Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Jak się odnaleźć?! HELP! - Norwegia

Czytali temat:
(2860 niezalogowanych)
13 Posty
Joanna Jerzak
(JoannaJerzak)
Wiking
Witam wszystkie mamy i nie tylko!

Długo się zastanawiałam czy napisać post, czy dalej szukać bez skutku odpowiedzi na moje pytania..
Mianowicie chodzi o to, że jestem 23 letnią mamą 13 miesięcznej Kornelki, przyjechaliśmy razem z narzeczonym do Norwegii, narzeczony zaczął pracę, ja narazie nie mogę nic zdziałać, ponieważ czekamy aż P. przerzucą na nocki, a wtedy ja będę pracować w dzień i będziemy się zamieniać opieką nad córcią. Moje pytania brzmią:

1) Jakie formalności mamy załatwiać na sam początek? CO PO KOLEI?

Dodam, że P. był w Skatte po jakiś numer podatkowy, bo bez tego nie dostanie wypłaty.

2) Wiem że po D-nummer musi iść do NAV'u

3) No i na policje się zarejestrować

Czujemy się jak łosie, kompletnie zieloni i nieogarnięci, ciągle szukam w internecie czegoś, czytam, na stronie NAV'u co i jak, no ale wolałabym pogadać z kimś kto ma to już za sobą

Nie chciałabym głupich odpowiedzi, ale tego pewnie nie unikne, bo już szperam po tym forum od jakiegoś czasu i widzę co niektórzy piszą "od serca"

Kochane Mamy, Tatusiowie i koledzy, jeśli chcecie i możecie coś doradzić, podpowiedzieć to z góry dziękuję i czekam.

Miłego wieczoru
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Marcin Wilczyński
(albin1987)
Wiking
Gdzie mieszkacie? W jakim sektorze narzeczony pracuje?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
Facet ma kontrakt na pełen etat? Oraz na okres dłuższy jak pol roku? Dziecko wspólne i czy macie na to papiery najlepiej przetłumaczone na NO? Macie mieszkanie min dwa pokoje?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
a czy narzeczony jest ojcem twojej córki?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Joanna Jerzak
(JoannaJerzak)
Wiking
Mieszkamy w okolicy Trondheim, narzeczony pracuje w firmie sprzątającej, kontrakt ma na cały etat, ale jeszcze okres próbny. Mieszkanie mamy 2 pokojowe, dziecko wspólne No i certyfikat urodzenia w języku angielskim, także nie będzie problemu myślę, a jeśli będzie to poprostu go przetłumaczymy. Więc co tam po kolei będzie? Dzięki!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Joanna Jerzak
(JoannaJerzak)
Wiking
jasta102 napisał:
a czy narzeczony jest ojcem twojej córki?
To ja zadaje pytania i dotyczą czegoś innego niż ojcostwa
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
JoannaJerzak napisał:
Mieszkamy w okolicy Trondheim, narzeczony pracuje w firmie sprzątającej, kontrakt ma na cały etat, ale jeszcze okres próbny. Mieszkanie mamy 2 pokojowe, dziecko wspólne No i certyfikat urodzenia w języku angielskim, także nie będzie problemu myślę, a jeśli będzie to poprostu go przetłumaczymy. Więc co tam po kolei będzie? Dzięki!

Ale czy ten kontrakt jest na stałe czy określony koniec trwania?
Wiec przyjmuje ze na stałe wiec pierwsze zarejestrować sie na Udi.
Zgłosić sie na wyznaczony termin dostać Pozwolenie z policji, potem wnieść o numer personalny.
Potem by was zarejestrować bedzie potrzeba jego kontraktu, trzech ostatnich odcinków wypłaty,
Kontraktu na wynajem mieszkania certyfikatu dzieciaka.
Przypominam ze ty z dzieciakiem nie możecie przebywać w czasie jednego pobytu dłużej jak trzy miesiące
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Joanna Jerzak
(JoannaJerzak)
Wiking
Aha rozumiem. A z tym, że nie możemy zostać dłużej niż 3 miesiące z dzieckiem to chodzi o to, że ja do tego czasu muszę się zatrudnić, tak? Takie mamy plany, im szybciej mój facet pójdzie na nocki, tym szybciej ja zaczne szukać i pracować. Jesteśmy dopiero nie cały miesiąc, także mam nadzieję, że do tego czasu wszystko ogarniemy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
W tej chwili jestes z dzieciakiem tylko turystka wiec na tym statusie mozna tu tylko przebywać trzy miesiące .
Ale wystarczy opuścić Norwegię na jeden dzien i wrzucić i to wystarczy by znów mogła tu przebywać trzy miechy
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
PJo napisał:
W tej chwili jestes z dzieciakiem tylko turystka wiec na tym statusie mozna tu tylko przebywać trzy tyg.
Ale wystarczy opuścić Norwegię na jeden dzien i wrzucić i to wystarczy by znów mogła tu przebywać trzy miechy


3 miesiace, nie 3 tygodnie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok