniosek do NAVu. Z NAVem możesz się porozumiewać po angielsku.

Przepraszam jeśli Cię zasmuciłem lub wręcz wkurzyłem, myślę jednak że najważniejsze jest to, abyś wiedział jakie są realia, a nie słuchał bajek o tym, co teoretycznie ci się należy i jacy to Norwegowie mili, pomocni i uczciwi. Bo uwierz, że to możesz sobie włożyć między bajki.

POWODZENIA
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Adam ES
(Adam1984)
Wiking
Dziekuje za bardzo obszerna odpowiedz. Na imie mam Adam jak juz sam nick wskazuje. Po drugie prowadziłem mailowa rozmowe z adwokatem i dziwnym trafem odpisuje na maile. Tylko tego ostatniego wyslalem po godzinie 16 00 czyli pewnie po godzinach pracy w norwegi. Facet prawdopodobnie jest anglikiem lub amerykaninem wiec raczej nie mial by problemu z przetlumaczeniem 2 stron. Mieszkam od wielu lat w szwecji i byłem w podobnej sytuacji i prawnicy pomagali nam w wypelnieniu papierów itd wiec sie zapytalem jak to jest w norwegi. Raczej mnie nie zasmuciłes bo i tak wszyscy sie spodziewali ze pieniadze za legalna prace w norwegi i tak sie nie pojawia ale warto spróbowac. A jesli mozna by bylo wiedziec to o jakie podatki które firma powinna placic chodzi bo mam wglad do wszystkich papierów wyslanych do mojego ojca , tzn jak one sie nazywaja po norwesku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
Czarny scenariusz jest taki, że firma nie zapłaciła podatków za twojego ojca a z masy upadłościowej nie da się zaspokoić tych roszczeń. I wtedy te zaległe podatki będzie musiał zapłacić twój ojciec. I guzik wszystkich obchodzi, że np. nie otrzymał wynagrodzenia.

Wujku tak nie do konca co piszesz bo ja miałem podobną sprawe że norek nie zapłacił podatków, nam wypłacał pensje ale nie wszystkie. Urzedem co się tym zajmuje jest Kemnerkontor, generalnie sprawy podatkowe są jawne od 1 marca kazdego roku za poprzedni rok. Czyli nieprawidłowosci podatkowe za 2014 ruszane są od 01.03.2015 przez ten urząd. Własnie Arbeidstilsynet jak chodziłem tam prosiło zeby tam sie udawać.

Sek w tym że Skattetaten najpierw wysyła giro do pracownika np. 20 tys kr., niewolno tego płacic i trzeba udac sie do Kemnerkontor(poborca podatkowy), umówic sie na wizyte(trwa to ok 2,3 tyg), przyniesc lønnslipy, wyciagi z konta, umowe o prace. Podaje sie im ile podatku powinno by zapłacone i trwa to ok roku. Mi niedawno uregulowali 2012/2013 rok ze zwrotem. Ale trzeba tam byc, rozmawiac.

Acha, w Norwegii w zasadzie nie ma tanich prawników

Sa nawet darmowi adwokaci, ja nie zapłąciłem ani jednej korony, wszystko dostał z komunny www.advokatco.no/

Adam tu nie chodzi o przetłumaczenie tylko żeby Ci wysłał formularze po angielsku lub polsku. Nav ma takie bo wiele ludzi tu ma podobne sprawy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Adam ES
(Adam1984)
Wiking
Napisalem maila do nav o ten wniosek po angielsku. zobaczymy co odpisza w poniedzialek.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Adam ES
(Adam1984)
Wiking
A Mozna to jakos sprawdzić czy pracodawca placil te podatki które powinien placic?? Gdzies na wycinku z wypłaty np?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok