Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Powrót - Norwegia

11 Postów
Waldek B
(wqaldas)
Wiking
Witam,
Planuje zawiesić działalność na dniach i wrócić do Polski, w związku z tym kilka pytań.
1.Czy muszę zawieszać czy firma może wisieć w powietrzu?
2. Czy w związku z powrotem do Polski i poszukiwaniem pracy w Polsce przysługuje mi jakieś pieniążki od NAV? ew. jak to się nazywa i jakie dokumenty trzeba przedstawić? wiem że pracownicy mają do tego prawo ale czy właściciel działalności jednoosobowej?
3. Planuję wrócić samochodem należącym do mojej firmy, czy nie ma problemu z przekwalifikowaniem go na mienie przesiedleńcze? Firma 1 osobowa, moje dane są w dowodzie. Jak wygląda ta procedura ktoś doświadczył? słyszałem że wracam na norweskich blachach i OC a wszelkie formalności załatwiam dopiero w Polsce? ale co z blachami mam je później odesłać??
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
158 Postów

(sloka)
Stały Bywalec
wqaldas napisał:
Witam,
Planuje zawiesić działalność na dniach i wrócić do Polski, w związku z tym kilka pytań.
1.Czy muszę zawieszać czy firma może wisieć w powietrzu?
2. Czy w związku z powrotem do Polski i poszukiwaniem pracy w Polsce przysługuje mi jakieś pieniążki od NAV? ew. jak to się nazywa i jakie dokumenty trzeba przedstawić? wiem że pracownicy mają do tego prawo ale czy właściciel działalności jednoosobowej?
3. Planuję wrócić samochodem należącym do mojej firmy, czy nie ma problemu z przekwalifikowaniem go na mienie przesiedleńcze? Firma 1 osobowa, moje dane są w dowodzie. Jak wygląda ta procedura ktoś doświadczył? słyszałem że wracam na norweskich blachach i OC a wszelkie formalności załatwiam dopiero w Polsce? ale co z blachami mam je później odesłać??
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Mogę odpowiedzieć jedynie na 2 pytanie:
Zasiek dla bezrobotnych w norwegi nosi nazwę dagpenger.
Jako samo zatrudniony, oczywiście, że możesz wystąpić o przyznanie tego świadczenia,
jest jednak wiele bardzo ważnych składników które trzeba bezwzględnie spełnić.
I - Najważniejsze - twoja firma jednoosobowa przed upadłością, musiała być bezwzględnie zarejestrowana w NAV. oraz w systemie MVA.
II - Twój osobisty zarobek brutto w tej twojej firmie, powinien wynosić w 2016 roku minimum 1,5 G. aby starać się jeszcze w tym roku o ten zasiłek.
Natomiast jak się spóźnisz z dokumentacją do NAV, to by otrzymać zasiłek w 2018 roku, w tym też musisz spełniać I i II warunek.
W tym roku 1,5. G wynosi dokładnie 140451,- koron brutto.
Tu masz oficjalne informacje na temat który akurat dotyczy twojej sytuacji:
- www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...ing-i-Aa-registeret/
- www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...-registrert-for-mva/
- www.nav.no/no/Person/Arbeid/Dagpenger+ve...rmittering/Dagpenger
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -9  
Odpowiedz   Cytuj
46 Postów
Pl patrPl
(Pl patrPl)
Nowicjusz
sloka napisał:
wqaldas napisał:
Witam,
Planuje zawiesić działalność na dniach i wrócić do Polski, w związku z tym kilka pytań.
1.Czy muszę zawieszać czy firma może wisieć w powietrzu?
2. Czy w związku z powrotem do Polski i poszukiwaniem pracy w Polsce przysługuje mi jakieś pieniążki od NAV? ew. jak to się nazywa i jakie dokumenty trzeba przedstawić? wiem że pracownicy mają do tego prawo ale czy właściciel działalności jednoosobowej?
3. Planuję wrócić samochodem należącym do mojej firmy, czy nie ma problemu z przekwalifikowaniem go na mienie przesiedleńcze? Firma 1 osobowa, moje dane są w dowodzie. Jak wygląda ta procedura ktoś doświadczył? słyszałem że wracam na norweskich blachach i OC a wszelkie formalności załatwiam dopiero w Polsce? ale co z blachami mam je później odesłać??
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Mogę odpowiedzieć jedynie na 2 pytanie:
Zasiek dla bezrobotnych w norwegi nosi nazwę dagpenger.
Jako samo zatrudniony, oczywiście, że możesz wystąpić o przyznanie tego świadczenia,
jest jednak wiele bardzo ważnych składników które trzeba bezwzględnie spełnić.
I - Najważniejsze - twoja firma jednoosobowa przed upadłością, musiała być bezwzględnie zarejestrowana w NAV. oraz w systemie MVA.
II - Twój osobisty zarobek brutto w tej twojej firmie, powinien wynosić w 2016 roku minimum 1,5 G. aby starać się jeszcze w tym roku o ten zasiłek.
Natomiast jak się spóźnisz z dokumentacją do NAV, to by otrzymać zasiłek w 2018 roku, w tym też musisz spełniać I i II warunek.
W tym roku 1,5. G wynosi dokładnie 140451,- koron brutto.
Tu masz oficjalne informacje na temat który akurat dotyczy twojej sytuacji:
- www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...ing-i-Aa-registeret/
- www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...-registrert-for-mva/
- www.nav.no/no/Person/Arbeid/Dagpenger+ve...rmittering/Dagpenger



dagpenger nie przysluguje wlascicielowi firmy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 9  
Odpowiedz   Cytuj
158 Postów

()
Stały Bywalec
Pl patrPl napisał: sloka napisał:
Tu masz oficjalne informacje na temat który akurat dotyczy twojej sytuacji:
- www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...ing-i-Aa-registeret/
- www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...-registrert-for-mva/
- www.nav.no/no/Person/Arbeid/Dagpenger+ve...rmittering/Dagpenger
dagpenger nie przysluguje wlascicielowi firmy


Wierutna bzdura!.
Widać iż piszący nie zapoznał się dokładnie z zamieszczonymi linkami.
Każdy ma prawo tak do dagpenger jak i permitteringu, jednak trzeba spełnić bezwzględnie wiele warunków.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -13  
Odpowiedz   Cytuj
274 Posty
jan paweł
(secondo)
Stały Bywalec
Polscy prawicowi superpatrioci z reguly widza swiat oczyma daltonisty.Albo czarne,albo biale.A z drugiej strony tworca watku po prostu niech idzie do skatte i porozmawia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj
158 Postów

(sloka)
Stały Bywalec
secondo napisał:
Polscy prawicowi superpatrioci z reguly widza swiat oczyma daltonisty.
Albo czarne,albo biale.
A z drugiej strony tworca watku po prostu niech idzie do skatte i porozmawia

Jeżeli jako właściciel firmy jednoosobowej nie zarejestrował się dobrowolnie w systemie NAV oraz nie miał tak dużego obrotu by wejść na MVA.
To szkoda jego butów i czasu na wizytę w Skatt jak i NAV.
Tak jak napisałem w pierwszym moim poście.
Zamiast tracić czas na wizyty i jałowe dyskusje, to łatwiej i z większym pożytkiem będzie przejrzenie zapodanych stron / przejrzenie w tym przypadku, oznacza dokładne zapoznanie się z przepisami jakie tam są opublikowane/.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -16  
Odpowiedz   Cytuj
274 Posty
jan paweł
(secondo)
Stały Bywalec
sloka napisał:
secondo napisał:
Polscy prawicowi superpatrioci z reguly widza swiat oczyma daltonisty.
Albo czarne,albo biale.
A z drugiej strony tworca watku po prostu niech idzie do skatte i porozmawia

Jeżeli jako właściciel firmy jednoosobowej nie zarejestrował się dobrowolnie w systemie NAV oraz nie miał tak dużego obrotu by wejść na MVA.
To szkoda jego butów i czasu na wizytę w Skatt jak i NAV.
Tak jak napisałem w pierwszym moim poście.
Zamiast tracić czas na wizyty i jałowe dyskusje, to łatwiej i z większym pożytkiem będzie przejrzenie zapodanych stron / przejrzenie w tym przypadku, oznacza dokładne zapoznanie się z przepisami jakie tam są opublikowane/.


Gabrys.Jak to zwykles pisywac.Logicznym jest,ze skoro ma auto na firme,tzn.ze jest na mva,bo mu sie oplacalo odliczac vat.Za bardzo teoretyzujesz,a widac firmy nie miales chocby przez tydzien...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
fokkerwulf
(fokkerwulf)
Wiking
Ciekawe rzeczy..
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
46 Postów
Pl patrPl
(Pl patrPl)
Nowicjusz
napisał:
Pl patrPl napisał: sloka napisał:
Tu masz oficjalne informacje na temat który akurat dotyczy twojej sytuacji:
- www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...ing-i-Aa-registeret/
- www.altinn.no/no/Starte-og-drive-bedrift...-registrert-for-mva/
- www.nav.no/no/Person/Arbeid/Dagpenger+ve...rmittering/Dagpenger
dagpenger nie przysluguje wlascicielowi firmy

Wierutna bzdura!.
Widać iż piszący nie zapoznał się dokładnie z zamieszczonymi linkami.
Każdy ma prawo tak do dagpenger jak i permitteringu, jednak trzeba spełnić bezwzględnie wiele warunków.


no masz racje cale twoje wypociny to Wierutna bzdura!.
usilujesz sie dowartosciowac a nic nie wiesz o prowadzeniu firmy ,te linki co mu podajesz to dotycza pracownikow a nie wlasciciela firmy
nie ma podstaw prawnych zeby wlasciciel placil arbeidsavgift a tylko to daje podstawe do dagpenger nawet jesli ma AS a nie figuruje jako pracownik tez nie dostanie dagpenger
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 13  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok